Kolanın İçilmek Dışındaki 9 Mucizevi Kullanım AlanıKola, su dışında dünya üzerinde en fazla tüketilen içeceklerden biridir. Her ne kadar sağlığa zararları orta da olsa da tüketimi durmamaktadır. Oysa kolanın içerisinde bol miktarda asit ve şeker bulunmaktadır. Bu asit ve şeker de vücut için oldukça zararlıdır.Yani diyabetin, obezitenin, sinir sistemi rahatsızlıklarının, çeşitli kemik problemlerinin, erken yaşlanmanın, solunum yolu rahatsızlıklarının ve daha birçok rahatsızlığın temelinde kola bulunmaktadır. Bu nedenle aslında kolayı hiç tüketmemeliyiz. İlla ben koladan vazgeçmem diyorsanız size onu içmek yerine başka alanlar da kullanmayı önerebiliriz.Çünkü içeriği nedeniyle sağlığımız için pek çok zararı bulunan kola, aslında başka yerlerde çok da fazla işimize yaramaktadır. İşte sizin için kolayı içmek dışında kullanabileceğiniz 9 alanı sıraladık. Sizin için en sağlıklısı budur.

1- Tuvaleti temizleyebilirsiniz :

Kola ile tuvaletinizi şahane ortama çevirebilirsiniz. Bazen ne yaparsak yapalım gideremediğimiz lekeler bulunmaktadır tuvaletlerimizde. İşte bu azimli lekeleri yok etmek için kolayı tercih edebilirsiniz.Bunun için de lekeli bölgeye bir miktar kola döküp bir saat kadar beklettikten sonra lekeleri çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kola her ne kadar sıradan bir içecek olsa da aslında içeriği sayesinde pek çok temizleyiciden kat kat öndedir.Kola uygulamasından sonra tuvaleti yeniden bir kez daha standart temizleyiciler ile temizleyebilirsiniz.

2- Metal eşyalarda bulunan pasları çıkartabilirsiniz :

Metal eşyaların korkulu rüyası paslanmalarıdır. Fakat bu problemi kola ile halledebilirsiniz.Bunun için metal eşyanızın paslanmış olan bölgesini 1 gece boyunca içi kola dolu bir kabın içinde bekletin. Ertesi sabah metal eşyanızdaki pası oldukça kolay bir şekilde temizleyebileceksiniz.

3- Kıyafetlerdeki bulunan yağ lekelerini çıkarabilirsiniz :

Kıyafetlerde bulunan makine yağı lekesi oldukça korkunç bir olaydır. Hatta bu  lekeyi sıradan deterjanlar ile yok etmeniz neredeyse imkansız.Fakat bunun için de pek ala kolayı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey çamaşır makinenizi çalıştırırken bir miktar kola ilave etmek. Eğer çamaşır makinenize kola bulaştırmak istemiyorsanız direkt olarak kola dolu bir kabın içine kıyafetinizi de koyabilirsiniz.Gerçekten oldukça etkili yağ çıkarıcıdır. Hatta makine yağı olmayan standart yağ lekelerini de fırından, ocaktan, kıyafetlerden ya da aklınıza gelen herhangi bir yerde kola yardımıyla yok edebilirsiniz.4- Saça yapışmış sakızı çıkarabilirsiniz :

Kimin başına gelecek diye asla düşünmeyin. Çünkü hiç beklemediğiniz bir anda saçınıza sakız yapışabilir. İşte bu problemi de kola yardımıyla çözebilirsiniz. Yani saçlarınızı kesmeye gerek yok. Yapmanız gereken tek şey saçınızdaki sakız yapışmış bölgeye bir miktar kola dökmek.Bu şekilde biraz bekleyin ve kolaylıkla sakızı çıkartın.

5- Tavaları ve tencereleri temizleyebilirsiniz :

Kararmak neredeyse her tavanın ya da tencerenin eninde sonunda başına gelebilecek olaylardan biridir. Kararan tavaları ve tencereleri eski haline getirip tekrar parlatmak için de içinde bol miktarda asit bulunduran kolayı tercih edebilirsiniz.İçine bir miktar kola döküp bir süre bekledikten sonra lekeleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Vücudunuz için zararlı olsa da tava ve tencereleriniz için oldukça sağlıklıdır.

6- Bozuk paraları temizleyebilirsiniz :

Belki gün içinde kullandığınız paraları o kadar önemsemeyeceksiniz fakat bozuk para koleksiyonunuz var ve paraları parlatmanız gerekiyorsa kola size yardımcı olacaktır.Bunun için de yapacağınız tek şey kola dolu bir kabın içine bozuk paralarınızı koymak ve bir süre beklemek. Yeteri kadar bekledikten sonra bozuk paralarınız eski parlak görüntüsüne kavuşacaktır.7- Mobilyalardaki boya lekelerini çıkarabilirsiniz :

Mobilyalarınızın üstüne dökülen boyayı kola yardımıyla çıkarabilmek mümkündür. Herhangi bir bezi kolaya batırın ve mobilyalarda bulunan lekeli bölgeye sürün. Fakat kola mobilyanızı yapış yapış yapabilir.Bunun için de sonrasında su ile temizlemelisiniz.

8- Sıkı vidaları gevşetebilirsiniz :

Çıkarmanız gereken bir vida sizden önce biri tarafından fazla sıkılmış ya da sıkışmış olabilir. Bir miktar kolayı vidanın üstüne dökün ve bir süre bekleyin.Ardından kolay şekilde vidayı yerinden çıkarabilirsiniz.

9- Kan lekesini çıkarabilirsiniz :

Eğer arabanızda, kıyafetinizde ya da evin herhangi bir yerinde kan lekesi varsa ve çıkarmak konusunda zorluk çekiyorsanız kolayı tercih edebilirsiniz. Kola ile bir süre beklettiğiniz bölgedeki kan lekesi çok kolay bir şekilde yok olacaktır.Yani böyle zorlu bir lekeyi çıkarmak için defalarca uğraş göstermenize gerek yok. Leke oldukça zor olsa da çözümü kolay ve basit.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • http://www.wisebread.com/51-uses-for-coca-cola-the-ultimate-list

İçerik Kaynakları :

  • http://www.wisebread.com/51-uses-for-coca-cola-the-ultimate-list
  • http://www.reshareable.tv/25-practical-uses-coca-cola.html
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com