Sürekli Yorgun Hissediyorsanız…Vücudunuzda eksikliği hissedilen bir şeyler vardır ve artık yerine koymanın vakti çoktan gelmiştir. Eğer ki tamamlamazsanız ileride daha büyük rahatsızlıklara yakalanmanız sürpriz olmaz.

Yorgunluğun temel nedeni, vücudunuzda elektrolit seviyenizin düşmesi ve dengesinin bozulmasıdır. Peki elektrolit nedir? Ne işe yarar?


Elektrolitlerin birinci işlevleri, hücrelerdeki sıvı seviyesini dengede tutmaktır. Dengeyi sağlamak, sinir ve kas fonksiyonları, hidrasyonla kan pH’ı için önemlidir.

Vücut sıvılarında yer alan elektrolitler; kalp, sinir ve kas fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Bazıları, vücudun kemik ve diş gibi sert dokularının yapı taşıdır. O yüzden oranlarındaki ani değişiklikler, hayati risk taşır.


Böbrekler, elektrolit seviyelerinin dengesinde önemli rol oynar. Sağlıklı kalabilmek için özellikle sıcak havalarda terle veya hiç istemediğimiz halde yapılan yanlış diyetlerle kaybedilen elektrolitlerin yerine konması çok önemli.

Vücuttaki aşırı veya yetersiz elektrolit seviyesi, çok tehlikeli ve bazı durumlarda ölümcül dahi olabilir. Dengeli beslenme programı, vücudun ihtiyacı olan elektrolitleri sağlar. Çok düşük kalorili ve sıvı bazlı diyetlerde durum çok ciddi takip edilmeli.


Azalan elektroliti yerine koymak mühimdir fakat elektrolit içeceğinin ne demek olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Elektrolitler temel olarak tuzlardır. Tuzlardaki iyonların süslü adıdır. Vücudunuzdaki ana elektrolitler sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfat, sülfat, bikarbonat ve klorürdür.

Elektrolitler, sinirlerinizin ve kaslarınızın işleyişini düzenlemek için önemlidir. Vücudunuzdaki hücreler onları enerjinizi korumak ve hücre alışverişinin devamını sağlamak için kullanır.


İshal, ağır terleme veya bazı sağlık koşulları vücutta ciddi elektrolit kaybına neden olabilir. bu nedenle yorgunluk, halsizlik ve hastalıklara neden olabilir. Bir elektrolit dolu bir içeceğe ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Su, elektrolit taşıyıcı olarak işlev gören birincil bileşendir.

Tuz (sadece rafine edilmemiş olan), sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi çeşitli minerallerden zengindir.

Vücudun terleme ile düşen sodyum rezervini doldurmaya yardımcı olur ve böylelikle vücudunuzdaki enerji deponuzu korur. Aynı zamanda yorgunluğunu azaltırken stres hormonlarının dengelenmesinde önemli bir rol oynar.

Narenciye, potasyum ve kalsiyum içeriği bakımından yüksektir ve dolayısıyla elektrolitler bakımından zengindir. Üstelik, limon, portakali, greyfurt gibi meyveler C vitamini bakımından zengindir ve vücuttaki kayıp elektrolitleri yenileyerek bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur.


Bal, doğal bir tatlandırıcı olarak görev yapar ve doğal enzimler ve mineraller ile doludur. Vücudun tuz bileşenlerinin zenginliğini emmesine yardımcı olur ve aynı zamanda içeceğin tadını güzelleştirir.

Dahası, bal boğaz ağrısı ve öksürüklerde yatıştırmaya yardımcı olan antimikrobiyal ve iyileştirici özelliklere sahiptir.


Malzemeler:

  • 2 fincan su
  • Çeyrek adet limonun suyu
  • Yarım adet portakal suyu
  • 2-4 kaşık organik bal
  • Çeyrek çay kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı

Yarım adet portakal suyunu sıkın. Buna limon suyu ekleyin. 2- 3 kaşık doğal bal ekleyin. Suya dökün ve iyice karıştırın.

Biraz rafine edilmemiş tuz ekleyin. Tuz ve balın tamamen çözülmesi için malzemeleri karıştırınBu karışımı yorgun hissetiğiniz her gün içebilirsiniz. Etkisini kısa zamanda göreceğinden emin olabilirsiniz.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…


Görsel kaynaklar:
  • https://i.pinimg.com/originals/27/7c/4b/277c4b92d4f3774ae87162b8151d3991.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://tr.pinterest.com/pin/510314201512363040/
  • https://yemek.mynet.com/surekli-yorgun-hissediyorsaniz-bu-meyve-suyunu-kesinlikle-icmelisiniz-1167571
  • https://tr.pinterest.com/pin/504121752015141876/

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com