İşte ağız kokusunun asıl nedeni!


Nedenini bir türlü anlayamadığımız ağız kokusunun kaynağı ne olabilir?


Ağız kokusu birçok insan için içinden çıkılmaz korkulu bir rüyadır. Çalışmalar yetişkinlerin yüzde 50’sinin bu durumdan muzdarip olduğunu gösteriyor. Bazen bu durumun altında zararsız zannettiğimiz ciddi problemler de yatabilir.


Bu yüzden ağız kokusuna önem vermek sadece kozmetik bir durum olmaktan öte, sağlığımız için de önemlidir.

Ağız kokusu neden olur?

Sigara kullanımı : Sigara ve benzeri solunum ile alınan maddeler birçok hastalığa neden olduğu gibi ağız kokusu da yapar.


Ağız hijyeninin kötülüğü : Düzenli diş fırçalama, hafifçe dil fırçalama ve şikayet olmasa da yılda bir diş hekimi kontrolü önerilir. Diş fırçalama ardından diş ipi kullanımını etkin temizlik için gereklidir.


Dişte çürük ya da apse : Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar bakteri üretimi artırır ve kokuya neden olur.

Bademcik iltihabı, sinüzit : Üst solunum yolları enfeksiyonları ağız içinde akıntı da yaparak kötü koku oluşturur. Sinüzit ve burun tıkanmasına neden olan tüm rahatsızlıklar nefesin ağız yoluyla alınmasına neden olur.Reflü : Mide sıvısının yemek borusu ağıza gelmesi halidir. Ağız kokusu ve öksürük nedeni olur.

Uzun süreli açlık : Uzun süre bir şey yememek ve su içmemek, ağız kuruluğuna ve ağız içindeki mikroorganizmaların faaliyetinin artmasına neden olur.


Hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için, ciddi hastalıkların da habercisi olabilecek ağız kokusundan 10 adımda nasıl kurtulabilirsiniz.


Ağız kokusu, yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklandığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Ağız kokusu nasıl gideririmin cevabı, öncelikle diş sağlığınıza ve yediklerinize dikkat etmekten geçiyor.

Peki, ağız kokusu nasıl önlenir, başka ne yapılabilir?  

 1. Dişlerinizi ve diş etlerinizi koruyun
 2. Protez ve köprüleri kontrol ettirin
 3. Sakız çiğneyin
 4. Daha fazla su için
 5. Asla burnunuz tıkalı uyumayın
 6. Şeker tüketimini azaltın
 7. Lokmaları iyi çiğneyin
 8. Peynir ve tarçın tüketin
 9. Diş ipi kullanın
 10. Sigara kullanmayınNedenini bir türlü anlayamadığımız ağız kokusunun kaynağı ne olabilir?


Bunun için hastaneye gidip dişlerimizde çürük ve enfeksiyon olup olmadığını araştırırız. Çürüklere dolgu yaptırırız ancak kötü kokular yine de devam edebilir. Daha önce adını bile duymadığınız ama milyonlarca insanın ağız kokusunun sebebi bademcik taşlarıdır.


Bademcik taşları, bademcik keseleri içerisine saklanan ve görmekte zorlandığımız beyaz ya da sarı renkli partiküller. Bademciklerde çukur şeklinde kesecikler bulunur. Ağızdaki ölü mukaza hücreleri, burundan akan mukus bademcik taşlarını oluşturur.


Süt ve süt ürünlerini tüketen insanlarda daha fazla görülmekte çünkü buradan sağlanan kalsiyum bu partiküllerin taşlaşmasında ve keseciklere sıkışmasında etkili oluyor. Maalesef milyonlarca insan daha önce adını bile duymadığı bu taşlara sahip.


Bu basit önerilerle ağız kokusu sorununuzu çözebilirsiniz!

Nane: Kuru naneyi biraz demleyerek hazırlayacağınız çay, midenizi de yatıştırarak mide kaynaklı ağız kokusunu önlemenize yardımcı olacaktır.


Karanfil: Bir küçük karanfil tanesini bir müddet ağzınızda gezdirdiğinizde farkı hemen hissedersiniz. Hoş bir tat ve koku bırakır, özellikle dışarıdaysanız, sakıza en iyi alternatif karanfildir! Bir müddet hafifçe çiğnedikten sonra çıkarabilirsiniz.


Maydanoz: Yoğun koku bırakan soğan-sarımsak gibi besinlerden veya alkol aldıktan sonra bir miktar maydanozu iyice çiğneyerek yiyin. Kokuyu önemli ölüde azalttığını göreceksiniz!


Dereotu tohumu: Birkaç dereotu tohumu çiğnemek de nefesinizin mis gibi kokmasını sağlar.

Limon suyu: Limon suyu ya da içeceğinizin içerisine atacağınız dilimlenmiş limon, ağız kokusundan şikayet edenler için pratik bir çözüm.Rezene: Ağız kokusuna en etkili doğal çözümlerden biri de rezenedir. Öksürük ve soğuk algınlığına da faydası olan rezene aynı zamanda idrar yolu iltihaplanmaları ve böbrek taşları gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor.


Ağız kokusunu giderecek doğal kür tarifi : 

Yediğimiz besinler ağzımızdaki bezlerin salgıladığı tükürüğün kimyasal bileşimini etkiler. Bu da, diş taşı oluşumuna ve ağız kokusuna yol açabilir. Tükettiğimiz gıdalar, midemizde asit sorunu yaratarak da ağız kokusuna yol açabilir. 


Akşamları, bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı karanfil ve bir adet çubuk tarçın atıp, bunları yaklaşık üç dakika kaynatın. Bu karışım sabaha kadar demlensin. Ardından da, sabah akşam ağzınızı bu karışımla çalkalama alışkanlığı kazanın. Sık sık nane ve kakule çiğnemeyi de ihmal etmeyin.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

 • https://www.quora.com/What-are-those-stinky-clumps-that-rise-into-my-mouth-sometimes

İçerik Kaynakları :

 • https://www.quora.com/What-are-those-stinky-clumps-that-rise-into-my-mouth-sometimes
 • Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alev Özsarı
 • Estethica Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Diş Eti Hastalıkları Uzmanı Periodontoloji Dr. Okan Acar
 • Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

One Comment Yorumları Gizle

Bademcik taşları için kesin çözüm ağzı temiz tutmak ve gece yatarken sirkeli su ile başınızı geriye doğru ve sirkeli su ile genizlerinize gitmesi için dilinizi dışarı çıkarark gargara yapın o taşlr 2 veya 3 gün içersinde düşmeye başlıyor ağızda insanın kendisinin bile duyabileceği kötü bir koku oluşturuyor ayrıca sinüzit için tuzlu su çekmek çok faydalı bilhassa deniz tuzu iltihabı söküyor çocuklarda ki kıl kurtları için büyüklerde de oluyor kesin çözümü kekik suyu damıtılmış ya da çayı

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com