AKCİĞERLERİ TEMİZLEYEN, RAHAT NEFES ALDIRAN BESİN


Kirlenen akciğer işlevlerini yerine getiremez. Sağlık için sadece hastalığa yakalanınca değil, sağlıklıyken dikkat etmek gerek.

Akciğerlerde oluşan katran ve diğer zehirli maddelerin birikmesi zamanla akciğerin işlevlerini yapamamasına neden olmaktadır.

Günde 3 ve daha fazla sigara içenlerin yolda birkaç kez akciğeri temizleyen bitkiler, sebzeler ve meyveler ile ciğer temizleme kürleri yapması faydalı olacaktır.Tabi sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin çabuk bir biçimde temizlenmesi için de bu bitkisel kürler  gerekecektir. Peki akciğeri en iyi temizleyen besiler ve yiyecekler hangileridir.

Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve pek aklınıza gelmeyecek gıdaların 70 günde akciğerleri temizlediğine şahit olduk. Akçiğer temizleyici şifalı bitkiler arasında özellikle ebegümeci ve keçiboynuzu öne çıkıyor.


Bu konuda Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç, Ömer Coşkun ve Suna Dumankaya gibi bitkisel şifa uzmanlarının ortak fikri de zaten akciğeri temizlemek için bu meyveler ve yiyeceklerden faydalanılması yönünde.

Şimdi ciğerlerimize hava aldıracak şifalı bitki kürleri nasıl yapılıyor anlatalım:

Ebegümeci ve keçiboynuzu, elma, zencefil, zerdeçal, tarçın, karanfil ciğerlerdeki sigara katranını sökme kapasitesi ile adeta mucize bitkiler.  Pek çok derde deva olan bu iki bitki, özellikle akciğer hastalıkları ve akciğer kanseri açısından oldukça değerli ve şifalı.

1 – Ebegümeci: Kaynar suda 1 miktar ebegümeci kaynatılır ve 5-6 saat sonra aç karına 1 bardak içilir. Bu uygulama ile, akciğerlerde ki sigara etkileri yavaşlatılır. Ebegümeci, ayrıca balgam attırır, akciğer kanserini engeller.
* Sindirim sistemine iyi gelir. * Akciğer kanserini önleyici özelliği vardır. Akciğerleri temizler. * Balgam söktürücüdür. * Sigarayı bırakan kişilerde, akciğerleri 70 günde temizler. * Kanserden koruyucudur.

2 – Zencefil: Çok kuvetli bir antioksidan olan zencefil, akciğerleri temizlemektedir. Çeşitli toksinleri, mukusu ve istenmeyen parçacıkları akciğerlerden atmaya yardımcıdır. Bu nedenle zencefil çayı veya zencefili direk olarak yiyebilirsiniz.

Eğer sürekli öksürme sorununuz varsa mutlaka zencefil tüketmelisiniz. Zencefil, içerdiği besin maddelerinin yardımıyla ciğerleri genişletir, mukuslara etki eder ve daha rahat nefes alıp vermenizi sağlar. Bunun yanında doğal bir balgam söktürücüdür, balgamların gevşemesini ve atılmasını sağlar.


3 – Keçiboynuzu: Özellikle sigara içenler için keçiboynuzu çok faydalıdır. 5 adet keçiboynuzu 1 litre suda kaynatılır ve aç karna içilirse sigaranın verdiği zararı düzeltmeye yardımcı olur.

4 – Okaliptüs: Okaliptüs doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra içinde yağlar barındırır. Bu uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına iyi gelir, kan basıncını arttırarak kanın çoğalmasını sağlar. Öksürük şuruplarında, boğaz pastillerinde bu kimyasal yağ kullanılır. Taze okaliptüs çayı bronşit ve sinüzite iyi gelir. Buharını solumak öksürük ve bronşite iyi gelir.


5 – Ekinezya: Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır. Bitkinin kökleri çeşitli akciğer enfeksiyonlarında yardımcıdır.

6 – Sarımsak: Sarımsak kuvetli bir antioksidan olmasının yanı sıra, içinde bol miktarda bulunana alisin kimyasalı ile akciğerleri temizler.Akciğeri temizleyen komposto hoşaf tarifi: 

1 litre ılık suya 3 adet elma(elmanın çekirdeği çıksın) 4-5 parçaya bölünecek
Taze zencefil(1 tatlı kaşığı)
Yarım yemek kaşığı zerdeçal
2 Boru tarçın ya da 1 tatlı kaşığı toz tarçın
6 kuru karanfilKaynamaya yakın nöbet şekerini ilave edip 10 dakika kaynatın.. Bu karışımı her gün olmak üzere 72 gün devam ediniz.
Bu basit ve kolay yöntemden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar :

  1. http://nlc.p3k.hu/data/cikk/16/156247/3.jpg
  2. http://keepyourbody.com/wp-content/uploads/2015/11/chamomile-tea.gif
İçerik Kaynakları :
  1. http://www.uzmantv.com/isirgan-otu-cayi-icerek-vucudumuzu-hangi-hastaliklara-karsi-koruruz
  2. Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç, Ömer Coşkun ve Suna Dumankaya

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com