VÜCUTTAN İLTİHABI ATAN BESİNLER


VÜCUDUNUZU YENİLEYİP, İLTİHABI ATTIRAN 8 ÇOK ŞİFALI BESİN
İltihap hafife alınmamalıdır çünkü ilgilenilmediği takdirde uzun dönemde ortaya ciddi sorunlar çıkmasına yol açabilir.

Kronik iltihap siroz hastalığı ya da eklem iltihabında olduğu gibi vücudun bir bölgesini etkileyebilir. Ya da Çölyak hastalığında olduğu gibi iltihabın vücudun tümünü etkilemesi de söz konusu olabilir.


İltihabı genel hatlarıyla anladıktan sonra şimdi iltihapla savaştığı bilinen bitkilerden en popüler olanları hangileri, bir göz atalım.

Vücuttan İltihabı Temizleyen Besinler

1. Isırgan Otu : Toksinleri böbrekler aracılığıyla atmaya yardımcı bitkilerin başında gelir. Bunun yanı sıra ısırgan otunun vücuttaki iltihabi kimyasalları azalttığı ve ağrı dindirmede etkili olduğu düşünülür

2. Sarımsak : Doğal antibiyotik sarımsak, çeşitli sülfür içeriği sayesinde iltihap giderici özelliktedir. Aynı bileşenler kalp hastalıkları ve mikroplarla savaşta da iş başındadır.

3. Arnavut Biberi : İçerdiği kapsaisin adlı madde, özellikle artrit ve diğer iltihabi hastalıklarla ilgili olduğu bilinen COX-2 adlı enzimi bloke eder.

4. Kekik : İçerdiği polifenol ve bioflavanoid maddeler, vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşan bileşenlerdir. Hücrelerinizde ne kadar az serbest radikal hareketi varsa iltihap da o kadar az olacaktır.

5. Zencefil : Ağrı kesici ve iltihap giderici güçlerini kazandıran tam 4 bileşen bulunuyor. Gingerol, paradol, shogaol ve zingeron el birliğiyle vücutta ağrıyı tetikleyen, prostaglandin adlı yağ asitlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

6. Fesleğen : İltihapla savaşta öne çıkan bitkilerden biri de fesleğendir. Öjenol adlı bileşeni hem bu bitkiye kendine has tat ve kokuyu verir hem de iltihap giderici özellikler taşır.

7. Ak Söğüt Kabuğu : İçinde bulunan salisin adlı madde, Aspirin ile benzer özellikler gösterir. Hatta ak söğüt kabuğunun ağrı kesici ve iltihap giderici özelliklerinin Aspirine göre daha uzun süreli olduğu söylenir.

8. Zerdeçal : Turuncu renkte ve en önemlisi kurkumin adlı etkili bir bileşen içeren bir köktür. Kurkumin antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri korur. Ayrıca vücuttaki histamin seviyelerini düşürerek iltihabı gidermeye yardımcı olur.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/dc/3d/b0/dc3db0143375fefb41f1a2fca9d31759.jpg
  • https://www.metro.ca/userfiles/image/fruits-vegetables-herbs/thyme-header.jpg
  • https://cdn.davidwolfe.com/wp-content/uploads/2016/02/garlic.jpg

İçerik Kaynakları :

  • https://thetruthaboutcancer.com/indoor-herb-garden/
  • http://www.healthline.com/health/air-purifying-plants
  • http://www.prevention.com/health/plants-that-fight-disease
  • http://www.rodalesorganiclife.com/garden/10-plants-you-need-to-grow-if-youre-suffering-from-depression-stress-or-anxiety
  • http://www.mnn.com/your-home/organic-farming-gardening/stories/12-plants-that-repel-unwanted-insects
  • http://www.homeremediesweb.com/willow-bark-health-benefits.php
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

One Comment Yorumları Gizle

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com