• Ana Sayfa
  • Püf Noktaları
  • Öğrencisinden Ev Hanımına “Makarna Pişirme” Konusunda Bile Hemen Herkesin Doğru Sandığı 9 Büyük Yanlış

Öğrencisinden Ev Hanımına “Makarna Pişirme” Konusunda Bile Hemen Herkesin Doğru Sandığı 9 Büyük Yanlış


Dünyanın en kolay yemeği olan makarnayı yapıyorsunuz ama bir gariplik var ve dışarıda “yediklerim böyle olmuyordu” diyorsanız muhtemelen ufak püf noktaları atlıyorsunuz. Hatta dürüst olalım, atladığınız küçük bir kaç püf noktasından ziyade yaptığınız çok vahim hatalar da olabilir…


İşte işinin ustalarından aldığımız tüyolarla, size makarna yaparken asla ve asla yapmamanız gereken 9 doğru bilinen yanlıştan, hatta bize göre 9 çok kritik hatadan bahsedeceğiz bu aşağıda… 


YANLIŞ 1 -) Suya tuz eklerseniz su daha çabuk kaynar  :

DOĞRUSU :  Kaynayan suya tuz eklerseniz kaynama derecesini arttırır. Bu yüzden makarnaya lezzet amaçlı tuz atmalısınız, onun pişme hızını arttırmak için değil.Ve aslında su kaynamadan tuz koymamalısınız, ama makarnaları atmadan önce yani su kaynadıktan sonra eklemelisiniz. Aksi takdirde, makarnanızın yavan bir tadı olacaktır. İhtiyacınız olan tuz miktarı tamamen sizin zevkinize bağlıdır, ancak tencereye koyduğunuz tuzun aslında çok azının makarnaya işleyeceğini unutmayın.


YANLIŞ 2 -)  Makarnanın pişme aşaması bittikten sonra soğuk suya tutmanız hamur halini almamasını sağlar  :

DOĞRUSU :  Makarnayı kaynattıktan ve süzdükten sonra durulamanıza gerek yoktur.  Makarnayı soğuk suya tuttuğunuzda hem tadı bozulacaktır hemde nişasta dokularının parçalanmasına sebep olacaktır.


Bunun yerine, taneleri direk olarak sosun içine eklemeli ve hatta kaynama suyundan da bir parça ilave etmelisiniz. Bu su makarnadan sızan nişasta ile doludur, yani ev yapımı soslar için harika bir katkı olacaktır.


YANLIŞ 3 -)  Makarnaların birbirine yapışmaması için suya zeytinyağı ekleyin  :

DOĞRUSU :  Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa, hemen vazgeçmelisiniz. Bunun hiçbir faydası olmadığı gibi, makarnanın yağlı bir yüzeye sahip olmsına ve dolayısı ile sosun yeterince nüfuz etmemesine sebep olur.

Ünlü şeflerin söylemine göre makarna suyuna zeytinyağı eklediğinizde makarnalar hala yapışmaya devam edecektir. Makarnalarınızın yapışmamasını istiyorsanız pişerken güzelce karıştırın.


Hatta makarnaları suya attıktan sonraki ilk dakikalar önemlidir çünkü çok hızlı birbirine yapışabilirler. Yapışmamaları için hemen karıştırmaya başlamalısınız.  İşte bu onların birbirine yapışmasını önleyecektir. Eğer makarna poşetini kaynayan suya boşaltır ve kaderine bırakırsanız, tüm tanelerin birbirine yapışma ihtimali oldukça büyüktür.


YANLIŞ 4 -)  Makarnayı ikiye bölerseniz daha hızlı pişer  :

Spagettileri ikiye kırdığınızda tek yararı tencereye daha kolay sığmalarıdır. Makarnanın pişme süresini ikiye kırılan spagetti değil,pişme süresi ve kalınlığı ilgilendirir.


YANLIŞ 5 -)  Markananız piştikten sonra biraz daha demlenmesi için tecerede bekletin!

DOĞRUSU :  İtalyanların dediğine göre makarnanız al dente olmalıdır. Yani, evet pişmiş ama hala birazcık sert olmalıdır. Sosu ya da yağı eklediğinizde zaten biraz daha pişeceği için hafif sert haldeyken suyun içinden almanız gerekir.


Eğer tencerede bekletirseniz içindeki nişastayı iyice bırakacağından hamur gibi olacaktır.

Ve asla unutmayın, makarnanızı sudan çıkardıktan sonra mümkün olduğunca hızlı olarak sos yapacaksanız sosla, yoksa da yağ ile karıştırmalısınız. Ne kadar bekletirseniz o kadar birbirlerine yapışacaklardır.


YANLIŞ 6 -)  Makarna yüksek ateşte pişmeli  :

DOĞRUSU :  Makarnanın sürekli yüksek ateşte pişirilmesine gerek yoktur. İlk 2 dakika yüksek ateşte pişirdikten sonra altını kısabilirsiniz.

Ayrıca makarnaya katacağınız malzemeleri ya da sosu ekledikten sonra bir süre de birlikte pişirceğinizi göz önünde bulundurarak, suda çok fazla kaynatmayın. Tabi hamurlaşmış makarna yemeyi sevmiyorsanız.


YANLIŞ 7 -)  Makarnanın pişme esnasında tencerenin kapağı açık bırakılmamalı  :

DOĞRUSU :  Tencerenin kapağını kapattığınızda makarnanın herhangi bir dokusunu değiştirmiş olmazsınız. Hatta kapatmazsanız siz yokken kaynama sonucu suyun dışarıya taşmasını engeller.


Ve atlanmaması gereken bir başka kural da , evet biraz zahmetli olabilir sizin için ama sonunda birbirine yapışmış hamur yığını elde etmemek için pişerken ara ara makarnayı karıştırmanız gerekmektedir. Bu da açık tencere kapağıyla daha pratik olacaktır.


YANLIŞ 8 -) Sosun sulanmaması için makarnayı tamamen kuru olacak şekilde süzmelisiniz  :

DOĞRUSU :  Haşlama suyu sosunuzu sulandırmaz. Hatta içerisinde nişasta olduğu için sosu bağlar ve pürüzsüz dokuya sebep olur.


YANLIŞ 9 -)  Makarna sadece tuzlu suda hazırlanmalıdır :

DOĞRUSU :  Neredeyse herkes su ile hazırlar. Fakat süt ile hazırlarsanız daha yumuşak dokuya sahip olmasını sağlayabilirsin. Ayrıca daha lezzetli olacağı da aşikar.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://www.buzzfeed.com/jesseszewczyk/12-myths-about-cooking-pasta?utm_term=.mk99NVmEK#.drz0xPNyz

İçerik Kaynakları :

  • hhttps://www.buzzfeed.com/jesseszewczyk/12-myths-about-cooking-pasta?utm_term=.mk99NVmEK#.drz0xPNyz
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com