KESME TAHTASI NASIL TEMİZLENİR?


HİÇ KİMYASAL KULLANMADAN 3 DOĞAL YÖNTEM İLE KESME TAHTASININ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?
Mutfakta olmazsa olmazların başında yer alan kesme tahtasının kullanımı bittikten sonra, iş temizlemeye geldiği sırada nasıl temizlenilmeli bilinmesi çok önemli…

Kesme tahtaları eğer ki düzenli bir şekilde temizlenmezse doğal olarak mikrop yayılımı da çok olur. Bu yüzden kesme tahtasının nasıl temizleneceğinin bilinmesi gerekir. Kesme tahtalar, malzemeler doğrandığı sırada kesme tahtanın içine girer. Kesme tahtanızı bakıldığında 3 aşamalı doğal yöntem eşliğinde temizlemeniz artık oldukça kolay olacak.

Sirke İle Kesme Tahtasının Temizlenmesi

Kesme tahtasının bir diğer temizlenme aşamalarından birisinin de sirke olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sürekli olarak kesme tahtanızı kullanıyorsanız tahtanın en iyi şekilde dezenfekte olabilmesi adına bir miktar sirke koyup elinizle ovalayabilirsiniz.

Bu sayede mikrop üretimini de durdurmuş olacaktır. Tahta üzerinde eğer ki sarımsak, soğan gibi kokulu yiyecekler varsa onları en kolay şekilde tahtanın üzerinden giderilmesini sirke yardımıyla sağlayabilirsiniz.

Karbonat İle Kesme Tahtası Temizleme 

Kesme tahtalarının temizleniş biçimlerinden birisi de karbonat aracılığı ile kesme tahtaların temizlenmesidir. Kesme tahtanızın üzerine karbonatı bolca döktükten sonra ıslak bir sünger yardımıyla ovalamaya başlamalısınız.

Bu durum tahtanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra kesme tahtanızı yıkayarak durulamaya geçirtmelisiniz. Böylelikle kirli, mikrop üretimine neden olacak kesme tahtanızı daha hijyenik hale dönüştürme şansına sahip olacaksınız.   Kolay yoldan kesme tahtalarını evinizde temizlemeniz artık çok kolay olacak.

Limon ve Tuz İle Kesme Tahtasını Temizleme 

Limon ve tuz ile kesme tahtasını temizlemek için kesme tahtasının üzerine tuz serpin, ikiye kestiğiniz limonun suyunu serptiğiniz tuzların üzerine sıkın.

Diğer yarım limonu kullanarak tuzlu kesme tahtasını güzelce ovuşturun. Biraz bekleyin ve sonra durulayın. Böylelikle kesme tahtanız temizlenmiş ve bir sonraki kullanıma güvenle hazırlanmış olacaktır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://prods3.imgix.net/images/articles/2014_07/Article-Cutting-Board-Maintenance-Technique-Kitchen-Tips.jpg?auto=format%2Ccompress&ixjsv=2.2.3&w=800
  • http://livesimply.me/wp-content/uploads/2016/07/how-to-clean-deodorize-disinfect-cutting-board-4-683×1024.jpg
  • http://images01.purewow.com/images/articles/2015_11/CuttingBoard_hero.jpg?auto=format,compress&cs=strip&fit=max
  • http://food.fnr.sndimg.com/content/dam/images/food/fullset/2016/7/26/0/FN_istock_wooden-cutting-board_s4x3.jpg.rend.hgtvcom.966.725.jpeg

İçerik Kaynakları :

  • http://www.rd.com/home/cleaning-organizing/how-to-clean-a-cutting-board/
  • https://www.cuttingboard.com/blog/how-to-properly-clean-your-wood-cutting-board/
  • http://www.huffingtonpost.com/entry/how-to-clean-your-cutting-board_us_5669a86de4b080eddf573723
  • http://www.thekitchn.com/how-to-clean-wooden-cutting-boards-with-lemon-and-salt-cleaning-lessons-from-the-kitchn-195151
  • http://thepioneerwoman.com/life-and-style/how-to-clean-a-wood-cutting-board/
  • http://www.foodnetwork.com/how-to/packages/help-around-the-kitchen/photos/how-to-clean-a-wooden-cutting-board

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com