• Ana Sayfa
  • Kilo alma
  • Sürekli Az Yeseniz Bile Kilo Almanıza Neden Olan 8 Vahim Kahvaltı Hatası

Sürekli Az Yeseniz Bile Kilo Almanıza Neden Olan 8 Vahim Kahvaltı HatasıUzmanlar kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu söylüyor. Kahvaltı etmek, kahvaltı etmemek, kahvaltıda sağlıklı veya sağlıklı beslenmek günün geri kalanında alacağınız kalorileri de etkiliyor. İşte kilo almanıza neden olan 8 kahvaltı hatası…1-) Meyve suyu içmek : 

Meyve suyu içmekle meyve yemek aynı şey değil. Meyve suyundaki kolesterol ve şeker oranı fazlasıyla yüksek olduğu için kan şekerinizi yükseltiyor, gün içinde sıkça bir şeyler yeme isteğine neden oluyor. Bununla birlikte meyveyi sıktığınızda lif ve besleyici öğelerini kaybediyor.


2-) Çaya/kahveye şeker atmak : 

Kahvenin ve çayın pek çok faydası var ancak içeceğinize eklediğiniz krema veya şeker ekstra kalori almanıza neden oluyor. Kilo almamak için çayınızı ve kahvenizi sade tüketmelisiniz.3-) Yeterince protein tüketmemek : 

Protein en doyurucu makro besinlerden bir tanesi. Bu yüzden sabahları protein tüketmek uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Yumurta ve süt ürünleriyle protein ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi chia tohumu, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi ve kinoa gibi vegan besinler de tercih edebilirsiniz.


4-) Yeterince lif tüketmemek : 

Kilo vermek ve kan şekeri seviyenizi dengede tutmak için life ihtiyacınız var. Lif bakımından zengin besinler tüketmek uzun süre tokluk hissi verir. Bu yüzden bütün öğünlerinizde lifli besinlere yer vermelisiniz. Sebzeler lif bakımından en doğru tercih olacaktır.5-) Yeterince su içmemek : 

Gece uzun saatler boyunca su almıyoruz. Bu yüzden uzmanlar uyandıktan hemen sonra su içmeyi öneriyor. Kahvaltıdan önce içilen su, tokluk hissi vermesinin yanı sıra gün içinde de sağlıklı tercihler yapmanıza yardımcı olur.


6-) Yeterince yağ tüketmemek : 

Pek çok kişi yağlı besinler tüketmenin kilo aldıracağını sanar. Ancak araştırmalara göre böyle bir şey yok. Sert kabuklu yemişler, çekirdekler, avokado gibi besinler tüketilerek elde edilen sağlıklı yağlar tokluk hissi vermesinin yanı sıra enerjik hissetmenizi de sağlar.7-) Yolda yemek : 

İşe giderken yol üzerinde aldığınız simiti veya poğaçayı yemek çok kötü bir fikir. Araştırmalara göre ne yediğimize dikkat etmediğimiz zaman haddinden fazla yiyoruz. Kahvaltıya mutlaka vakit ayırın veya kahvaltınızı hazırlamaya vakit ayırın. Böylece yeterli miktarda ve sağlıklı beslenebilirsiniz.😎 Yeterince yememek : 

Araştırmalara göre kahvaltı etmeyen kişiler kahvaltı edenlere oranla gün içinde daha fazla kalori alıyor. Kahvaltıda az yemek de hiçbir zaman iyi bir fikir değil. Enerjinizin düşmesine ve tatlı krizlerine neden olabilir.Öğlene kadar sizi tok tutacak besinlerle kahvaltı etmelisiniz. Bu çok fazla kalori yüklemesi yapmak anlamına gelmiyor. Su oranı yüksek, lifli, proteinli, sağlıklı yağlar içeren besinler fazla kalori almadan tokluk hissi verir.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • http://www.activebeat.com/health-news/10-of-the-worst-breakfast-foods-to-start-your-day/

İçerik Kaynakları :

  • http://www.milliyet.com.tr/kilo-almaniza-neden-olan-8-pembenar-galeri-sagliklibeslenme-2555999/
  • https://www.healthline.com/nutrition/10-worst-foods-in-the-morning
  • http://www.activebeat.com/health-news/10-of-the-worst-breakfast-foods-to-start-your-day/

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com