Ağız Çalkalamak Dışında Ağız Gargara Suyu İle Yapabileceğiniz 8 Çok Enteresan Şey


Dolabımda acil durumlar ve vücut temizli için bir sürü ürün bulunduruyordum. Ağız gargara suyu kullanmaya başladıktan sonra ise artık dolabımda sadece tek bir ürün var. Ağız gargara suyu gibi ürünleri ağız çalkalamak haricinde başka şeyler için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?Öyleki bu ağız gargara suları; deodorant olarak, tırnak mantarı temizliği için ve hatta klozet temizliği için kullanabilirsiniz. Bu tür şeyler yapmak için özel ürünler var tabii ki de. Mesela camsiliniz bittiyse ve acilen temizlik yapmanız gerekiyorsa, bu suların işe yarayacağını bilmek hayat kurtarabilir. Verdiğimiz ipuçlarını daha önce hiç kullandınız mı? 


Ağız gargara suları (Listerine) 1800’lerde ilk kez piyasaya sürülecekken antiseptik olarak üretilmişti. Piyasa çıktıktan bir süre sonra ameliyatlarda kullanılmaya başlandı. 1970’lerden itibaren ise ağız gargarası olarak satılmaya başlandı.Ağız çalkalama sularının içinde kekik, okaliptüs ve alkol bulunuyor. Bu nedenle bu tür ürünlerin çeşitli amaçlarla kullanılmasını yadırgamamak gerekiyor. Unutmayın ki aşağıdaki ipuçlarını sadece Listerine ile değil diğer ağız gargarası markaları ile de yapabilirsiniz.1- Koltuk altındaki kötü kokuları önler : 

Bazen deodorantınız biter ve deodorant kullanmanız gerekir. Eğer ağız gargara suyunuz varsa, pamuğa birkaç damla damlatıp koltuk altınıza uygulayabilirsiniz.2- Tırnak mantarlarından kurtulun : 

“Top 10 Home Remedies” adlı internet sitesinin aktardığına göre, ağız gargara suyu kullanarak tırnak mantarlarınızdan kurtulabilirsiniz. Leğene gargara suyunu dökün ve ayağınızı burada yarım saat bekletin. Ayağınızın yumuşadığını, tazelendiğini ve çok hoş koktuğunu göreceksiniz.


3- Tuvalet fırçanızı temizleyebilirsiniz :

Çok ekonomik olmasa da çaresiz haldeyken kullanılabilecek bir başka yöntem. Gargara suyu ile tuvaletinizi bakterilerden arındırır. Tuvalet fırçanıza biraz bu sudan dökerek klozette fırçanızı temizleyebilirsiniz.4- Çöpünüzdeki kötü kokuyu önler :

Çöpünüzdeki kötü koku tuvaletinizi sarabilir. Kağıt havluya gargara suyu damlatın ve çöpün içerisine atın. Çöpünüz artık kötü kokmayacak.


5- Diş fırçanızı bakterilerden arındırın :

Diş fırçaları bakterilerin hızlı şekilde hücum ettiği şeylerden biridir. İlk seçenek diş fırçanızı sıcak suyla temizlemek. İkincisi ve daha kolayı ise gargara suyu ile dolu bir bardakta diş fırçanızı bekletmek.6- Kaşıntıyı geçirir : 

Alerji, sivrisinek ve arı ısırıkları kaşıntıya yol açar.Yine gargara suyu kullanarak kaşıntıyı sonlandırabilirsiniz.

Uzman diş hekimi Carrie Ibbetson, “Koluma gargara suyu sürerek sivrisinek ısırıklarından kurtuluyorum” demiştir.


7- Çamaşır makinenizi güzel kokutun :

Çamaşır makineleri bir süre sonra kendiliğinden kötü kokmaya başlar. Ağız gargaraları bakterileri öldürür ve dezenfektan görevi görür. Makinenin deterjan kısmına gargara suyu dökün ve durulama modunda çalıştırın. Makineniz kısa süre içinde mis gibi kokacak.8- Bilgisayarınızın ekranını parlatın :

Öncelikle uyaralım. Bilgisayarınızın ekranına gargara suyundan fışkırtırken biri sizi yakalarsa muhtemelen deli olduğunuzu düşünecektir. Monitör, dizüstü bilgisayar ekranı veya televizyonunuza gargara suyu döktükten sonra şeffaf bir kuru bezle nazikçe ekranı kurulamanız halinde, ekrandaki el izlerinden, tozlardan ve kötü görüntüden kurtulabilirsiniz. Bilmiyordunuz değil mi?


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://tr.newsner.com/faydali-bilgiler/agiz-calkalamak-disinda-listerine-ile-yapabileceginiz-8-sey/
  • https://www.littlethings.com/surprising-uses-of-listerine/

İçerik Kaynakları :

  • http://mommysavers.com/uses-for-listerine-mouthwash/
  • https://tr.newsner.com/faydali-bilgiler/agiz-calkalamak-disinda-listerine-ile-yapabileceginiz-8-sey/
  • https://www.littlethings.com/surprising-uses-of-listerine/
  • http://thekrazycouponlady.com/tips/at-home/8-alternative-uses-for-listerine
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com