HER SABAH GÜNE ZERDEÇAL SUYU İÇEREK BAŞLAMANIN FAYDALARI


ZERDEÇAL SUYU İLE SAYISIZ DERDE DEVA BULUN

Zerdeçal besin değeri yüksek ve çok güçlü antioksidan. Yaşlanma karşıtı ve iltihap sökücü özelliklerinden dolayı sağlık için mucizevi faydalara sahip. Bu yüzden de giderek çok daha popüler geleceği aşikar.


Zerdeçalın aktif bileşeni kürkümin (zerdeçal sarısı). Kürkümin sayısız faydası var ve bunlar 7.000’in üzerindeki bilimsel makale de yazılmış, anlatılmış.

Uzun lafın kısası, bu kadar önemli bir baharatı çok daha fazla tüketmemiz gerekli. Her yemeğe az az katabilir, faydalarından az da olsa yararlanabilirsiniz.


Ama tabi en büyük faydayı zerdeçal suyu olarak içtiğinizde alacaksınız.

Zerdeçalın pH seviyesi çok ideak. Her gün her sabah zerdeçal suyu içerseniz, vücudunuz alkalize olur. Sindirimini iyileşir ve asıl önemlisi eklem yangısı semptomları kaybolur gider. Tek yapmanız gereken güne 1 bardak zerdeçal suyu içerek başlamak.

Zerdeçal Suyu Nasıl Yapılır?

1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı toz zerdeçal katın. Arzu ederseniz bir fiske karabiber ilave edip iyice karıştırın. Hepsini su ılıkken hemen için.


Her sabah içtiğinizde göreceğiniz faydalar şunlardır.

Eklem yangısı semptomlarını azaltır : 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre kürkümin, etkili bir steroid olmayan antiinflamatuar ilaç ve dahası iltap ve ağrı dindirici ilaçlardan bile daha etkili.

Sindirime iyi gelir : Bilim insanları düzenli zerdeçal tüketmenin sindirim sistemine iyi geldiğini söylüyor.

Kalp sağlığına iyi gelir : Zerdeçalın ana bileşeni kürkümin, kan damarlarındaki plakları temizler ve kan pıhtısı oluşumunun önüne geçer.


Bunu, 2011 yılında Japonya Niigata Üniversitesi Eczacılık ve Uygulamalı Hayat Bilimleri fakültesinden uzmanların yaptığı ve Biological and Pharmaceutical Bulletin dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 3 hafta boyunca zerdeçal tüketen erkek farelerin kalp sağlıklarının iyileştiği gözlenip, ispatlandı.

Beyninizi korur : Bilim insanlarına göre büyüme hormonu beyin kaynaklı nörotropik faktör seviyesinin, düşük olması genelde Alzheimer’s hastalığı ve bunama ile bağlantılı olduğu tespit ettiler.


Dahası kürküminin bu hormon seviyesini düzenlediği ve böylece yaşlanmaya bağlı beyin fonksiyonlarında gerilemeyi ve beyin hastalıklarını önlediği biliniyor.

İltihabı Önler : Birçok hastalığın ana nedeni iltihaptır. Zerdeçalın ana bileşeni olan kürkümin de iltihap karşıtı özelliğe sahip ve bu yüzden iltihapla etkili şekilde savaşır ve organizmayı korur.

Tip 2 Diyabet’i iyileştirir : Auburn Üniversitesinde 2009 yılında yapılan ve Biokimya ve Biofiziksel Araştırma İletişimi dergisinde yayınlanan bir çalışamda, bu baharatın diyabetin tedavisinde büyük faydaları olduğu gösterildi.


Kanser İlacı Özellikleri : Kürkümin güçlü bir antioksidan olduğu ve antioksidanlar da hücrelerin hasar görmesini önlediği için kanseri başarılı şekilde önler.


Vücudun alkali (baz) dengesini düzenler :  Zerdeçal yüksek derecede baziktir ve kanser sadece asidik ortamda oluşur. Bu yüzden kansere karşı kalkan görevi görür.


Yaşlanmayı yavaşlatır ve uzun bir ömür yaşamanıza katkı sağlar. : Kürkümin serbest radikallerle çok iyi savaşır ve iltihabı önler, bu yüzden de yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Karaciğeri korur : Safra kesesinin düzgün çalışmasına yardımcı olur, karaciğeri toksinlerin zararlı etkilerinden korur ve karaciğer hücrelerinin etkin şekilde yenilenmesini sağlar.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://cdn.davidwolfe.com/wp-content/uploads/2016/05/turmeric-water-body-FI.jpg
  • https://i.ytimg.com/vi/ipsIkxN6pdg/hqdefault.jpg
  • http://www.lifeadvancer.com/wp-content/uploads/2016/07/Drink-Warm-Turmeric-Water-in-the-Morning.jpg
  • http://vkool.com/wp-content/uploads/2016/01/turmeric-powder-and-water.jpg

İçerik Kaynakları :

  • http://positivemed.com/2016/03/15/turmeric-water/
  • https://lajollamom.com/turmeric-lemon-water-detox/
  • https://www.youtube.com/watch?v=4hoeYA4IGdc
  • http://www.healthyfoodhouse.com/she-was-drinking-warm-turmeric-water-every-morning-for-12-months-and-then-this-happened/
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

2 Comments Yorumları Gizle

Damarlarınızın açılmasında büyük rol oynar her sabah ılık suya cay kaşığı zerdeçal
tozunu ilave ederseniz faydalarını herkesle paylaşın.

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com