Omurganıza Zarar Verebilecek 7 Günlük Etkinlik
Omurga kelimenin tam anlamıyla vücudun bel kemiğini bir araya getirir. Her yaşta omurgamıza dikkat etmemiz gerekir. Sizler için omurganıza zarar veren günlük etkinlikler nelerdir? Bunun cevabını aşağıda detaylı ve net bir şekilde açıkladık.Gün içerisinde yaptığımız bazı rutin hareketler omurgamıza zarar vermektedir. Bunların çoğu zaman zarar verdiğini bil bilmeden davranıyoruz. Omurgamıza zarar veren hareketleri öğrenerek daha sağlıklı bir bele kavuşacaksınız. İşte omurganıza zarar verebilecek günlük aktivite listesini yaptık.

Diş fırçalamak

Ayakta durduğumuz zamanlarda omurganın üzerinde basınç, uzun bir süre yürüyüşe göre çok daha fazladır. Her gün saatlerce ayakta durmanız gerekiyorsa, omurganızdaki zararlı etkiyi hafifletecek bir yol bulmalısınız.

Dişlerinizi fırçalarken, duvara ya da lavaboda diğer elinizle destek alabilirsiniz.

 • Sol taraftaki gibi eğik durursanız omurganız zarar görebilir. 
 • Sağ taraftaki duruş düzgün ve doğru olan duruş şeklidir.

Bulaşık yıkarken

Bulaşık yıkarken genellikle gergin kollarla yarım bükülmüş bir pozisyonda dururuz. Bu nedenle göğüs kafesinin intervertebral diskleri hızla aşınır ve bu da omuzda noktaları arasında ağrıya yol açar.

Bulaşık yıkarken dizinizin altına tabure ya da sandalye koyun. Bu basıncın düşürülmesine yardımcı olacaktır.

 • Soldaki gibi öne doğru eğik durursanız omurganız zarar görebilir. 
 • Sağ taraftaki duruş düzgün ve doğru olan duruş şeklidir.


Poşet taşımak

Markete gitti iseniz büyük ihtimalle poşette taşıyacaksınızdır. Burada önemli olan dengeli bir taşımadır. Yani bütün eşyaları tek bir poşete doldurup taşımak yerine ikili bir şekilde denge kurmanız sağlıklı olacaktır.Ağır nesnelerin dizlerin bükülmüş haliyle kaldırılması gerektiğini unutmayın. Kadınlar için 5 kg kadar ağırlık taşımak yeterlidir. Erkekler içinde 11 kg kadar taşımak  yeterlidir.

Daima, her iki elinizle eşit olarak dağıtılan ağırlıklarla birlikte poşet taşımayı unutmayın.


 • Soldaki gibi tek kola ağırlık verirseniz omurganız zarar görebilir. 
 • Sağ taraftaki taşıma şekli düzgün ve doğru olan şeklidir.

Temizlik yaparken

Her gün olmasa bile haftada en az bir kere yerleri temizliyorsunuzdur. Bu şekilde omurgalarınıza çok fazla yükleniyorsunuzdur.

Zemini ellerinizle ya da bir bezle temizlemeyin.  Onun yerine bir paspas veya fırça kullanın. • Soldaki gibi öne doğru eğik durursanız omurganız çok ciddi zarar görebilir. 
 • Sağ taraftaki duruş düzgün ve doğru olan duruş şeklidir.

Ayakkabılarınızı giyip çıkartırken

Eğilmiş bir şekilde durursanız intervertebral disklerinize zarar verirsiniz. Sürekli baskı altındaki vücut uzuvları omurgadan ayrılır ve düzleşme yapar. Bir bölgedeki ağrıyı sıkıştırmaya neden olur.

Oturup ya da bacağınızı yukarı kaldırıp ayakkabılarınızı öyle bağlamalısınız. Kesinlikle çömelerek bu işlemi yapmayın. • Soldaki gibi öne doğru eğik giymeye çalışırsanız omurganız zarar görebilir. 
 • Sağ taraftaki duruş düzgün ve doğru olan duruş şeklidir.Çanta taşımak


Sırt çantalarını sadece okul öğrencileri kullanmaz. Kullanılabilir alanlarda herkes tarafından tercih edilebilir. Ağır bir çanta ve yanlış taşıma omurgayı tehdit etmektedir.

Sırt çantalarının üzerinde iki kayış vardır. Her ikisine de yükün eşit bir şekilde dağılması çok önemlidir.

Geniş ve yumuşak kayışlı olan sırt çantalarını kullanın. Bu şekilde boynunuzdaki ve omurganızdaki basıncı düşürürler. • Soldaki gibi tek kolda çantanızı takıp taşırsanız omurganız zarar görebilir. 
 • Sağ taraftaki çanta takış ve giyim şekli doğru olan şeklidir.

En çok yaptığımız hatalardan biri

Bir şeye ulaştığınızda omurga uzuyor. Örneğin resimdeki gibi bir eşyayı alırsanız ağırlığın hepsi aniden omurgalara binecek ve bu da vücuda bir anda zorlama yapacaktır. Bunun sonucunda da omurganız zarar görecektir.

-Yukarıdan bir şey almanız gerekiyorsa, basıncı minumuma indirmek için bir sandalye kullanın. İdeal olması gereken ise alacağınız eşyanın göğüs seviyesinde olmasına özen gösterin.Genelde mutfaktan gidip bir tabure alıp üzerine çıkıp eşyayı öyle koymak zorumuza gelir. Tembellik yaparız.

 • Soldaki gibi yaparsanız omurganız yük bineceğinden ciddi zarar görebilir. 
 • Sağ taraftaki şekil doğru olan şeklidir.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

 •  https://brightside.me/inspiration-health/8-everyday-activities-that-can-damage-your-spine-358110/

İçerik Kaynakları :

 •  https://brightside.me/inspiration-health/8-everyday-activities-that-can-damage-your-spine-358110/
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com