Sonu Gelmeyen Öksürüğe Çare : Balgam Söktürücü İksirEvde, tamamen bitkisel ve doğal malzemelerle yapabileceğiniz bu balgam söktürücü iksir, bir türlü bitmek bilmeyen öksürüğünüze inşallah çare olacak.Evet, havaların soğuması sebebiyle sorun yaşayan bünyeler, bu hızlı hava değişimlerine adapte olamayanlar, önümüzdeki uzun bir kış süreci için şimdiden neler yapabiliriz derseniz, işte imdadınıza iksir yetişiyor.


Önce aktara, sonra doğru mutfağa…

Ev yapımı balgam söktürücü karışım tarifi;

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı keten tohumu
  • 1 yemek kaşığı hatmi kökü
  • 1 yemek kaşığı ada çayı
  • 1 limon
  • 250 mililitre su (1 su bardağı kadar)
  • 250 gram esmer şeker ya da 4-5 yemek kaşığı bal (artırıp azaltabilirsiniz)


Yapılışı :

Eğer esmer şeker kullanılacaksa, şeker ve suyu bir tencereye alıp şeker tamamen eriyene kadar karışım ara ara karıştırarak kaynatılır. Bu arada limonu da yıkayıp temizleyip ince ince dilimleyelim.Şeker tamamen eriyinceye kadar karışıma saymış olduğumuz diğer malzemelerin hepsini ilave edin. 1-2 dakika kadar karıştırarak bu şekilde kaynamasını sağlarız. Karışım kaynadıktan sonra ocaktan alınır, Kenara ayırdığımız tencerenin içindeki karışımı demlenmesi sebebiyle 15 dakika bekletmeliyiz.


Son olarak karışımı içindeki parçalardan ayırmak sebebiyle süzülür ve elde edilen sıvı cam bir şişeye  ya da kavonaza alınır. Önce oda sıcaklığında soğutulur ve buzdolabında muhafaza edilir.Eğer bal kullanılacaksa, sadece suyu bir tencereye aktarıp kaynatıyoruz. Bu sırada limonu yeniden ince ince dilimliyoruz. Bal hariç tüm saydığımız malzemeler kaynayan suya ekleyip ve karıştırılır.


Yine 1-2 dakika bu şekilde karışım kaynatılır. Ardından tencere ocaktan dışarıya alınıp 15 dakika demlenmesi için süre verilir.Süzüp ayrılan sıvı karışımı bir süre daha soğumaya bırakılır. Ilıyan karışıma bal ilave edilip güzelce karıştırılır. Cam şişe yada kavonozun birine koyulup, oda sıcaklığı ardından buzdolabında saklanır.


Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Ev yapımı balgam söktürücü karışımın kullanımı ve dikkat etmeniz gerekenler:

Karışım hazır olduktan sonra buzdolabına kaldırıldı. Her gün,günde 3 kez birer yemek kaşığı tüketilmeli (fazla aşırıya kaçılmamalıdır). Tok karnına da tüketilmelidir.Peki, nelere dikkat etmeli?

Öncelikle bu karışımda kullanmış olduğumuz malzemelere alerjimiz olup olmadığından emin olmamız lazım.


Bunun dışında kronik bir öksürük,balgam sorunu durmaksızın devam ediyorsa elbette bu ve benzeri bitkisel yöntemler kullanmadan önce mutlaka doktora gitmeli ve önerilerine kulak asmalıyız.Diyabet,kalp ve damar rahatsızlıkları gibi ciddi rahatsızlık söz konusu ya da hamilelik,emzirme dönemlerindeyseniz bu karışım dahi olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmaya başlamadan önce doktora danışılmalıdır.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…


Görsel kaynaklar:

  • https://fi.pinterest.com/explore/infusion-de-sauge/?lp=true

İçerik Kaynakları :

  • http://www.naturalhealthcareforyou.com/homemade-syrup-for-the-expectoration-of-mucus/
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com