6 Doğal Yolla Nasırlarınızdan Kurtulun!Cilt aşırı sürtünme ve basınca maruz kaldığı zaman dairesel şekilde sertleşir ve kalınlaşır. Bu durumun meydana gelmesine nasır denir.  Nasırlar genelde ayakta görülür, ancak ciltle doğrudan temas halinde bir şeyler yaptığımız zaman ellerde oluşması da mümkündür.Ayrıca bu bölgelerde nem eksikliği varsa, sıkı ayakkabılar giyiyorsanız veya ayaklarınız deforme olursa, nasır olması mümkündür.

Dahası, diyabet hastaları veya herhangi bir dolaşım sistemi hastalığı olan hastalarda nasır oluşma riski yüksektir.

Genelde acı vermezler, bu durum nadirdir. Bununla birlikte, nasırları olan kişiler her zaman onlardan kurtulmanın yollarını arar. Çünkü nasırlar genelde çirkin bir görünüme sahiptir ve bazı ayakkabıları giyerken çok rahatsız edebilirler.Neyse ki, nasır oluşmaya başlamadan önce cildin yumuşak kalmasına yardımcı olabilecek birçok doğal tedavi vardır.


Nasırın oluşumunda rol oynayan faktörler:

 • Ayakların kemikli yapıya sahip olması.
 • Normalinden yüksek topuk tercih edilmesi
 • Ayağa yanlış basmak
 • Ayaklarınız büyük olduğu halde küçük ayakkabı aldığınızda nasıra yol açabilir.
Nasır problemini ortadan kaldırmak için bir sürü tedavi yöntemi uygulamış olabilirsiniz. Bir de kimyasala maruz kalmadan bu doğal yöntemlerle deneyin.
1. Aspirin İle Nasır Tedavisi

Bir başka alternatif ise aspirin kullanımıdır. Nasıra sebep olan sert cildi yumuşatır.

Ayrıca, anti-enflamatuar bileşenleri nasır boyutunu küçültür ve etkilenen bölgedeki deriyi yumuşatır.

İhtiyacınız olan şeyler

 • -6 aspirin
 • -1 çay kaşığı limon suyu (2.5 ml)
 • -1 çay kaşığı su (2.5 ml)
 • -1 plastik torba
Talimatlar


Aspirini ince bir toz elde edilene kadar ezin. Bundan sonra, bir macun elde edinceye kadar limon suyu ve su ile karıştırın. Bu macunu etkilenen bölgeye ovun ve daha sonra bir plastik torbayla üstünü kapatın. Macunu 10 dakika tutun ve ardından ılık suyla durulayın. Sonra, etkilenen bölgedeki ölü cilt hücreleri almak için bir ponza taşı kullanın ve bunu her gün tekrarlayın.2. Soğan İle Nasır Tedavisi

Soğan ayakta oluşan nasırlar için rahatlıkla kullanılabilir. Antimikrobik ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde nasırları iyileştirmeye yardımcı olur.

İhtiyacınız olan şeyler:

 • -1 dilim soğan
 • -1 tatlı kaşığı limon suyu (5 ml)
 • -1 tatlı kaşığı tuz (5 g)
 • -1 yara bandı
 • -1 ponza taşı


TalimatlarKalın bir dilim soğan kesin, tuzu ve limon suyunu üstüne dökün. Dilimi nasıra koyun ve gece boyunca bandajla kapalı tutun. Bir hafta boyunca tekrar edin ve sonunda ponza taşıyla her gün temizleyin.

3.Yöntem; İncir İle Nasır Tedavisi : 

Olgunlaşmamış incirde süt bulunur. Bu yeşil incirlerin sütünü sıkın ve nasır olan bölgenize sürün. Üç gün geçtikten sonra nasır olan bölgenizin iyileştiğini fark edeceksiniz.Bir diğer yöntem de; 1 adet incir iki eşit parçaya bölünerek nasırlı bölgenin üzerine koyulur. Bant yardımıyla sabitlenerek tüm gece nasırın üzerinde durması sağlanır.

Sabah olduğunda inciri çıkararak nasırlı bölge 15 dakika ılık suyun içinde bekletilir. Ardından nasırlı kısım yavaş hareketlerle törpülenir. Haftada 2 yada 3 kez uygulanmasında sakınca yoktur.
4.Yöntem; Badem Yağı İle Nasır Tedavisi :

Badem yağı dünya çapındaki en popüler nemlendiricilerden birisidir ve besleyici özellikleri nedeniyle pek çok kozmetik üründe kullanılmaktadır.Badem yağı kremi özellikle  E vitamini tarafından oldukça zengindir. 1 yemek kaşığı badem yağını 1 çay kaşığı krem ile karıştırın. Akşam uyumadan önce nasırlı bölgeye sürün ve sabah olduğunda nasırın iyileşme aşamalarını gözlemleyin.5.Yöntem; Ananas İle Nasır Tedavisi;


Ananası uygulamadan önce ayaklarınızın temizliğini sağlamalısınız. Akşam yatmadan önce nasır olan bölgeye küçük bir dilim ananas yerleştirin ve sıkıca sarın. Sıkıca sarma sebebiniz, sabaha kadar sarılı kalmasıdır. Sabah uyandığınızda nasırın yumuşadığını ve iyileştiğini göreceksiniz.
6.Yöntem; Mısır Nişastası İle Nasır Tedavisi;

Eğer ayakkabınız, yürüdüğünüzde ayaklarınızı normalinden fazla terletiyorsa mısır nişastası ile bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Ayaklarınızı iyice kurulayın ve ardından kurulayın.
Ayak parmaklarınız da dahil olmak üzere bütün ayağınıza nişasta dökün. Nişasta ayağınızdaki rutubeti alacak ve böylelikle kuru kalmasına sebep olacaktır. Böylelikle nasır problemini ortadan kaldırmış olacaksınız.

Nasır tedavisi ile ilgili detaylı videoyu Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun anlatımından aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…


Görsel kaynaklar:
 • https://www.youtube.com/watch?v=B-G1CY50mTA
İçerik Kaynakları :
 • https://www.youtube.com/watch?v=tHMYsBr5WGo


Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com