Halıdan Leke Nasıl Çıkartılır?Zor lekeler ile başa çıkmak, zor lekelerden kurtulmak ve en kolay yöntemleri bulmak gerekir. Ev hanımlarının en büyük sorunlarından biri leke çıkarmaktır. Zor lekeler ile başa çıkmak, zor lekelerden kurtulmak ve en kolay yöntemleri bulmak gerekir. Peki, ama nasıl?


Leke çıkartıcılardan ya da evde uygulayabileceğiniz kolay seçeneklerden hemen yararlanmak için bilmeniz gereken birkaç detay var. Mesela çay lekesi nasıl çıkar?Evlerimizin vazgeçilmezi olan çay, akşam sohbetlerinin eksik olmayanı, günlerin en sıcak lezzetleri ve tabi kış aylarının da en güzel olanıdır. Ancak bazen çay bize sorun haline gelebiliyor. Çünkü çay demledik ve içmeye başladık. Ancak yanlışlıkla yerdeki halıya dökülen çay bütün çay keyfinizi kaçırabilir.


Çay lekesi nasıl çıkar?

Öncelikle çay şekersiz ise içiniz rahat etsin zaten kolaylıkla çıkıyor. Ancak çayınız şekerli ise işte o zaman işliniz daha zor. Öncelikle hiç zaman kaybetmeden kağıt havlu ile çayın üstüne çok bastırmadan emilmesini sağlayalım. Halının çayı daha fazla emmesini hemen engellemelisiniz.


Sildiğiniz zaman çayın lekesi pek belli olmaz ama kurumaya başlayınca oldukça dikkat çeker ve hatta zaman geçtikçe koyulaşır. Kağıt havlu ile suyunu aldığınız çayın lekesini ıslak bezle silmeye başlamalısınız. Varsa evde suyun içine azıcık leke çıkartıcı da koymalısınız.


Yalnız halınız koyu renkli ise kesinlikle boya vermemesine dikkat etmelisiniz. Daha sonra güzelce sildiğiniz leke yerini bir kere daha ılık sade su ile silmelisiniz. Lekenin tamamen çıktığından emin olmalısınız. Çünkü kurumaya bırakırsanız, daha fazla yapacak bir şey olmadan leke üzerinde kuruyacak ve maalesef geri dönüşü olmayacaktır.Özellikle lekeleri silmek için çok zaman kaybetmemenizi ve beklemeden biran önce müdahale etmenizi tavsiye ederiz. Yoksa çay, kahve ya da yemek gibi pek çok şeyin lekesinin çıkmaması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Alternatif olarakta traş kremi, diş macunu veya maden suyu da kullanabilirsiniz. Leke olan kısıma ılık su dökün ve yukarıdaki verdiğimiz ürünlerden birini ekleyerek güzelce silin.


Başka bir yöntem ise; tavsiye ettiğimiz yöntem birinci yöntemdir. O şekilde lekeyi çıkaramadıysanız bu yöntemi uygulayınız lütfen. Halıyı silmek için yaklaşık iki kilo civarında ılık bir su hazırlayın.


İçerisine iki çorba kaşık kadar sıvı deterjan ve dört kaşık kadarda beyaz sirke ekleyip suyu karıştırın. Leke olan kısımı bu karışımla ıslatıp çok basmadan siliniz. Temiz su ile ıslatılmış başka bir bez yardımı ile halıyı durulayın.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://www.thespruce.com/remove-tea-stains-from-carpet-1901023
  • https://www.rd.com/home/cleaning-organizing/homemade-carpet-stain-removers/

İçerik Kaynakları :

  • http://spotremoval.coit.com/how-to-remove-tea-stains-from-carpet
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com