• Ana Sayfa
  • Süt
  • Sütün Şimdiye Kadar Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz 15 Sıradışı Kullanım Alanı

Sütün Şimdiye Kadar Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz 15 Sıradışı Kullanım Alanı


Besin içeriği olarak eşsiz bir gıda olan sütü, 7’den 70’e herkesin tüketmesi gerekir. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamasında önemli bir katkı sağlayan süt, özellikle gelişim çağındaki çocukların vazgeçilmez içeceğidir.


Vücudumuz için bu kadar faydası olan sütün gündelik hayatımızda da faydaları saymakla bitmez.

1) Bitkilerinizi sularken kullandığınız suyu süt ile karıştırabilirsiniz :

Bitkilerinizin daha güzel beslenmesini istiyorsanız 1 ölçü süte 4 ölçü su bardağı su koyun ve çiçeklerinize dökün. Bitkilerinizin beslenmesini ve daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.


2) Mısır pişirirken lezzetin artması için kaynattığınız suyun içine süt ekleyin : 

Mısırları haşlarken suyun içerisine süt ekleyerek haşlayın. Süt ve su aynı ölçüde olmalı.İsterseniz tereyağı da ekleyebilirsiniz.


3) Ahşap mobilyalarınızı temizlerken eski sütleri kullanabilirsiniz :

Son tarihi geçen,bozulmuş ya da bozulmak üzere olan sütleri temiz bir spreyl şişesine koyun. Ne kadar süt eklediyseniz ona göre limon suyu da ekleyin. Şişe güzelce çalkalandıktan sonra bu karışımı temizlemek istediğiniz bölgeye sıkıp temizlik beziyle durulayın.


4) Kıyafetlerinize bulaşan mürekkep lekelerini sütle çıkartabilirsiniz :

Daha önceden de belirtildiği gibi tüketilmesi mümkün olmayan sütleri bir leğene döküp,mürekkebin bulaşmış olduğu kıyafeti de leğene batırarak bu şekilde 1 gün bekleyin. 1 gün bekleme sonrasında normal şeklinde yıkayın ve mürekkep lekesi çıkmış olacaktır.


5) Kaynatılan süt ve diş fırçasıyla lekeleri çıkarabilirsiniz : 

Acilen bir durum söz konusuysa, eski diş fırçalarınızı kaynattığınız suyun içerisine daldırın,ardından lekeli bölgeyi fırçalamaya başlayın. Fırçalama sonrasında durulayın ve lekenin çıktığını farkedeceksiniz.

6) Derilerin eşyaları süt ile parlatmak mümkün : 

Deri koltuklardan tutup deri ceket ve deri ayakkabılara kadar parlaklığını yitirmiş,yıpranmış eşyalarınızı süte batırılmış bez ile silin.Ardından nemli bir bez ile temizleyin.7) Sinek ve Böcek ısırıkları sonucunda oluşan kaşıntı ve kızarıklardan süt yardımıyla kurtulun : 

Eğer bir sinek ya da böcek ısırmasına mağruz kaldıysanız 2 ölçü sütü 1 ölçü temiz su ile karıştırıp,ısırılan bölgeyi yıkayın.8) Saçlarınızın parlak ve güçlü bir görünüme sahip olması için sütten destek alın : 


Normal saçlarınızı yıkamaya devam edin,sabundan ya da şampuandan arındırın. Ardından ıslak olan saçlarınızı süt ile yıkayıp 5 dakika bekletin. Son olarak saçınızdaki sütten arınmak için iyice durulayın. Yararını görmek için bu işlemi haftada 1 kez uygulamalısınız.

9)Makyajınızı kolayca temizlemek mümkün : 

Gözlerinize gelmiyecek bir şekilde hafif hareketlerle makyajınızı çıkarabilirsiniz.


10) Cildinizi nemlendirmek için süt tozunu su ya da sütle karıştırarak maske yapabilirsiniz : 


Cildinizin kuruluğundan şikayetciyseniz süt tozunu bir tabağa alın,içine macun kıvamına gelecek kadar su yada süt ekleyin. Elde edilen karışımı vücudunuza uygulayıp 15 dakika bekleyin. Karışım kuruduktan sonra su ile cildinizden arındırın.


11) Hassas bir cilde sahipseniz banyo yaparken suyunuza süt ekleyin : 

Alerji probleminiz artık başınızı ağrıtmaya başladıysa duş alırken küveti doldurun ve dolan suyun içerisine bir miktar süt ekleyin. Bebekler için yapacaksanız özellikle anne sütü kullanabilirsiniz.

12) Tıraş sonrası krem yerine süt ya da su ile beraber süt tozu kullanın : 

Süt tozu ve suyu güzelce karıştırın.Elde edilen karışım ile tıraş olabilirsiniz.13) Kırılan ve çatlayan seramiklerinizi süt yardımıyla tamir etmek mümkün :

Öncelikle kırılan seramik parçalarını bir araya getirip bantla sabitleyin. Ardından seramiği daha önceden kaynatılmış olan sütün içinde 3-4 gün bekletin.


14) Güneş yanığı acısını hafifletin : 

Güneşte çok kaldığınız için yanan cildinizi süt ile yavaş yavaş ovalayın. Güneş yanığınız çok ise sütü yanan yerinize ovalamadan sadece dökün ve bekleyin. Bu güneş yanığının acısını hafifletecektir.15) Dondurucuda bekletilmiş balığa tat verin : 

Balığı dondurucudan çıkarttıktan sonra, balığın buzu çözülünceye kadar süte batırıp bekletirseniz, balığınıza taze balık tadı vermiş olursunuz. Aynı şekilde taze balığı da marine etmek için 1 çay bardağı kadar süt kullanabilirsiniz.

NOT:Vücudunuzun süte karşı alerjisi olabilir. Alerjik reaksiyona maruz kalmadan doktorunuza danışın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • http://www.themost10.com/wp-content/uploads/2012/05/Milk-Usage.jpg

İçerik Kaynakları :

  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-milk-for-skin-hair-and-health/
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/animal-product/milk.html
  • http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/6-health-benefits-of-milk.html
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com