BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT! ( DÜŞÜK TANSİYON BELİRTİLERİ )


Baş dönmesi veya sersemlik, konsantrasyon eksikliği, bulanık görme, mide bulantısı, soğuk terleme, soğuk cilt, hızlı nefes alıp verme, yorgunluk…Tansiyon, en kısa ifadesi ile kanın atar damarlara yaptığı basınca verilen addır. Zaman zaman düşen, zaman zaman yükselebilen bu değerler, belirli sınırları aştığında hastalık derecesine ulaşabilir.

Farklı nedenler ile ortaya çıkabilen tansiyon problemi ile ilgili tansiyon düşmesinin sebebi konusunun detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle düşük tansiyonun belirtilerini yazarak başlayalım.


Düşük Tansiyonun Belirtileri

Yukarıda belirttiğimiz gibi ani hareketerden sonra kısa süreli baş dönmesi, ve sersemlilik dışında aşağıdakiler de düşük tansiyon nelirtileri olabilir; •     Baş dönmesi veya sersemlik
 •     Bayılma (senkop)
 •     Konsantrasyon eksikliği
 •     Bulanık görme
 •     Mide bulantısı
 •     Soğuk terleme, soğu cilt
 •     Hızlı nefes alıp verme
 •     Yorgunluk
 •     Depresyon
 •     SusuzlukDüşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Daha Fazla Su: Vücudun ihtayacı olduğu kadar su tüketmemek tansiyona neden olabilir. Düzenli olarak su tüketmek düşük tansiyon problemlerini ortadan kaldırabilir.

Sağlıklı Giyim: Bacaklarda varis, ayaklarda şiş ve ağrılar tansiyonu etkileyebilir, bunun yanında bir de sağlıksız ayağı veya bacağı sıkan çorap, pantolon gibi giyisiler giymek düşük tansyona neden olabilmektedir.


Bundan dolayı, bacak, ayak veya vücudunun diğer bölümlerinde şiş ve bezneri sorunlar olan kişiler daha rahat ve sağlıklı elbiseler giymelidirler.

Stres: Ansızın yaşanan üzüntü, stres, depresyon gibi psikolojik sorunlarda tansiyonun düşmesine nedne olabilri, bu durumlarda tıbbi yardım istemek en doğru çözüm olacaktır.

Bunlar düşük tansiyona karşı alınacak ve hiçbir risk taşımayan fiziki önlemleridir, bunların yanında bazı yiyecekler ve besinler tansiyon düşüklüğüne faydalı olabilir, özellikle binlerce yıldır alternatif tedavi yöntemleri olan bitkisel tedavi yöntemleri için;

Tuzlu Su:  Tuzda bulunun sodyum kan basıncını arttırır, böylece düşük tansiyon seviyesinin dengelenmesini sağlar. Yalnız aşırı miktarda tuz kullanımından mutlaka kaçınmalısınınız, tansiyonu düşürmek isterken diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kahve:  Kahve, çikolata düşük tansiyonun geçici olarak yükselmesine yardımcı olabilir. Sık sık tansiyonu düşenler sabahları günde bir bardak kahve ile başlayabilirler.  Kafeinin fazla tüketilmesi zararlı olabilir bundan dolayı tek alternatifiniz kahve olmalalı.


Üzüm: Üzüm doğal olarak hipotansiyon tedavisi için mükemmel geleneksel tadavi metodu olarak kabul edilir. Güne yayarak ortalama 30-40 üzüm, kuru üzüm yemek düşük tansiyona iyi gelebilir. Bunun yanında 3-4 badem veya 10-15 kuş üzümü ekleyebilirsiniz.

Fesleğen: C vitamini, magnezyum, potasyum, ve pantotenik asit açısından zengin olduğu için düşük tansiyona faydalıdır. Bunun yanında zihinsel faaliyetleri arttırır ve zihni açar.

Meyan Kökü:  Meyan kökü düşük seviyelerdek tansiyonun dengelenmesi için en etkili alternatif tedavi olarak gösterilir. Ayrıca, kronik yorgunluk sendromu tedavisinde etkilidir.

Pancar Suyu:  Çiğ pancar suyu yüksek ve düşük tansiyonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bir hafta boyunca günde bir bardak pancar suyu içmek düşük tansiyonun dengelenmesini sağlayabilir.

Badem ve Süt:  Akşam yatmadan önce bir bardak suya 5-6 tane badem koyun ve sabaha kadar bekletini sabah bademleri alın ve iyice öğüterek sıcak süte katarak için. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Biberiye: Biberiye sinir sistemini uyarır ve kan dolayışımının artmasını sağlar. Düzenli olarak az miktarlarda alınan biberiye, düşük tansiyon sorunlarının ortadan klakmasına yardımcı olabilir.

Havuç Suyu: Biraz bal karıştırılarak içilen bir bardak havuç suyu düşük tansiyonun yükselmesini sağlayabilir. Düşük tansiyon için kullanılan etkili yönetmlerden birisidir.

Limon Suyu:  Limon suyu düşük tansiyo yanında yüksek tansiyonada yardımcı olur. Düşük tansiyon için biraz tuz ve şeker karıştırılarak içilmesi düşük tansiyona anlık fayda sağlayabilir.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

 • http://reachingutopia.com/wp-content/uploads/2013/08/highbloodpressure.jpg

İçerik Kaynakları :

 • http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/home/ovc-20316596
 • http://www.webmd.com/heart/understanding-low-blood-pressure-basics#1

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com