Tam Bir Öksürük Düşmanı, Boğazlarımızı Tüm Kış Yumuşacık Yapacak…Özellikle kış günlerimizde peşimizi bırakmayan öksürük ile bronşit’in önlenebilmesi amacı ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Bunun için soğuk havalarda sıcacık bir fincan tarçınlı salep içmek bile size yeter…


Ama söze başlamadan önce, çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Marketlerde toz veya sıvı halde hazır satılan saleplerin içinde şeker, nişasta ve koruyucu kimyasal maddeler var. Bu sebeple salebin mucize faydalarından yararlanmak için aktardan katkısız toz salep almalı, evde kendiniz pişirmelisiniz.


Salep Türkiye’de özellikle Muğla, Kastamonu ve Isparta’da üretimi ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ama özellikle Maraş dondurması olarak ağzımızda dolaşan söylenti,dondurmaya tat ve koku katan şeyin dünyada yalnızca Kahramanmaraş’ın dağlarında yetişebilen bir orkide türünden elde edilen saleptir.


Salep içerken üstüne tarçın serpmeliyiz, tarçın serpersek kan şekerimizin dengede kalmasını sağlarız. Salebi süt ile pişirdiğimizde kalsiyum ve protein kazanmış oluruz.  Salep ara öğün olarak da tercih edilebilir.


Salep İçmenin Sağlık Açıcından Faydaları

Özellikle kış aylarında tüketimiz normalin üzerinde olan salep insan sağlığı açısından çok yararlıdır. Faydalarına kısaca değinmek gerekirse;

Salep bağırsakları çalıştırmada,öksürük ile bronşitte,bağışıklı sistemini güçlendirmede çok fazla etkisi vardır.


Salep suda şişmektedir.Bu özelliği ile dokular üstünde yumuşatıcı etki yapar,dokunun üstünde bir nevi geçici katman oluşturur ve dokuyu koruyarak rahatlık sağlar.

Özellikle öksürük tedavisinde kullanılır.

Ayrıca salebin faydaları:

  • Bağırsaktaki kurtları dökmemiz de yardımcı olur.
  • Vücut sıcaklığımızı dengeler.
  • Kabızlık sorununu ortadan kaldırır
  • Beyinin güçlenmesini sağlar.
  • Basur hastalığı yaşayanlar tedavide kullanabilir.
  • Adet düzensizliklerinde yararlıdır.


Kış boyu aktardan bol bol sahlep tozu alın ve kendiniz doğal süt ile evde yapın. Böylelikle hem içinizi ısıtıp ve boğazınızı yumuşatmış olursunuz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • http://healthylifestylezone.com/wp-content/uploads/2015/05/salep-turkish-drink.jpg

İçerik Kaynakları :

  • https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-381-salep.aspx?activeingredientid=381&activeingredientname=salep
  • http://healthylifestylezone.com/salep-an-incredibly-delicious-turkish-drink-with-so-many-health-benefits/
  • http://herbs-treatandtaste.blogspot.com.tr/2011/01/orchids-and-salep-how-to-use-salep.html


Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com