Eğer Çocuğunuz Bu Şekilde Oturuyorsa Acilen Vazgeçirin!
W pozisyonu, çoğu çocuğun oyuncaklarıyla oynarken kullandığı oturma pozisyonlarından biridir (of, çok fazla var!) ancak bu bazı ebeveynlere 4 harfli bir kelimedir. Bu neden bazı çocuklar için sorun teşkil etmezken bazıları için uygundur? Aslında W oturma şekli hiç kimse için tavsiye edilmez.


Yeni bir ebeveyn olmak çok fazla şey gerektirir ancak endişe içinde geçirilen zaman (TÜMÜ), kesinlikle piramidin tepe noktasında yer alır. Herhangi bir anda milyon tane şey ters gidebilir ve bir an için huzurlu hissetmek kitabınızda yer almaz. Ebeveynlik kesinlikle bir dengeleme eylemidir!


Çocuk yetiştirirken, gerçekten ciddi zarar verebilecek zararsız bir davranışı ayırt edebilmek neredeyse imkansızdır. Örneğin, bir bıçağı ısırmak ve yemekten önce kinder çikolata yemek arasında çok büyük bir fark vardır.


Evet, birçok şey  halının altına süpürülerek gizlenebilir ancak gözünüzden kaçmaması gereken bir mesele var. Buna “W oturma şekli” denir ve çok büyük bir mesele olarak gözükmese de çocuğunuza ciddi şekilde zarar verebilir.W oturuşu, bir çocuğun dizlerini kırarak kalçasının üzerine oturması ve ayaklarının kalça hizasından dışarı doğru bakması anlamına gelir. Eğer çocuğunuza tepeden bakıyorsanız, çocuğunuzun bacaklarının ve vücudunun W şeklini aldığını görürsünüz. Peki bu şekilde oturmak neden bu kadar kötü?


Bu size normal bir pozisyon olarak gözükebilir ancak acı gerçek şu ki “W oturuşun” normalin dışında her şey olmasıdır. Çok ciddi ortopedik zararlara ortaya çıkabilir çünkü böyle oturmak kalçaya, dizlere ve bileklere baskı uygular. Tabii ki bu, hayatın ileriki dönemlerinde her çeşit duruş bozukluğu problemlerine yol açabilir.W oturma ile ilgili riskler nelerdir?

Çocuklar uzun bir süre bu şekilde oturursa, aşağıdaki sorunlardan biriyle karşılaşma ihtimalleri vardır:


Kalça çıkıklığı: Eğer bir çocuğun kalça problemi varsa, W pozisyonunda oturmak kalçalar  ve eklemler üzerindeki baskıyı arttırarak çıkık ihtimaline yol açar.Kısıtlı gövde/ göbek gücü: Geniş bir şekilde oturma olarak adlandırabileceğimiz W pozisyonu, vücudu dik tutmamızda kolaylık sağlar. W şeklinde oturan çocuklar, gövde kaslarını o kadar da kullanmak zorunda kalmaz ve bu kaslar diğer oturma pozisyonlarında olduğu kadar gelişmez.Çapraz vücut hareket eksikliği: W pozisyonu çocukların üst kısımlarını hareket ettirmesini ve bir ya da iki elle her iki tarafa da uzanmalarını zorlaştırır.El tercihi yapılamaması: W oturma pozisyonumda çocuğun gövde kontrolü ve stabilitesi çok fazladır. Yaptıkları işi başarmak için her iki eli de kullanmaları çok kolaydır. Ancak, el tercihini geliştirmek daha sonra karşılaşılacak yazma becerisinde önemlidir.


Kas gerilmesi artışı: Eğer bir çocuğun kas gerilmesi ya da Hipertoni eğilimi varsa, W pozisyonunda oturmak kalçalardaki, dizlerdeki ve bileklerdeki gerginliği arttıracaktır.

Çocuğunuzu bu çok popüler olan oturma şeklinden alı koymanız için çok geçerli sebepler var.Ebeveynler, çocukları oturduğu sürece rahatlayabileceklerini düşünüyorlar ancak bunu artık böyle düşünmeyin! Hepiniz tetikte olun!


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://simplecapacity.com/2017/07/if-you-see-your-child-sitting-like-this-should-stop-them-right-away/

İçerik Kaynakları :

  • https://simplecapacity.com/2017/07/if-you-see-your-child-sitting-like-this-should-stop-them-right-away/
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com