• Ana Sayfa
  • Kilo alma
  • Obezite İle Mücadele Yağ Tipini Bilmekten Geçer. Sizin Yağ Tipiniz Hangisi?

Obezite İle Mücadele Yağ Tipini Bilmekten Geçer. Sizin Yağ Tipiniz Hangisi?Yapılan sıkı diyet ve egzersizlere rağmen neden kilo verilemiyor diye bir araştırma başlatıldığında bilim adamları, çözüm bulmak için 4000 den fazla kişinin katıldığı kişileri altı kategoriye ayırarak şöyle sınıflamışlar.  1.     Genç kadınlar; obeziteye bağlı sağlık sorunu az
  2.     Alkolik erkekler; obeziteye bağlı sağlık sorunu az
  3.     Mutsuz ve endişeli orta yaşlı beyler; zihinsel ve fiziksel problemleri olan
  4.     Zengin ve sağlıklı yaşlılar; fazla alkol tüketme ve yüksek tansiyon özellikleri gösteren
  5.     Osteoporoz gibi kronik rahatsızlıkları olan ama mutlu yaşlılar; fiziksel rahatsızlıkları olan
  6.     Bir çok kronik durumu olan hasta bireyler; ekonomik durumu kötüObezite günümüzde karşılaşılan bir çok sağlık sorununun başlıca nedenlerinin biridir. Özel tedavi ve ilgi gerektiren bir hastalıktır. Öyle ki sıkı diyetlere ve ağır egzersizlere rağmen kilo verilemeyebilir.Çünkü çoğu zaman sizin kontrolünüz dışında durumlar mevcuttur. Konunun uzmanlarının bu çalışmayı yapmasının tek amacı obezite ile mücadele de, obezite hastalığına karşı çare bulmak. Bunun da yolu yağların vücutta nasıl toplandığını incelemekten ve anlamaktan geçiyor.

Yağların Toplandığı Bölgelere Göre Vücut tipleri


Android: Yağ dağılımı daha çok erkeklerde görüldüğü için bu isim verilmiştir. Bu tip halk arasında ‘elma’ vücut olarak bilinir ve bel ölçüleri kalça ölçülerinden büyüktür.

Gynoid: Bu yağ dağılımı ise genellikle kadınlarda görülen ve halk arasında ‘armut’  vücut tipi olarak bilinen, kalça ölçüleri bel ölçülerinden büyük olan bir vücut tipidir.

Obezite ile mücadele önce sorun kaynaklı hareket etmek gerekir. Sorunu çözebilmek için önce neden kaynaklandığı anlamak ve belirlemek gerekir. Yoksa ne kadar uğraşırsanız uğraşın kilo veremeyebilirsiniz. Ya da verdikten sonra hemen geri alırsınız.


Toplumda her 10 kişiden 3’nde görülen fazla kilolar; kalp hastalıkları ve kanser başta olmak üzere hayati riske neden olan hastalıklara da zemin hazırlıyor.

Vücut Tipleri; Yağların Biriktiği Bölgelere Göre

1- Üst vücut obezitesi (Android) : Bu vücut tipine giren kişiler çok yerler ve hareket egzersiz yapmazlar. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler bu tipe sahip olanlara şekerden uzak durmasını ve her gün yarım saat spor yapmasını tavsiye eder.2-Karın bölgesi yağı (Android) : Stres, depresyon ve anksiyete  buna sebep olur. Gevşemeye çalışın, ve daha fazla egzersiz yapın.

3-Alt vücut yağı (Gynoid) : Bu tip bayanlarda daha yaygındır. Bilim adamları, alt vücut direnç egzersizleri ve kardiyo yapmanın faydalı olacağı kanısındalar.4- Şişmiş karın bölgesi (Android) : Solunum sorunları ve alkol tüketimi nedeni ile olur. Alkolde uzak durulması ve nefes egzersizleri yapması tüm vücudu için faydalıdır.

5- Alt vücut yağları ve bacaklar (Gynoid) : Bu genelde hamile bayanlarda yaygın olarak görülür. Suda ayrobik yapmak yapın ve alt bacaklardaki baskıyı azaltın. Otururken bacaklarınızı yukarı kaldırmak gerekir.
6-Mide ve bel arkası yağ(Android) : Egzersiz yapmayan kişilerden genellikle yaygındır. Hareketli olunmalı ve kan şekerini kontrol ettirilmeli. Az yiyip sık sık yemek gerekir.

Bütün alternatiflere rağmen hiçbiri sizin vücut tipinize uymuyorsa probleminiz veya hormonlarınızla ilgili bir sorun olabilir ve doktora danışmak ve ona göre hareket etmek de fayda vardır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…


Görsel kaynaklar:
  • https://healthyceleb.com/wp-content/uploads/2014/04/denise-richards-workout.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://healthyceleb.com/denise-richards-diet-plan-workout-routine/21679

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com