Çiğ Olarak Doğranmış veya Kesilmiş Soğanı Bu Şekilde Sakın Kullanmayın!
Yemeklerin vazgeçilmezi soğanın, vitamin deposu ve antibiyotik olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak soğanının dilimlenmiş halinin sağlık açısından ciddi tehlikelere neden olduğunu daha önce duymuş muydunuz?


Her mevsim mutfağımızda bulunan, yemeklerin olmazsa olmaz tek sebzesi soğandır. Sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmeyen ve etkili bir antibiyotik olan soğan hem çiğ hem de pişmiş olarak sofralarımızda yer almaktadır.Tüm besinlerde olduğu gibi yanlış kullanımı halinde soğanın vücudumuza yarar değil zarar getirdiği son yapılan araştırmalarda da ortaya çıktı.


Son araştırmalara göre, çiğ olarak doğranmış veya kesilmiş soğan kapaklı veya kilitli poşetlerin içinde, saklama kaplarında buzdolabında dahi saklansa, bakteri ile kokuları mıknatıs gibi çekerek kendi içine hapsediyor.Mesela; evde grip – hasta olan biri varsa gece yatmadan önce dilimlenmiş soğanı odaya koyduğumuzda sabaha kadar soğan o grip mikrobunu havadan kendi içine hapseder ve hastalığın başkasına geçmesini önler.


Bu sebeple kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. Eğer soğanımız  arttıysa onu kilitli poşetle dolabın No-Frost bölümünde muhafaza etmeliyiz. Veya evin bir bölümüne koyarak hava temizleyicisi – mikrop öldürücü olarak kullanabilir, ertesi gün de çöpe atarak kurtulabiliriz.

Dilimlenmiş Soğanı Bekletmenin Doğurduğu Rahatsızlıklar
1- Miropları üzerine çeker


Soğan dilimlendikten sonra eğer buzdolabında ya da dışarıda bekletilirse tamamen mikrop, bakteri veya virüs deposu haline gelebiliyor. Bu yüzden de soğandan fayda görmek yerine soğanın çeşitli zararlarına maruz kalabilirsiniz. Bu hasta değilken durduk yere hasta olmanıza neden olabilir.2- Mide asidini arttırır


Soğan zaten çiğ olarak fazla tüketildiği takdirde midenizde fazla asit yaratabiliyor. Ancak soğanı dilimleyip beklettiğinizde mide asidini arttırma özelliği biraz daha fazla oluyor. Bu durum da çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor.


Özellikle midenizle alakalı rahatsızlığınız varsa buna biraz daha dikkat etmenizi tavsiye ederiz.3- Gıda zehirlenmesine yol açar

Soğanın dilimlendikten sonra çiğ halde bekletildiğinde çok tehlikeli bir hale gelebileceğini söylemiştik. Özellikle bu tehlikelerden bir tanesi de gıda zehirlenmesi ihtimali. Gıda zehirlenmesi çok ciddi olumsuzluklar yaratabilecek bir sorundur. Bu yüzden sadece soğanı değil tüm gıdaları taze bir şekilde tüketmelisiniz.4- Safra salgısını arttırır

Safra salgısının aslında vücut için önemli görevleri vardır. Ancak dilimlenmiş soğan çiğ bir şekilde bekletilip tüketildiğinde safra salgısını çok daha fazla arttırabilir. Bu vücudunuz için fazla olabileceği için çeşitli zararlara yol açabilir. O yüzden bu konuda da dikkatli olmanızı öneririz.
5- Baş ağrısına yol açar


Aslında çiğ soğan fazla miktarda tüketildiğinde baş ağrısı yaratabilme ihtimali vardır. Ancak dilimlenmiş çiğ soğanın bekletilip tüketilmesinde bu ihtimal biraz daha artabilmektedir. Genelde baş ağrısı vücudumuzdaki bazı olumsuzluklara karşı tepki olarak gelişen bir durumdur.


6- İshale neden olur


Dilimlenmiş çiğ soğan bekletildikten sonra midenizde olduğu gibi bağırsaklarınızda da çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu da ishale yol açabilir. İshal her ne kadar pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı bir sorun olsa da aslında iyileştirilmediği takdirde çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle soğan tüketirken dikkatli olmalısınız.Aynı zamanda eğer ishal olursanız iyileşebilmek için mutlaka bol miktarda su tüketmelisiniz. Çünkü ishal olunduğunda vücut çok ciddi oranda su kaybeder ve bu kaybedilen suyun aynı oranda tekrar vücuda geri alınması gerekir. Aksi takdirde iyileşmek mümkün olmaz. Bu da hastalığın çok daha ciddi boyutlara varmasına neden olabilir.7- Alerjik reaksiyonlara yol açar


Dilimlenmiş çiğ soğan bekletildiği zaman pek çok mikrobu, bakteriyi ya da virüsü üzerine çekebilecek bir özelliğe sahip olduğu için yediğiniz zaman vücudunuzda alerjik reaksiyonlar da yaratabilir. Alerjik reaksiyonlar oluşma şekline göre kolay bir şekilde iyileştirilebildiği gibi çok ciddi boyutlara varıp tehlike de oluşturabilir. O yüzden her zaman dikkatli olmakta fayda vardır.
Gördüğünüz üzere dilimlenmiş şekilde 1 gece dahi beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir.


Bu nedenle soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. İhtiyacımız olduğunda soğanı taze olarak doğrayıp kullanmak en doğru olandır.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://www.livescience.com/45293-onion-nutrition.html

İçerik Kaynakları :

  • https://www.livestrong.com/article/500096-is-it-dangerous-to-cut-onions-try-to-use-them-to-cook-the-next-day/
  • https://caloriebee.com/nutrition/The-Benefits-Of-Onions
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com