Pişmiş yumurtadaki yeşil-gri halkaya dikkat!


“YUMURTANIZ RAFADAN VEYA KAYISI OLMASIN!”


Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünleri arasında bulunan yumurta protein değeri yüksek besinlerdendir. Kolesterole etkisi nedeniyle yumurtanın zararlı etkileri tartışılsa da yumurtanın saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır.  Ancak günümüzde yapılan araştırmalar yumurtada bulunan kolesterolün kötü kolesterolü yükseltmediği ve aksine iyi kolesterolü yükselttiğini ortaya çıkartmıştır.


Kayısı kıvamda denilen yarı pişmiş veya pişmemiş yumurtada biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız!


Yumurta tam piştiğinde ise bu istenmeyen kimyasal birleşme önlenir. Yani en sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden, hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz.YUMURTA SARISININ ETRAFINDAKİ YEŞİL-GRİ HALKAYA DİKKAT

Demir eksikliği anemisinde günde bir yumurtanın doğru bir tercihtir. Ancak 10 dakikadan fazla piştiğinde, yumurta sarısı etrafında “demir sülfür halkası” olarak bilinen bir yeşil-gri halka meydana gelir. Bu da demirden yararlanmamızı engeller. Oysa yumurta demir minerali için çok iyi bir kaynaktır.Demir eksikliği anemisinde metabolizma yavaşlar, halsizlik, yorgunluk, odaklanma sorunları, hafızada güçlük, Sabah yataktan zor kalkma, ders/iş başarısının olumsuz etkilenmesi, saç dökülmesi gibi olumsuz belirtiler ortaya çıkar. Yumurta bunu önlemeye yardımcıdır. Yeterince pişmiş fakat gri halka oluşmamış yumurta tabi ki.İŞTE YUMURTANIN İDEAL TÜKETİM ŞEKLİ

 Her gün en az 1 adet tercihen organik yumurta tüketin ve toplam 10 dk pişirin. Ocağınızın gücü ve yumurtanın organik olma/olmama durumuna göre değişen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
Sizin koşullarınızda 10 dk da yumurtanın iç kısmının yarı pişmiş olduğunu görüyorsanız; bir daha ki sefere en çok 1-1.5 dk fazladan pişirin, ancak gri halka olmayacak şekilde de süreyi dikkatle ayarlayın.


Yumurtanın Sağlığımız İçin Çok Önemli Diğer Faydaları


  • B5, B2 ve B12 vitaminleri, A vitamini, selenyum, folate, fosfor gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besindir.
  • Lutein ve Zeaxanthin anti-oksidanları içeren yumurta gözün retine bölümünde bu anti-oksidanları biriktirerek katarak ve yaşa bağlı görme kayıplarına karşı koruyucu bir etki göstermektedir.
  • Tokluk hissi yaratan yumurta zayıflamak isteyenler için de önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca protein destekli zayıflama yöntemlerinin en başında yumurta bulunmaktadır. Ayrıca protein kadar karbonhidrat değeri de bulunan yumurta kan şekerinizi de yükseltmez

  • Hücre zarının yapılanmasında kullanılan kolin yumurtada yüksek miktarda bulunmaktadır. beyindeki sinyal moleküllerinin iletiminde kolin etkin rol oynamaktadır.
  • Yumurta çiğ olarak kullanıldığında cilt ve saç maskelerinin de vazgeçilmez bir parçasıdır. Saçlarınızın güçlenmesini sağlayarak saç dökülmelerinin önüne geçmek için yumurta ve beraberinde hazırlayacağınız diğer doğal ürünlerle saçlarınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca cildin elastikiyetini koruyarak yaşlanma etkilerini geciktirmek için cilt maskelerinde yumurtayı tercih edebilirsiniz.
  • Pastacılık sektörünün en önemli gıda maddelerinden olan yumurta özellikle kabarması istenen pastalar için mutlaka tercih edilmesi gerekir.
Özellikle büyüme çağındaki çocuklarınız için her gün tüketmesini sağlayacağınız yumurta kemik gelişimi açısından çocuklarınıza büyük fayda sağlayacak.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-health-benefits-of-eggs

İçerik Kaynakları :

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/283659.php
  • https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/ingredient-focus-eggs


Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com