• Ana Sayfa
  • Hayat Mutfakta
  • Şimdi Tam Mevsimi! Kızılcık Suyunun Sağlığınız İçin Çok Önemli Az Bilinen Faydaları

Şimdi Tam Mevsimi! Kızılcık Suyunun Sağlığınız İçin Çok Önemli Az Bilinen Faydaları


Kızılcık suyunun, ıspanaktan daha fazla antioksidan gücüne sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bu meyvenin inanılmaz yararları hakkında bilgi edinin!


Son iki ya da üç yılda, süpermarketlerde ticari kızılcık suyu markaları bulmak giderek daha yaygın hale geldi. Ama bunları içmek iyi bir fikir midir? Yoksa gazlı içeceklerin verdiği zararı mı veriyor?

Aslında, cevap evet, bunları içebilirsiniz. Ama çok fazla içmeyin. En doğal markayı aldığınızdan emin olun. Etikette yazanları okumanız ve içinde şeker ve koruyucu olan meyve sularından uzak durmanız önemlidir.

Kızılcık diğer meyvelere kıyasla çok küçüktür. Buna rağmen, kızılcık büyük bir su kaynağıdır. Sonuç olarak, lezzeti ve özellikleri, yerli Amerikan kabileleri tarafından yoğun şekilde kullanılıyordu.


Kızılcık suyunun sahip olduğu antioksidanların sayısı diyetinize çok iyi katkı sağlar. Aslında bu meyve, brokoli ve ıspanaktan daha çok besin maddesi içerir. Bu nedenle, çocuğunuza küçük bir bardak kızılcık suyu içirmeniz iyi bir fikirdir.

Bu makalede, kızılcık suyu içmenin faydalarından bahsedeceğiz.

Anti-kanserojen ve anti-tümör etkileri vardır

Kızılcık suyunun bu etkisi, polifenol bileşikleri sayesinde gerçekleşir. Bu bileşikler, tümörlerin gelişmesini ve yayılmasını yavaşlatır. Bu özellikle akciğer, göğüs, kolon ve prostat tümörleri için geçerlidir.


Vücudunuzda tümör oluşumunu destekleyen bir diğer faktör de kan pıhtılarıdır. Kızılcık suyu ayrıca pıhtılaşmaya neden olan iltihaplanmayı azaltmaya da yardımcı olur. Bunun nedeni, yüksek salisilik asit içeriğidir.

Aynı zamanda, flavonoidleri nedeniyle, bu meyve suyu zararlı hücrelerin büyümesini önler. Bu nedenle doğal kızılcık suyu, tümörlerin büyümesini azaltır ve kanser yayılımını yavaşlatır.

Diş çürüklerinin ortaya çıkışını azaltır

Proantosiyanidin, kızılcıkta bulunan kimyasal bir bileşiktir. İşlevi, genelde dişlere yapışan zararlı bakterileri yavaşlatmaktır. Aynı zamanda asit üretimini de azaltır.

Bu işlev, dişlerinizi periodontal hastalıklardan korur. Ayrıca plak birikimine karşı da koruma altına alınırlar.


Kızılcık suyu ve iyi ağız hijyeni, ağız bakımı için mükemmel bir kombinasyondur. İşlenmiş meyve suları içerseniz, bu işe yaramayacağını hatırlamanız önemlidir.

İşlenmiş içeceklerde, şeker içeriği çok fazla olur.

Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir.

Kızılcık suyu, yüksek kalsiyum içeriğine sahiptir. Osteoporoz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunu aklınızda tutun. Her gün bir bardak kızılcık suyu içmek iyi bir fikirdir.


Bu meyve suyunu üreten şirketlerin birçoğu içine genellikle kalsiyum ekler. Bu tür içecekler tüketmeye karar verirseniz, şeker miktarının en düşük olduğu markayı seçmenizi öneririz.

Şeker içeriğinden dolayı bu doğal meyve suları da çok cazip olabilir. Ancak, küçük bir miktarın büyük hasarlarla mücadele için yeterli miktarda kalsiyum içerdiğini unutmayın.

Unutmayın, bu meyve suyu sadece doğal şekerlerle dolu olmalıdır.

Kalp sağlığınızı geliştirir

Kızılcık suyu, kalp rahatsızlığı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunu içeriğindeki yüksek flavonoid seviyesine borçluyuz.

Bunlar antioksidan işlevi görürler. Bu, arteryoskleroz gibi sorunların olasılığını azaltır.

Arteryoskleroz, kanda lipid, kalsiyum ve kolesterol birikimi nedeniyle arterlerin daraldığı bir hastalıktır.

Arteryoskleroz ile ilgili tehlikelerden biri, kan akışınızı engelliyor olmasıdır. Bu, vücudunuzun belirli bölümlerinin, ihtiyaç duydukları oksijen miktarını alamamasına neden olur. İyi bir tedavi görmediğiniz zaman, ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlara kalp krizi ve felç de dahildir.


Bu suyun diğer bir yararı da, toksik elementlerin kandan temizlenmesini sağlamasıdır. Bu temizlik karaciğer sorunlarını önlemek için önemlidir.

Obeziteye karşı savaşıyor

Kızılcık suyu içerseniz, organik asitleri sayesinde vücutta biriken yağları atmaya ve ortadan kaldırmayaa yardımcı olursunuz.

Bununla birlikte, eğer kızılcık suyu içiyorsanız, bu, egzersiz yapmayı bırakabileceğiniz anlamına gelmez. Ayrıca, dengeli bir diyetle beslenmekten de asla vazgeçmemelisiz.

Aslında tam tersidir. Dengeli bir diyet, kişiyi gereksiz beslenmeye karşı korur. Egzersiz yaparak, sahip olduğunuz yağlardan kurtulursunuz.


Bu meyve suyu vücudunuzda biriken yağların yakılmasına yardımcı olur. Tek başına, bu içecek sahip olduğunuz fazladan kiloları vermenizi sağlamaz.

Daha sağlıklı ve güçlü olmak için günde yarım bardak kızılcık suyu için.

Bunu okuduktan sonra muhtemelen bir bardak kızılcık suyu içmek isteyeceksiniz. Bununla birlikte, içtiğiniz miktara dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu içecek çok tatlı gelebilir. Sonuç olarak, birçok insan bunu içmeyi alışkanlık haline getirmekte zorlanıyor. Bu sizin başınıza da gelirse, bir smoothieye eklemenizi ya da suyla karıştırmanızı öneririz.


Karbonasyonu özlediğiniz için gazlı içeceklerden vazgeçemiyorsanız, onlar yerine şu tarifi deneyin:

Malzemeler

    2 bardak Kızılcık suyu
    Yarım bardak su
    Tercihe göre buz

Talimatlar

    Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Sonuç çok ferahlatıcı olacak, göreceksiniz. Artı, her zaman tükettiğiniz içeceklerden çok daha sağlıklıdır.

    İstediğiniz tadı yakalamak için eklediğiniz suyu arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • http://www.redbarninc.com/blog/wp-content/uploads/2016/02/Cranberries.jpg
  • https://www.cute-calendar.com/images/en/teaser/eat-a-cranberry-day.jpg
  • https://img.purch.com/w/660/aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA1NS8wNjMvb3JpZ2luYWwvY3JhbmJlcnJpZXMtMTMwNzIyLmpwZw==

İçerik Kaynakları :

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/269142.php
  • http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=145
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-cranberry-juice.html
  • http://foodfacts.mercola.com/cranberries.html
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com