Balkabağının Gözlerdeki MucizesiYapılan araştırmalar sonucunda A vitamini miktarının, havuçtan 2 kat fazla olan bal kabağının göz sağlığı için tüketilmesinin üstüne basarak tavsiyelerde bulunuyor.

Gözlerimiz için faydalı olan betakaroten maddesinin bal kabağında bolca bulunur. Bal kabağında,Hiç bir sebzede yeterince bulunamayan alfa ve beta karoten maddelerinin miktarı oldukça fazladır.


İdrarın akışını fazlalaştırarak mesaneyi uyarır. Bu uyarı sonucunda idrar yapmayı kolaylaştırır ve vücuttan toksinlerin atılması sağlanır.

Bal kabağında antioksidan özelliği olduğundan dolayı kansere karşı koruma görevinde rol oynar.
Bağışıklık sistemimizi güçlendirir,mikropların vücuttan atılmasını da sağlar.


Kabızlığa Karşı Bal Kabağı

Eğer ki normalinden fazla kabızlık rahatsızlığı söz konusu ise bal kabağı tercihlerimizin arasında olmalıdır.

Balkabağı diyeti bozduğundan dolayı, sağlıklı olan ve kilo verme diyetinde olmayanlar rahatça tüketebilmektedirler.


Kabak tatlısının miktarı 100-200 gr yaklaşık 200 kalori içerir, bu kalori miktarı normal tatlılara göre çok uygun orandır.

Bu yüzden gönül rahatlığıyla bal kabağı tatlısını tüketebilirsiniz. Bal kabağı tatlısına eğer ki tahin ve pekmez kullanıcak olursak bu kalori düzeyini arttırmaktadır.


Dolayısıyla kilo verme diyetinde olanlara bu besini tavsiye etmiyoruz. Ancak sağlığını koruyan bireyler, damak tadına göre çok fazla abartmadan ölçü kullanarak tahin, pekmez veya sevdikleri diğer bir şeyi üstüne ekleyebilirler.

Sert Kabak Tatlısı Tarifi ( Cennet Taamı)

Halk arasında “Cennet taamı” olarak da bilinen bal kabağınin yapılış aşamalarında , sert olan balkabağını kirece yatırarak ortalama olarak 4 saat bekletiyoruz. Bu yapılan sert bal kabağı tatlısı kalp ve karaciğerinde dostudur.

Bal kabağını isterseniz sade isterseniz tahinli,cevizli ve fıstıklı olarak kendi zevkinize, yiyecek olan şahısın zevkine göre ayarlayabilirsiniz. Bu tatlı kilo şeklindede satılmaktadır.Bal kabakların muhafaza edildiği organik besin deposu olduğu için halk daha çok ilgi göstermektedir.


Kış mevsimi ve bahara geçiş zamanlarında bedenin mikroplara karşı korunmasında birebir görev almaktadır. Bu yüzden bu geçişlerde bal kabağı bol bol tüketilmelidir.

Çünkü bal kabağı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Şeker tercih edilmezse, kuru hurma ve üzüm gibi doğal şeker içeren meyvelerle kaynatılabilir. Böylelikle daha sağlıklı duruma da gelmiş olur.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

  • http://catcountry1029.com/files/2015/09/RS5238_166109044-11-630×418.jpg

İçerik Kaynakları :

  • http://www.top10homeremedies.com/kitchen-ingredients/top-10-health-benefits-pumpkins.html
  • https://www.curejoy.com/content/health-benefits-of-pumpkin/
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com