Gıdı Sarkmasını Bu Basit Yöntem İle Kendi Kendinize Yok Edin!Yaşlandıkça kaslarımız dirençlerini kaybederek; vücudumuzda sarkıklar meydana gelmeye başlar. Özellikle de vücutlarının belirli bölgelerinde deformeler oluşur. Bu deformasyonların en belirgini yüz bölgesinde oluşan gıdı olmaktadır. Çene altı sarkması olarak da adlandırılan gıdı fazla kilo sorununa bağlı olarak oluşabileceği gibi genetik olarak veya yaşlılığa bağlı olarak da oluşabilmektedir.


Bunlar yüz kasları için de geçerlidir. Gıdı sarkması ( ya da gıdık veya çene altı da diyebiliriz) ise birçok kişinin muzdarip olduğu bir konu. Oturduğunuz yerden çene altı sarkıklarınızın için uygulayabileceğiniz çok basit egzersizleri sizler için derledik.ÖNCE KASLARINIZI ISITIN!

Bunu antrenman öncesindeki ısınma hareketleri gibi düşünebilirsiniz. Alt çeneninizi ileri ve geri hareket ettirin; sonra sağa ve sola hareket ettirin. Tüm hareket sakince ve yavaş yavaş yapılmalıdır. Bu hareketleri 8 – 10 kez tekrarlayın. Şimdi egzersizlerimize geçebiliriz.


1. ADIM: KEPÇE HAREKETİ…


Ağzınızı açın ve alt dudağınızı alt dişlerinize doğru geri çekin. Ağzınızda bir su olduğunu ve onu boşaltmanız gerektiğini düşünün. Alt dudağınız alt dişlerinize geçmiş bir şekilde başınızı aşağı doğru yavaşça indirin. Çenenizin altının kasıldığını fark edeceksiniz. Bu egzersizi yaparken dudaklarınızın köşelerinin tamamen rahat olduğundan emin olun. Bu hareketi 5-7 kez tekrarlayın.2. ADIM: BURUNA DOKUN…

Gıdının sebeplerinden bir tanesi de hiyoid kaslarının (boyun kasları) zayıflığıdır. Bu kaslarda güçlendirilmelidirler. Şimdi hareketimize geçelim: Dilinizi olabildiğince uzak tutun ve dilinizin ucuyla burnunuza ulaşmaya çalışın.


Bu egzersizi yaparken dudaklarınızın rahat olduğundan emin olun ve egzersizi 5 kez tekrarlayın.3. ADIM: MÜKEMMEL BİR OVAL YÜZ İÇİN

Yüzünüzün genç görünmesini istiyorsanız bu egzersizi kaçırmayın! Başınızı sola çevirin ve alt çenenizi öne çekin. Bu hareketi yaptığınızda çenenizden boynunuza kadar kaslarınızı hissedeceksiniz. Ardından başınızı sağa çevirin ve aynı hareketi yapın. Her iki taraf için de 5 kez tekrarlayın.4. ADIM: ZÜRAFAYI ÖP…

Şimdi bir zürafayı veya çok uzun boylu birisini öpeceğinizi düşünün. Yüzünüzü kaldırın ve tavana bakın. Ve öpücük atar gibi yapın. Öpücük atarken alt çenenizin ileri gittiğine ve gerildiğine dikkat edin. Eğer doğru yapıyorsanız boynunuzda güçlü bir gerilim hissedeceksiniz.


Bu pozisyonda 5 ile 8 saniye arasın durun ve serbest bırakın. 5 kez tekrarlayın.5. ADIM: DİRENÇ…

Bu egzersiz için ellerinizi iki yumruk yaparak çenenizin altına koyun. Çenenizi açmaya çalışın. Direnç maksimum seviyeye ulaştığında; yani çeneniz yumruklarınızı itebileceği son noktaya kadar ittiğinde 3 saniye bekleyin. Bu arada direnç yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde artmalıdır. Ardından rahatlayın ve egzersizi 5 ile 7 kez arası tekrarlayın.


