• Ana Sayfa
 • Hayat Mutfakta
 • Meme Kanserinin En Yaygın Belirtileri Limonlarla Tasvir Edildi – İşte O Yaygın Belirtiler

Meme Kanserinin En Yaygın Belirtileri Limonlarla Tasvir Edildi – İşte O Yaygın BelirtilerYan yana dizilmiş 12 farklı limonun yer aldığı fotoğraf Facebook’a çığ gibi düştü. Nedeni ise her bir limonun en yaygın meme kanseri belirtilerini içermesi.Geçtiğimiz haftalarda Facebook kullanıcıları meme kanseri hakkında farkındalık yaratmak ve insanları bilinçlendirmek için o fotoğrafı paylaştı.


Erin Smith Chieze, Facebook gönderisinde sıradan bir şey söylemek yerine meme kanserinin belirtilerini dikkat çekecek şekilde gösterdi. Fotoğraf kısa süre içinde yayıldı. Erin ayrıca meme kanseri ile olan tecrübesini de paylaştı.“Meme kanseri hakkında genel şeyleri biliyordum. Evde kendi kendine muayene yöntemlerini de biliyordum. Ancak bu fotoğrafla gözüm daha iyi açıldı. Sıradan paylaşımlar ve söylemler yerine böyle bilgilendirici şeylere ihtiyacımız var. Paylaşın ve kadınlarımızı konu hakkında bilinçlendirin” dedi.


Erin’ın paylaştığı fotoğraf meme kanseri tedavisinde erken teşhisin önemini vurgulamak amacıyla başlatılan ‘Limonlarınızı tanıyın’ başlığıyla World Wide Breast Cancer tarafından internete servis edildi. Fotoğraf sayesinde hem erkek hem de kadınlarda meme kanserinin erken teşhisi kolaylaşıyor.Meme kanseri belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Meme üzerinde genellikle ağrısız, sert yapılı, hareket
 • Memede; genellikle ağrısız, sert yapılı, hareket ettirilebilen veya yerinden oynamayan, zamanla büyüyebilen yapıda ve karakterde ele gelen şişlikler.
 • Gözle görülebilir şekilde, meme boyutunda veya şeklinde değişiklik.
 • Meme cildinde kızarıklık, morluk, yara, damar genişlemesi, içeri doğru çöküntü, yaygın küçük şişlikler, portakal kabuğu görünüşü gibi noktasal çekintiler.
 • Meme başı ve çevresinde, renk ve şeklinde değişiklik, meme başında genişleme, düzleşme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma, çatlaklar ve yaralar.
 • Meme başından kanlı veya kansız akıntı gelmesi.
 • Koltuk altında görülebilen, elle fark edilen ağrılı ya da ağrısız şişlikler.


Meme kanserini erken teşhis etmenin 3 altın anahtarı vardır. 
 1. Kendi kendini muayene etme
 2. Periyodik doktor muayenesi
 3. Mammografi ve ultrason
Kendi kendine muayene nasıl yapılır?

Her kadın ayda bir kez kendi memesini kontrol etmelidir. Her kadın kendini ayda bir kez muayene etmeli. Bu muayene, adet başlangıcından 5-7 gün sonra yani hormon etkisinin en az olduğu dönemde yapılmalı.


Kendini düzenli olarak muayene eden her kadın belli bir süre sonra kendi memelerini tanıyor ve normal meme dokusunun özelliklerini öğreniyor. Böylece yeni ortaya çıkan kitleleri erken dönemde fark edebilecek duruma geliyor.


Meme muayenesi farklı şekillerde yapılabiliyor. Ayna karşısında görsel değişiklikleri değerlendirdikten sonra yatarak, el ile yapılan muayene en etkin yöntem olarak görülüyor.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

 • https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154886141978894&set=a.118071123893.124938.577163893&type=3&theater

İçerik Kaynakları :

 • https://www.memorial.com.tr/meme-kanseri/
 • https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154886141978894&set=a.118071123893.124938.577163893&type=3&theater
 • https://tr.newsner.com/faydali-bilgiler/meme-kanserinin-en-yaygin-belirtileri-limonlarla-tasvir-edildi-iste-o-yaygin-belirtiler/
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com