• Ana Sayfa
  • Hayat Mutfakta
  • Renk Savaşları Başladı! Bu Ayakkabıyı Pembe-Beyaz mı, Yoksa Gri-Turkuaz mı Görüyorsunuz?

Renk Savaşları Başladı! Bu Ayakkabıyı Pembe-Beyaz mı, Yoksa Gri-Turkuaz mı Görüyorsunuz?
“Bu elbise mavi mi, yoksa beyaz mı?” tartışması çoktan unutuldu, ama bugün birden ortaya çıkan bir ayakkabı tekinin rengi tekrardan tekrar ortalığı karıştırdı.

Gelin önce o meşhur elbiseyi hatırlayalım. Fotoğrafta görünen elbise beyaz ve altın rengi mi yoksa mavi ve siyah mı sizce?


Hatırlarsanız tüm dünya bu iki elbisenin rengini günlerce, haftalarca tartışmıştı. Çünkü aynı elbiseyi iki farklı renkte gördüğünü ciddi anlamda iddia eden ciddi bir çoğunluk vardı.

McNeil takipçilerine “Arkadaşlar bana yardımcı olun, bu elbise beyaz ve altın rengi mi yoksa mavi ve siyah mı? Arkadaşlarımla karar veremiyoruz ve kafayı yedik” paylaşımında bulundu.

Buzzfeed’in yaptığı ankete göre yaklaşık 2 milyon kişinin yüzde 70’i elbisenin altın rengi ve beyaz olduğunu düşünüyor.


Şimdi gelelim ayakkabı görseline tekrar. Bu ayakkabıyı pembe-beyaz mı, yoksa gri-turkuaz mı görüyorsunuz?

Tabi sadece kendiniz bakıp, “gri-turkuaz” ya da “pembe-beyaz” olarak deyip geçebilirsiniz. Çok da eminsinizdir muhtemelen. Bariz işte “gri-turkuaz”dır. Neden tartışıldığını dahi anlamanız normal. Ya da bariz “pembe-beyaz”dır 🙂


Bunun en iyi yolu, şuan en yakınınızdaki bir kişiye bu basit soruyu sormak. Bu ayakkabı ne renk? Sonuç sizi hayrete düşürebilir. Endişelenmeyin. Sizin gördüğünüzden tamamen alakasız başka bir renkte görüyor olabilir karşınızdaki.

Nasıl görüyorsunuz bilmiyoruz ama, Photoshop’tan renk seçeceğiyle seçtiğimizde ana rengin gri olduğu anlaşılıyor.

İşte gerçek! Fotoğraftaki renk gri-turkuaz!Ama hemen endişelenmeyin. Çünkü ayakkabının orijinali pembe renkte 🙂 Eğer öncesinde bu halini gördüyseniz, zihniniz asıl fotoğrafı da bu imaja uyduruyor olabilir.

Yani evet, bu pembe-beyaz ☝️


Özetle zihnimiz biz zaman zaman oyun oynuyor olabilir. Bu yüzden atalarımız boşuna “duyduğuna inanma, gördüğünün de %50’sine inan” dememişler mi?

Hadi şimdi sende bu görseli paylaş, bakalım arkadaşların ne renk görüyor 🙂Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com