6. ADIM: GÜLÜMSEME EGZERSİZİ…

Ağzınızı kapatın ve mümkün olduğunca gülümseyin. Şimdi dilinizi sert bir şekilde damağınıza doğru itin. Baskı şiddetini yavaş yavaş arttırın. Çene kaslarınızda güçlü bir gerginlik hissederseniz egzersizi doğru bir şekilde uyduladığınız anlamına geliyor.


Bu gerginlik hissini 5 saniye boyunca devam ettirin ve 3 saniye dinlendirin. 5 ile 8 tekrar yapın.7. ADIM: YANAK EGZERSİZİ

Derinden bir nefes alın ve ağzını havayla doldurun. Yanaklarınızı iyicene şişirin. Kaslarınızda gerginlik hissetmek için elinizde yanaklarınıza iyicene bastırın. 3 ile 5 saniye arası bu egzersizi tekrarlayın. Ardından havayı boşaltın ve rahatlayın. 5 ile 6 tekrar yapın. Bu egzersizlerin yanı sıra aşağıdaki 2 doğal kür de gıdı sarkmasını önleme oldukça etkilidir.


1 – Gıdık sarkması için maske: Yumurta akı:

Proteinler ile tam dolu olan yumurtanın beyazı cildin sıkılaşması ve yüzün aşağıya sarkmasını önlemek için yardımcı olur. Yumurta akı, ciltte sarkma ve ince çizgileri kaldırmak için gözenekleri sıkılaştırır. Yumurta akı düzenli olarak uygulandığı takdirde ölü deri hücrelerini kaldırır, cildin parlak ve genç bir görünüm kazanmasını sağlar.


Aynı zamanda çene altında etkili olan gıdı sarkması sorunundan kurtulmak için yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

  • – Yumurta akı (2 yumurta)
  • – Süt (1 çorba kaşığı)
  • – Bal (1 çorba kaşığı)
  • – Nane yağı (1 damla)
  • – Limon suyu (1 çorba kaşığı)Yapılışı:


Tüm malzemeler bir kabın içine konur ve iyice karıştırılır. Bu mükemmel karışım yüz, boyun ve çene bölgesine uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar üzeri tamamen kapalı tutularak kuruması için bekletilir ve sonra ılık su ile yıkanır. Bu ev ilacı, gıdı sarkma sorunu bakımından rahatlama sağlayana kadar 15 günde bir kez tekrarlanması gerekir.2 – Gıdı sarkmasına maske: Buğday tohumu yağı:


Buğday tohumu yağı, cilt ve gıdı sarkması için en iyi sonucu verir. Buğday tohumu, B6 vitamini ve B vitamin kompleksi, folik asit, potasyum, magnezyum, fosfor ve E vitamini gibi tüm temel besinleri yüksek miktarda içermektedir.


İçerikte bulunan E vitamini ile ciltteki yaşlanmayı önlemek için çene altındaki yağın hareket etmesi sağlanır. Böylece çene altında meydana gelen gıdı sarkmasını da önlemiş olur. Buğday tohumu yağı özellikleri sayesinde cildi nemlendirir ve cilde sağlık kazandırır. Sarkık cildi sıkılaştırmak için kullanılan bu yağ aynı zamanda vücuttaki ekstra yağı azaltmak için de yardımcı olur. Bu özelliği ile ekstra yağın neden olduğu çene altında ve boyunda gıdı sarkmasını kaldırmak için yardımcı olur.Gerekli malzemeler:

  • – Buğday tohumu yağı


Yapılışı:

Buğday tohumu yağı yeterli miktarda avuç içine alınır.

Bu yağ çene ve boyun üzerine gece yatmadan önce uygulanır. Başparmak boyun dibine konularak, çeneye ve yukarı doğru hareket ettirilir. Yaklaşık 15-20 dakika kadar masaj devam ettirilir. Gıdı sarkmasından kurtulana kadar bu işlemin her gece tekrarlanması gerekmektedir.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://www.beachbodyondemand.com/blog/how-to-fix-saggy-breasts-with-exercise

İçerik Kaynakları :

  • https://www.beachbodyondemand.com/blog/how-to-fix-saggy-breasts-with-exercise
  • https://lavenderandstonebeautyrooms.co.uk/sagging-jowls-how-exercise-can-help/
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com