DİBİ TUTMUŞ, YANMIŞ TENCERE, TAVA NASIL TEMİZLENİR?


DİBİ TUTMUŞ, YANMIŞ TENCERE, TAVA NASIL TEMİZLENİR?
Dibi tutmuş, yanmış tencere ve tavaları sirke ve karbonatlı iki doğal yöntem ile temizlemek çok kolay.

Yemek yaptığınız tencerelerin çoğu zaman dibi tutuyor. Bu durumda doğal olarak bulaşık yıkarken sizlerin saatlerinizi almasına zemin hazırlayabiliyor. Hele ki yemek pişirildiği sırada unutmuş olduğunuz tencerenizin yanması, sizleri kar kara nasıl temizleyeceğim düşüncesine iten sorunların başında yer alıyor.

Fakat artık  “dibi tutmuş, yanmış tencere tava nasıl temizlenir” derdine düşmeden kolay yöntemler eşliğinde dibi tutmuş tava, tencere gibi mutfakta kullanmış olduğunuz tüm parçaları kolay yoldan temizlemeniz de son derece kolay olacak.

Karbonat Kullanarak Tencere Yanığını Temizleme 

Dibi tutan tencere ve tavalarınızı zorlanmadan temizlemek istiyorsanız en iyi çözüm yollarından birisi olarak karbonat geliyor. İlk öncellikle yanığı tencere ya da tavanızdan ayırmak adına bir spatula alıp temizlemeye başlayın.
Ardından sıcak suyu dökün. Temizleme işlemi bitmesinin ardından 1-2 sat kadar soğumaya bırakın. Zaman ilerledik sıra sertleşen kalıntılar daha yumuşak hale dönüşmeye başlayacak ve tencerelerinizi daha kolay şekilde yıkayacaksınız.


En son aşama da spatulayla yeniden yumuşayan yanık kalıntılarını çıkararak temiz bir bulaşık süngeri ile tencerenizi yıkamaya başlayabilirsiniz.


Sirke Kullanarak Dibi Tutan Tencereleri Yıkama 

Dibi tutmuş tencereleri artık sirke kullanarak da gönül rahatlığı ile yıkamanız mümkün olacak. Yanık kısmın üzerini geçecek şekilde sirkeyi döktükten sonra tencerenizin kapağını kapatın.

Bir süre bu şekilde bekleyin. Ertesi gün ise sıcak su dökerek ovma beziyle tencerenizi temizleyin.


İşte en problemli tencere ve tavaları temizlemek bu kadar basit.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

  • http://atmedia.imgix.net/082696ae35b00b68debde43052da4fc10e431b64?w=800&fit=max
  • http://pad3.whstatic.com/images/thumb/e/ef/Clean-a-Burnt-Pan-Step-6.jpg/aid448005-728px-Clean-a-Burnt-Pan-Step-6.jpg.webp

İçerik Kaynakları :

  • http://www.sheknows.com/food-and-recipes/articles/847771/clean-a-burned-pot
  • http://www.apartmenttherapy.com/how-to-clean-burnt-pots-scorched-pans-140547
  • http://www.wikihow.com/Clean-a-Burnt-Pan
  • http://www.thekitchn.com/how-to-clean-burnton-stains-fr-107750
  • http://www.thekitchn.com/kitchen-nightmares-cleaning-sc-57322
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com