KABIZLIK İÇİN KAYISI ve CEVİZ SUYU KÜRÜ YETER


HERKESİN ZAMAN ZAMAN ÇEKTİĞİ RAHATSIZLIK O! AMA ÇÖZÜMÜ ASLINDA ÇOK BASİT!

Aslında önem verildiğinden çok daha büyük problem kabızlık. Artık her yaştan hem kadın hem de erkeklerin ciddi, hatta bazılarının sürekli sorunu.

Başta üzerinde çok durulmayan, nasıl olsa geçer denilen ama zaman içersinde giderek artan ve paralelinde şişkinlik, ağrılar olmak üzere nefes darlığı, uykusuzluktan tutunda bir çok rahatsızlığı tetikleyen bir rahatsızlık.

Kalıcı çözüm için maalesef beslenme ve yaşama tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor. Stres, sürekli katı ve sağlıksız beslenme hep sebeplerinden biri.

Ama tabi çoğu kişi mecburiyetten ne yaşam tarzını ne de beslenme alışkanlığını değiştiremiyor. Hal böyle olunca en azından günlük uygulayabileceğiniz bir kaç etkili kür ile bağırsakları çalıştırmak, içerden biriken, biriktikçe sertleşen dışkıyı yumuşatıp, vücuttan atılmasını sağlamak mümkün.

En etkili kürlerden biri ceviz ve kayısı suyu kürü. Yapması da son derece basit. Geceden bir bardağın içine 1 adet cevizin içini ve 1 adet kuru kayısı koyun. Sabaha kadar bekletin.

Sabah uyandığınızda aç karna bu suyu için. Ardından içindeki ceviz ve kayısı tüketin. En az 30 dakika başka bir şey yemeyin.

Göreceksiniz ki bir kaç gün kullanımdan sonra kabızlık problemi ortadan kalkmış. Çünkü ceviz ve kuru kayısı, bağırsak hareketlerini hızlandırıp, sindirimi kolaylaştıracak.

Bununa haricinde kabızlık problemini çözmek için aşağıdaki besinlerin tüketimini de arttırmanız gerekmektedir.

Posa içeriği yüksek olan gıdalara daha çok yer verin. Çünkü posa içerikli gıdalar, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Örneğin öğünlere salata eklemek veya ara öğünlerde posalı olan meyveleri kabukları ile tüketmek iyi bir tercihtir.

Beyaz ekmek yerine bol ve tam tahıllı ekmek gruplarından tüketin. Haftada 2 veya 3 defa kuru baklagiller tüketin. Ciddi anlamda şişkinlik problemine yol açıyorsa azaltabilirsiniz.

Ara öğünlerde kuru incir, kayısı ve erik ile hazırlanmış olan kompostolardan 1 kase tüketmek sindirim sisteminizi rahatlatıcı etkisi olur. Sıvı her zaman faydalıdır.

Sebze ve meyve seçiminde; armut ve kayısı gibi bağırsakların hareketlerini arttırıcı meyvelerin tercih edilmesi daha iyi olacaktır.  Armut kabızlık problemi için çok faydalıdır.

Kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik tüketimi düzenli olarak yapın.

Ispanak, pazı, roka, maydanoz, kırmızı turp, havuç, enginar ve elma tüketmekte kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Bu sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.

Vücuda alınmış olan posaların daha rahat suyu tutabilmesi için gerekli ölçüde mutlak su için. Kabızlık problemini bol su içmeden asla çözemezsiniz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • http://www.seriouseats.com/walnuts.jpg
  • http://www.fruitsofturkey.com/wp-content/uploads/2015/03/dried-apricot-max-2000-ppm.jpg
  • https://www.splendidtable.org/sites/default/files/styles/lede_image/public/495759789.jpg?itok=8LLCzSU2
  • http://i.ndtvimg.com/i/2016-06/walnuts_625x350_41467093772.jpg

İçerik Kaynakları :

  • http://www.findhomeremedy.com/best-home-remedies-for-constipation/
  • http://homeremediesforlife.com/foods-for-constipation/
  • http://www.livestrong.com/article/430712-walnuts-and-constipation/
  • http://www.everydayhealth.com/digestive-health-pictures/10-foods-that-help-relieve-constipation.aspx
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com