DUT YAPRAĞININ FAYDALARI ve DUT YAPRAĞI ÇAYI TARİFİ
Özellikle yaz aylarında bollaşan dut meyvesinin, kendisi, kurusu kadar yaprağı da çok faydalıdır. Dut yaprakları kaynatılarak elde edilen çayı bir çok rahatsızlığa şifa olarak içilmektedir.Tabi sadece çay olarak değil, bu şifalı yaprağın daha pek çok kullanım alanı mevcut.

Dut Yaprağının Faydaları Hakkında?

Tıpkı dut meyvesinde olduğu gibi dut yaprağının da ateş düşürücü etkisi vardır.Bunun yanında dut yaprağı kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındırır. Kalp hastaları için alıç yaprağı ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde de yine dut yaprağı kullanılır. İdrar söktürücü özelliği vardır.


Siyah dutun çok değil ama beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini düzenleyici özelliği vardır. Bu rahatsızlığa sahip hastalar çayını tüketebilirler.Çayının bir diğer faydası da egzama tedavisinde kullanılmasıdır. Karaciğer ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir.


Rahatsızlık ve hastalıklar haricinde de günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar. Bu yüzden gündelik hayatta da tercih edebilirsiniz.Dut yaprağından yapılan çay aynı zamanda diş ağrılarına karşı da iyi gelmektedir. Bunun için dut yaprağı çayını gargara yapılarak kullanırsanız, ağrı kesici özelliğinden faydalanabilirsiniz.Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:  2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı, 1 litre suTarifi :  1 litre suyu kaynatın. İçine 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı koyun. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakın. Dut yaprakları sıcak suyun içinde iyice demlensin, özünü suya bıraksın.Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün.

Süzdüğünüz dut yaprağı çayını gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin.Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır. Bu yüzden yemeklerden önce içmeye özen gösterin.Bu çayın aynı zamanda kilo verdirme etkisi de vardır. Sabahları aç karna, kahvaltıdan önce 1 bardak içtiğinizde güne hem zinde başlarsınız hem de kilo verirsiniz.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • http://doctormurray.com/wp-content/uploads/2014/07/Morus-alba.jpg
  • https://cdn.theconversation.com/files/157855/width926/image-20170222-1323-qstx55.jpg
  • http://www.herbalteasonline.com/wp-content/uploads/2015/04/Mulberry-Leaf-Tea.jpg
  • http://my-live-01.slatic.net/p/18/mulberry-leaf-tea-100gm-7095-39156611-a9e760554b96aa12eec72ca901e62ad8-product.jpg
  • http://www.pureherbextract.com/wp-content/uploads/2015/10/Mulberry-Leaf-Tea.jpg
  • http://www.herbalteasonline.com/wp-content/uploads/2015/04/Mulberry-Tea-Pictures.jpg

İçerik Kaynakları :

  • http://www.livestrong.com/article/265868-what-are-the-health-benefits-of-mulberry-leaf-tea/
  • http://www.livestrong.com/article/334070-mulberry-leaf-for-weight-loss/
  • http://www.mulberrytea.org/effects/mulberry-tea-side-effects.html
  • https://www.healthbenefitstimes.com/health-benefits-of-mulberry-tea/

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com