Acemileri Bile Şef Yapacak 10 Dahiyane Püf NoktasıYemek yapmak aslında oldukça keyifli ve aslında bir o kadar da kolay bir iş. Tabi bunun için de kendi içinde ufak tefek inceliklerini bilmek şart. Eğer bilmezseniz baştan sona doğru yaptığınız bir tarifin tadı sırf küçücük bir püf noktasını atladınız diye “tam” olmayabilir. Lezzeti tam olmadı da keyfi de tam olmaz maalesef.


Dedik ya yemek yapmak keyifli ve içinde küçük sırları barından bir iş. Mesela bazen tuzlu kurabiyenin içine biraz pudra şekeri koyarız. Ya da tatlı bir hamur yaparken içine bir çimdik tuz atarız. Kulağa biraz garip mi geldi? O zaman siz daha bu işin başındasınız 🙂 Daha ne püf noktaları var neler… Ama endişe etmeyin, küçük küçük sırlar paylaşıp, büyük büyük yollar kat ettireceğiz size bugün.

Yemek pişirmekten anlamayanları ya da bu işe yeni başlayanları “usta” gibi gösterecek birbirinden özel 10 püf noktasını sizler için aşağıda sıraladık. Bunlara dikkat ederseniz harika sonuçlar alacağınız garanti…

Hazırsanız hadi başlayalım.1. Her tarifin ilk kuralı :

Mutfakla ilgili eğitim veren kurumlarda ilk öğretilen şeyler, malzemelerin buzdolabından çıkartıldıktan sonra oda sıcaklığında bekletilmesi gerektiğidir.


Her ne yaparsanız yapın, mutlaka oda sıcaklığındaki malzeme ile yapın. (Tabi çok özel durumlarda bu kural geçerli değil ama emin olun tariflerin %99’unda bu kural hep çalışır.)2. Keki kalınından kolay çıkarmak için : 


Pişmiş keki keke kalıbından çıkarmayı bir türlü beceremiyorsanız, kalıbın altına nemli bir bez serip biraz dinlendirin. Kekiniz sorunsuz çıkacaktır.3. Kolay hamur açmak için : 

Hazırladığınız hamuru kolay açabilmek için soğuk su dolu bir şişeden yardım alın.


4. Tereyağını oda sıcaklığında bekletin tamamen eritmeyin : 

Eğer tarifte erimiş tereyağı yazmıyorsa onu oda sıcaklığında beklerek yumuşatın, tamamen eritmeyin.5. Meyve şekerlemeli pasta yaparken : 

Pasta yaparken meyve şekerlemeleri dibe inmesin diye mısır unu kullanabilirsiniz. Meyve şekerleri mısır ununun etkisiyle dibe çökmezler.


6. Kurabiye yaparken : 

Kurabiye yaparken tepsiye yağlı kağıt serin ki yanarak tepsiye yapışmasınlar..


7. Kekin kabarması için : 

Kekin daha fazla kabarması için kek hamuruna 1-2 damla limon ya da limon kabuğu rendesi ilave edin.8. Pastalarda meyvelerin çiğ tadını almak için : 

Yaptığınız pastalarda meyvelerin çiğ tadını ortadan kaldırmak için biraz toz şeker dökün ya da şekere bulayıp öyle ekleyin.9. Kurabiyeleri fırına koymadan buzdolabına koyun : 

Kurabiyelerin dağılmasını önlemek için onları fırına koymadan önce buzdolabında bekletin.10. Börek daha lezzetli olsun istiyorsanız : 

Böreğinizin daha lezzetli olması için, börek tepsisini buzdolabında birkaç saat bekletin. Bir gün önceden bekletmeniz ise tadına tat katacaktır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…


Görsel kaynaklar:
  • Genel Mutfak Bilgileri
İçerik Kaynakları :
  • Genel Mutfak Bilgileri
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com