SARARMIŞ BARDAKLARI TEMİZLEMENİN EN ETKİLİ YÖNTEMİ


SARARMIŞ BARDAKLAR NASIL TEMİZLENİR? İŞTE EN ETKİLİ DOĞAL TEMİZLİK YÖNTEMLERİ


Ülkemizde ki çoğu insan çay içmeyi oldukça fazla sever. Hatta o kadar fazla severiz ki artık gün içinde sürekli çay tüketmekten zaman içerisinde çay bardaklarının sararmaya başladığını bile görebiliyoruz.


Çay demlikleri ve çay bardakları artık mutfağımızın demir başlarından birisini oluşturmaktadır. Çay bardak sıklığına göre doğal olarak bardaklarda sararmalarda yavaştan gün yüzüne çıkmaya başlar.


Bulaşık makinesine içmiş olduğunuz çay bardaklarını koymanız bile sararmayı ne yazık ki daha fazla arttırmaya neden olacaktır.


Akla ilk gelen yöntemlerden biri olarak sararan çay bardaklarının çamaşır suyu aracılığı ile temizlenmesi diyebiliriz. Yapmanız gereken ise hemen sararmış çay bardaklarınızı bulaşık makinenize dizmeye başlayın.


Deterjan gözüne de bir kaç damla kadar çamaşır suyu dökmelisiniz. Makinenizi ön yaptırdıktan sonra bir de standart yıkama olarak çalıştırın.


Sararan çay bardağınızın yapmış olduğunuz bu yöntem sayesinde yeniden eski haline geri döndüğünü çok kolay şekilde görmüş olacaksınız.


Hiç kimyasal kullanmadan da lekeleri çıkartabilmek mümkün. Bardakların iç kısmını soğuk suyla ıslatın ve tüm lekeleri kaplayacak şekilde ince bir tabaka karbonat serpin. Birkaç dakika bırakın ve sonra lekeleri silmek için bir bez veya sünger kullanın. Biraz ovalamanız gerekebilir ama endişelenmeyin çünkü karbonat, bardağınızın yüzeyini çizmez. Ardından bardağınızı bulaşık yıkama deterjanı ile her zamanki gibi yıkayın ve bol su ile durulayın.

Sirke kullanarak da sararmış çay bardaklarınızı eski haline dönüştürebilirsiniz. Bunun için hemen ılık bir su alarak leğenin içerisine koyun.


Ardından bir miktar kadar yeterli olacak sirkeyi leğene dökün. Sararmış olan çay bardağınızı içerisine atarak 2-3 saat kadar bekletin.

Bunu yaptıktan sonra sararan çay bardağının eski haline döndüğünü göreceksiniz.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/cd/f3/0f/cdf30f5ba830a8b306dac3232e1b8673.jpg

İçerik Kaynakları :

  • http://www.topcleaningsecrets.com/house/how-to-clean-glass-and-mirrors.html

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com