Bebek Pudrasının Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz Farklı Kullanım Amaçları


Yağ lekelerini çıkarıyor, yağlı saçları düzeltiyor, cildi tazeliyor, hatta kedi kumlarının kokmamasını bile sağlıyor… Bebek pudrası deyip geçmemek lazım, işte size bebek pudrasının çok değişik kullanım alanlarına örnekler.

Bebek pudrasının güzel kokusu ve genellikle yeni doğan bebeklerde oluşan pişik rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır.  Fakat bebek pudrasının küçük çocuklar için zararlı olabileceği fark edildi.

Yani bebek pudrası bebeklerde hem nefes alma konusunda sorun yaratıyor. Ne yazık ki günümüzde farkında olmayıp hala tedavi amaçlı kullanan var.

Eğer sizin de evinizde kullanılmadan hala köşede bir yerde duran bebek pudrası varsa onu aslında eve daha yararlı hale getirmeye yönelik pratik bilgiler bulunmaktadır.

Bebek Pudrasının Diğer Kullanım Alanları:

1- Yağ lekelerini çıkarmak

Giysilerdeki ya da mobilyalarımıza damlayan yağ lekelerini çıkarmak için artık sert kimyasal maddelere yönelmemize gerek yok. Yağlı mobilya da giysiler ile karşılaştığımızda, kimyasal ürünlere değil zamanında bebek poposu ile temas etmiş pudrayı kullanabiliriz.

Bunun için yapmamız gereken tek şey yağ lekesinin olduğu yere bir miktar bebek pudrasını dökmek.
Döktükten sonra bir süre bekletilir ve bölgeyi silme işlemine başlayabilirsiniz.

2- Gıcırdayan ayakkabılar

Yeni bir ayakkabı satın aldığımızda ve onu büyük bir heyecan ile giymek inanılmaz heyecan içermektedir.

Bu gıcırtı sesi aslında ayakkabıda bulunan materyallerin ısınma süresi içerisinde birbirine sürtünmelerinden kaynaklanmaktadır.

Eğer ayakkabınızın içine bir miktar bebek pudrası serperseniz bu sesten kurtulabilirsiniz.Bu süreç geçtikçe işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.

3- Mutfak eldivenlerini korumak

Mutfak eldivenleri devamlı aktif halde olduğu için mutlaka en çok hasar gören materyallerden bir tanesidir. Kullandığımız eldiven sürekli kimyasal maddeler ile temas halinde olduğu için çabucak eriyebilmektedir.


Kullandığımız mutfak eldivenlerinin hasar görmemesi için eldivenleri kullandıktan sonra içine bebek pudrası serpebiliriz. Döktüğümüz bu pudra eldivenlerin içindeki tüm nemi alacaktır, böylelikle küfe yol açmayacaktır.

4- Gıcırdayan parkeler

Parkelerdeki bu gıcırdama sorununu çözebilmek için parkelerin gıcırdayan bölgelerine bebek pudrası serpebilirsiniz.


Serptikten sonra süpürge kullanarak parkede gıcırtıya neden olan boşlukların , döktüğümüz bebek pudrası ile dolmasını sağlamalıyız.Böylece ses kısa süre içerisinde kaybolacaktır.

5- Karıncasavar

Yüksek bir ihtimalle her ev karınca istilasına uğramıştır. Bilinmektedir ki karıncalar ile mücadele etmek çok ama çok zordur. Bunun için evde denemediğimiz yöntem kalmamıştır.


Ama bebek pudrasını kullandıktan sonra kesinlikle en etkilisi bebek pudrası olacaktır. Özellikle karıncaların girip çıktığı yere bebek pudrasını serpmeliyiz. Böylelikle karıncalar artık evinize girmeyecek, hem de evinize güzel bir koku hakim olacaktır.

6- Yağlı saçlar için şampuan

Eğer ki kafa deriniz fazla yağlı olduğu için saçlarınız çabuk yağlanıyor ise, duşa girmeden önce saçlı deriye bir miktar bebek pudrası döküp, 15 dakika boyunca bekletmelisiniz.


Bu yapacağınız işlem saçlı derideki yağları emip, aynı zamanda çok güzel bir kokuya sahip olacaksınız.

7- Tıraş sonrası cildi yatıştırmak

Günümüzde erkekler tıraş olduktan sonra ciltleri için kullanabilecekleri bir çok ürün satılmaktadır.
Ancak bebek pudrası her açıdan daha iyi bir üründür.Çünkü jilet ile tıraş sonrasında ciltte tahriş gibi olumsuz etkiler oluşabilmektedir.


Bu bebek pudrası da işte tam bu sorunu ortadan kaldırıp,yeni bir rahatlatıcı etki ile çözüm bulmaktadır. Özellikle hassas cilde sahip olan kişiler için de bebek pudrası çok ideal bir üründür.

8-Kokmayan kedi kumu

Bu madde evinde kedi besleyenleri en yakından ilgilendirecektir.Evinde kedi besleyen kişiler bilirler ki kedilerini dışkılarını ve kokularını emmek için üretilmiş olan kedi kumu zaman zaman kötü kokmaktadır. Kokmuyorsa bile ileride başlayabilir.


Bu koku evdeki diğer insanları katlanılmaz aşamaya getiriyor. İşte bu katlanılmaz aşamayı ortadan kaldırmak için bebek pudrasını kedi kumunun içine dört yemek kaşığı kadar bebek pudrası ilave edip iyice karıştırmak. Böylece kedi kumu artık hiç de kötü kokmayacaktır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…


Görsel kaynaklar:

  • http://images.wisegeek.com/baby-powder-spilling-out.jpg
  • https://media.glamour.com/photos/5695a882d9dab9ff41b36d02/master/pass/beauty-2015-05-baby-powder-hacks-main.jpg?mbid=social_retweet

İçerik Kaynakları :

  • https://www.popsugar.com/smart-living/Uses-Baby-Powder-32245152
  • http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3342211/The-genius-baby-powder-uses-never-knew-about.html
  • http://www.foxnews.com/lifestyle/2014/09/15/15-surprising-adult-uses-for-baby-powder.html
  • https://www.diyncrafts.com/7271/lifehacks/20-brilliant-uses-for-baby-powder
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com