Sabah Kuru Üzüm Yemek İçin 6 Neden
Eğer kahvaltınıza kuru üzüm eklerseniz, vücudunuza büyük miktarda vitamin ve mineral vermiş olursunuz. Bu yazıda bu harika kurutulmuş meyvenin yararları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Üzüm sadece kabızlığa yardım etmekten daha fazla şey yapar. Buna inanamayabilirsiniz, ancak bu küçük doğa hediyeleri sağlığınız için bir hazine kutusudur.


Kuru incir ve hurma gibi kurutulmuş meyveler, su içeriğinin azaltıldığı hassas bir kurutma sürecinden geçerek size en güçlü besin maddelerini verir. Koyu renkleri bile, enfes şekilde tatlı kısmında bulunan enerji bombasının ve yüksek antioksidan içeriğinin bir ipucu olmalıdır.

Onları aşırıya kaçmadan ve özellikle de günün ilk saatlerinde yerseniz, vücudunuz size teşekkür edecektir.Kahvaltınıza neden kuru üzüm eklemeniz gerektiğinin 6 nedenini okuyun.

1. Kuru üzüm hipertansiyonu düşürür

Üzüm, kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olur ve kalp sağlığınızı destekler.

Baştan açıklığa kavuşturmamız gereken şey şu ki kuru üzüm glikoz içerir. Bu sebeple, onlardan en fazla fayda sağlamanın anahtarı, onları düzenli olarak ama aşırıya kaçmadan tüketmektir.


Örneğin, günde bir avuç (25 g) kuru üzüm tüketirseniz, kan basıncını düşürmek için çok iyi olan yüksek potasyum içeriğinden yararlanırsınız.

Aynı şekilde kuru üzümdeki lif, sertliği azaltarak kan damarı biyokimyasını destekler.

Bu tür kurutulmuş meyveleri kahvaltıya eklerseniz, günle kardiyovasküler sağlığınız için iyi bir şey yaptığınızı bilerek yüzleşebilirsiniz.2. Enerji doludurlar ve kansızlıkla savaşmanıza yardımcı olurlar

Kuru üzüm, kansızlığı tedavi etmenize yardımcı olabilecek miktarda demir içerir.

Aynı zamanda, yeni kan üretmek için hayati önem taşıyan kompleks B vitamini açısından da zengindirler.


Kuru üzümde yüksek miktarda bulunan bakır, aynı zamanda alyuvarların düzgün oluşumunu da destekler.

Öte yandan, unutmamalıyız ki iyi bir kahvaltı enerji dolu bir kahvaltıdır. Kuru üzüm karbonhidratlar açısından oldukça zengindir; gündüz ortasında birden bire açlığa düşmekten kaçınmak için idealdir.3. Vücudunuzu temizlemeye yardım ederler

Kuru üzümlerin doğal faydalarından tam olarak yararlanmanın ilginç bir yolu, kuru üzümleri bir gece ıslatmak ve sonra o suyu içmektir. Bu, hayatınızı ve böbrek fonksiyonlarınızı iyileştirmenin mükemmel bir yoludur.


Vücudunuz kendi doğal temizleme mekanizmalarına sahip olsa da, bu süreçleri ortadan kaldırmanın bir yolu, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını optimize edenilaçları kullanmaktır.

Bu kuru üzüm suyunu deneyin ve farkı fark edeceksiniz.4. Kabızlığa elveda deyin

Kuru üzümleri tüketirken, şaşırtıcı bir şey olur: kuru üzümler, çözünmeyen lif içeriğinden dolayı şişer.

Bu doğal süreç, bağırsaklardaki hareketi teşvik eder; onlara detoks yapar ve dışkınızın uygun şekilde ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır.


Ek olarak, ishal olduğunuz zaman, bu çözünür lif sıvıyı emer ve böylece siz iyice beslenirken ve güçsüzlükle savaşırken sorunu yavaş yavaş düzeltir.5. Sabahları kemiklerinize bakım yapmanın en iyi yoludur

Kuru incir gibi kuru üzümün de kalsiyum bakımından zengin olduğunuduymaktan mutluluk duyarsınız.

Eğer yoğurdunuza bir avuç dolusu kuru üzüm eklerseniz, kemiklerinize ihtiyacı olan kalsiyumu vermiş olursunuz.

Bu kurutulmuş meyve, aynı zamanda, hiçbir diyetin onsuz yapılmaması gereken bir mikro besin maddesi olan boronun en iyi kaynaklarından biridir. Boron, kemiklerin düzgün oluşumu ve bakımı için hayati önem taşır ve kalsiyumu daha iyi emmeye yardımcı olur.


Öte yandan, daha önce de bahsettiğimiz gibi, kuru üzüm bol miktarda potasyum da içerir.

Potasyum, yaşla ilişkili osteoporoz ve eklem dejenerasyonu ile savaşmanıza yardımcı olan başka bir temel besindir.6. Vücudunuzu alkalin tutmaya yardımcı olurlar

Asitik bir vücut, çoğunlukla akne gibi cilt problemleri ile dış görünüş olarak kendini gösterir.

İçiniz de bu pH dengesizliğinden etkilenir. Böbrek taşı ya da yüksek kolesterol riski arttığı gibi artrit daha da kötüleşir.

Kahvaltınızı yaparak bir avuç kuru üzüm yemeye başlarsanız ihtiyacınız olan potasyum ve magnezyuma sahip olursunuz.


Bu iki mineral daha alkalin bir vücut için aracı olarak hareket eder. Sağlığınızı tehlikeye atma eğilimi gösteren asiditeyi etkisiz hale getirebilirler.

Tamam, şimdi bize söyleyin…

Bundan sonra kahvaltıya hangi malzemeyi ekleyeceğinize karar verdiniz mi?Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
Görsel kaynaklar:

  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-raisins.html

İçerik Kaynakları :

  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-raisins.html
  • http://www.stylecraze.com/articles/top-10-health-and-medicinal-benefits-of-raisins/#gref
  • http://healthyeating.sfgate.com/benefits-eating-raisins-day-5982.html

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com