Sadece 3 Dakikada Yağlı Aspiratör Filtresi Nasıl İlk Günkü Gibi Olur!


İşte Bu Kadar Kolay: Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?


Mutfak, evin en çok sevilen ve en çok kullanılan bölümlerinden biridir. Bu yüzden temizliği de oldukça önemlidir. Tezgahın üzerini, fırını, buzdolabının içini temiz tutmakla kalmayıp aspiratör filtrelerine de göz atmak gerekiyor.Aspiratör en çok yağ tutan bölgelerden biridir. Bu yüzden oldukça göze çarpar ve kirli görüntü ortaya çıkartır.


Yemek kokularını ortadan kaldırdığı için hemen her mutfakta kullanılan aspiratörler, yağ katmanlarından arındırılmazsa zamanla kullanılmaz hale de gelebilir. Aspiratör temizliği zahmetli bir iştir. Filtrelerinin tıkanıp veriminin düşmesini istemiyorsanız, düzenli olarak temizliğin yapmalısınız.Aspiratör nasıl temizlenir?

1- Kirli olan aspiratör filtrelerini çıkartın.


2- Ardından geniş bir tencerede su kaynatın.


3- Tenceredeki su fokurdamaya başlamadan hemen önce içine yarım çay bardağı kadar beyaz sirke koyun.Not : Beyaz sirke, sirke ruhu olarak da anılan, su gibi şeffaf bir üründür. Bir çok markette artık satılıyor. Temizlikten tutun da yemeklere kadar birçok farklı alanda yaygın bir kullanımı var.4 – Hazırlamış olduğunuz su ve beyaz sirke karışımı kaynamaya başladıktan sonra içine bir tatlı kaşığı kadar da karbonat ekleyin.Not : Karbonatı yavaş yavaş ekleyin. Karbonat sirke ile bir araya gelince köpürür.


5 – Su-sirke-karbonat karışımı kaynamaya devam ederken içine aspiratör filtrelerini koyun.
Kaynayan suyun içine koyduğunuz aspiratör filtreleri bir süre bu şekilde bırakın. İyice kirleri yumuşasın.


6 -Kirleri yumuşayınca filtreleri bir maşa kullanarak tencere içinden alın. Lavoba altında bol su ile güzelce durulayun.7- Ardından bir diş fırçası kullanarak ya da iyi bir sünger ile kirleri tamamen yok edebilmek adına güzelce ovalayın.Aspiratör filitresinin tüm yüzeyi için bu işleri uygulayın. Her yerinin tertemiz olduğundan emin olun.
Ardından kuruması için bir kenara alın. Kuruduktan sonra filitreleri aspiratöre takabilirsiniz. Bu işlemi aspiratörler kirlendikçe tekrar yapabilirsiniz.


Aspiratörünüzü temizlerken elektronik kısımlarına su kaçmamasına dikkat edin. Parçaları iyice durulamalı ve kurulamalısınız.

Aşamalar ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.Aspiratör temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Çok eskiden kalan kirler ya da zamanında temizliği yapılmayan aspiratörler için lavabo açıcılar ile temizlenmesi bazı yerlerde tavsiye edilse de hem tehlikeli olduğundan hem de bu ürünlerin bir temizlik malzemesi olmayışından biz bunu önermiyoruz.
  • Aspiratörünüzü temizlerken elektronik kısımlarına su kaçmamasına dikkat ediniz.
  • Aspiratörünüzü temizledikten sonra durulama aşamasında parçaları tamamen duruladığınızdan emin olunuz. Aksi takdirde kalan temizlik ürünü artıklarının bir şekilde yemeklerinize damlayarak sağlığınızı bozabileceğini unutmayınız.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:
  • https://www.youtube.com/watch?v=goqtMqqjlQU
İçerik Kaynakları :
  • https://www.youtube.com/watch?v=goqtMqqjlQU


Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com