LAVANTANIN FAYDALARI NELERDİR? LAVANTA NASIL KULLANILIR?* Karaciğer organına mükemmel denebilecek faydaları bulunmaktadır. Lavanta Kürü uygulaması, karaciğer organının yenilenmesi ve karaciğer yetmezliğine karşı beslenme desteği sunması açısından tercih edilir. ( Uygulamadan önce doktor tavsiyesi alınması önerilir. ) Ayrıca lavantanın bir tedavi şekli olarak siroz hastalığının ilk aşamasında başarı ile uygulandığı bilinmektedir. Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarında da lavanta bitkisi destekleyici kür olarak kullanılabilmektedir.

* Ayrıca, lavantanın cinsel gücü arttıran bir afrodizyak bitki olduğuna inanılmıştır. Bu etkisinden faydalanmak için lavanta yağı, bir kaç damla kadar yemeklere eklenebilir.

* Uykusuzluk problemi çekenler için yine yastığa bir iki damla lavanta yağı damlatmanın çok iyi geldiği ve rahat bir uyku sağladığı tecrübe edilmiştir.

* Gerek lavantanın kokusu gerekse çay olarak tüketiminin sakinleştirici ve antidepresan etkilerinin olduğu bilinmektedir.
* Baş ağrısı problemlerinde ve diğer ağrı türlerinde lavantanın ağrı azaltıcı özelliği bulunmaktadır.

* Lavanta kesesi evlerde çokça kullanılan doğal bir oda parfümüdür ve aynı zamanda böcek kovucu olarak bilinir. Pek çok evde özellikle elbise dolaplarında veya mutfak tezgahlarının altlarında bu keselere rastlamak mümkündür. Ayrıca evde lavantayı yetiştirmek çok basittir. Bir saksıya ekeceğiniz tohumlar ile kısa zamanda yetiştirmek mümkündür. Bir avuç lavanta su ile bir süre kaynatıldığında eve mis gibi bir koku yayılacaktır. Lavantanın kokusu, evdeki kokuları keser ve havayı temizleyici özellikleri bulunmaktadır.
* Lavanta, hem cilt hemde saç derisi için doğal bir dezenfektan veya mikrop kırıcı etkisi göstermektedir.Lavanta çayı soğuduktan sonra elde edilen bu çay cilde uygulanır yada cilt bu su ile yıkanırsa sivilce problemlerine iyi geldiği ,bu su ile saçlar yıkanırsa saç dökülmelerine ve saç problemlerine iyi geldiği söylenmektedir.* Vitiligo hastalığını önler ve sedef gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

* Doğum sonrası perinal sancılara karşı da etkilidir.

* Bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluk varsa aynı şekilde yastığının altına bir miktar tülbent veya kese içinde lavanta konabilir.

* Lipom denen bazı insanların ciltlerinde görülen şişkin yağ bezelerine karşı çok etkilidir.

* Alerjik rinit hastalığı olanlar lavanta çayı içebilir.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır ?

Bir su bardağı suya, iki çay kaşığı lavanta konur ve kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır. 10 dakika kadar demlenir ve süzülerek ılık vaziyette içilebilir. Ayrıca bu çay, hem cilt hem de saç bakımı için kullanılabilir.
Hepatit B ve C için lavantanın 4 dakika, karaciğer yağlanması için 10 dakika, karaciğer yetmezliği içinse 15 dakika kaynatılması gerekir. ( Kaynak: İbrahim Saraçoğlu )

Lavanta yağı da, bu amaçlar için kullanılmakla birlikte bu bitki ve bu bitkini yağı; parfüm, jel, sabun yapımında kullanılmaktadır.Lavanta yağı kokusu böcekleri çok rahatsız etmektedir. Lavanta yağı kokusu sivrisinek, tatarcık ve kelebekler gibi böcekleri uzak tutmaktadır. Bir miktar deriye sürülmesi dahi bu böcekleri uzak tutabilir.Ayrıca böcek ısırıklarında bu yağın bir miktar uygulanmasının oluşacak acıyı azaltacağı iddia edilmiştir.

Lavanta yağı sinir ve anksiyete sorunları için mükemmel bir tonik etkisi gösteren sakinleştirici kokusu vardır. Bu nedenle, migren, baş ağrısı, depresyon, gerginlik ve duygusal stres tedavisinde yararlı olabilir. Ayrıca zihinsel aktiviteyi arttırdığı bilinmektedir.

Lavanta yağı yaygın boğaz enfeksiyonları, grip, öksürük, soğuk algınlığı, astım, sinüs tıkanıklığı, bronşit, boğmaca, larenjit, tonsillit ve dahil olmak üzere çeşitli solunum problemleri için kullanılmaktadır. Yağ buharı biçiminde kullanılır ya da boyun, göğüs ve ense üzerine uygulanır. Aynı zamanda, genel olarak soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılan çok sayıda püskürteç ve soluma cihazlarına ilave edilir. Lavanta esansiyel yağı uyarıcı niteliği de iyileşme sürecini hızlandırır ve vücudun doğal balgam ve diğer istenmeyen malzemeyi ortadan kaldırmamıza yardımcı olur. Lavanta yağı buharı da solunum yolu enfeksiyonlarına karşı antibakteriyel etki gösterebilir.
Ciltteki sivilcelere karşı çok başarılı uygulanan lavanta, ayrıca saç sorunları özellikle bit gibi sorunlarda destekleyici ve iyileştirmeyi hızlandırıcı olarak etki gösterir.

UYARILAR:

Diğer pek çok uçucu yağlar gibi, gebe ve emziren kadınların lavanta esansiyel yağı kullanmaktan kaçınmaları tavsiye edilir. Ayrıca diyabetli hastaların lavanta yağından uzak durması önerilir. Aynı zamanda çok hassas bir cilde sahip insanlar için alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı insanlar da lavanta yağı ortak veya aşırı kullanımı ya bağlı bulantı, kusma ve baş ağrısı meydana gelebilir.
Lavanta yağı oral yolla alındıysa belli bir seviyeden sonra vücutta ciddi zehirlenme belirtileri gösterebilir. Yutkunmada zorluk, bulanık görme, zor nefes alma, yanma gözler, kusma ve ishal ile karakterize ciddi sağlık komplikasyonlara neden olabilir

Sağlıcakla Kalınız….

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

 • http://static.wixstatic.com/media/e9ca84_fd00b1f024eb4e84a81be78100bf8509~mv2.jpg/v1/fill/w_626,h_417/e9ca84_fd00b1f024eb4e84a81be78100bf8509~mv2.jpg
 • http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/wp-content/uploads/2015/12/lavender-oil.jpg
 • https://draxe.com/wp-content/uploads/2014/04/lav-480×480.jpg
 • http://grappinchiropracticclinic.com/wp-content/uploads/2016/07/lavender-essential-oil-benefits.jpg
 • http://www.aspca.org/sites/default/files/lavender_facebook.jpg

İçerik Kaynakları :

 • https://draxe.com/lavender-oil-benefits/
 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-lavender-essential-oil.html
 • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-lavender-for-skin-hair-and-health/#gref
 • http://www.medicalnewstoday.com/articles/265922.php
 • http://articles.mercola.com/herbs-spices/lavender.aspx
 • http://yemek.mynet.com/kokusuyla-mest-eden-lavantanin-saglik-icin-8-faydasi-1148897
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com