Canan Karatay Bombayı Patlattı!


BUNU YİYEN 95 YAŞINA KADAR YAŞAR …İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay beslenme konusunda yine ezber bozan tavsiyelerde bulundu. Canan Karatay’ın beslenme ile  yaptığı açıklamalar herkesi çok şaşırtacak.

Kızartma kanserojendir!


Söyleşi programının ardından DHA’ya değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, yaz aylarının yaklaştığı bugünlerde insanların sağlıklı beslenmeleri için neler yemesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu. Karatay; “Karadeniz insanı bol bol hamsi yiyor ama hamsiyi kızartmamalısınız. Kızartmayın deyince bana kızıyorlar ama kızartınca sağlık için tehlikeli oluyor.  Kızartma kanserojendir, tehlikedir. Hamsinin her tür yemeğini yiyebilirsiniz.Köy tereyağını sabah akşam yiyebilirsiniz Köy tereyağı sabah akşam yiyebilirsiniz. Sabah akşam eritip içebilirsiniz. Fındık, çay çok önemli.


Bol bol fındık tüketip çay içebilirsiniz. Fındık, fıstık, çıtır çıtır, hem kan yapar, hem ısıtır. Fındık doğanın hem mineral, vitamin, karbonhidrat, omega3 deposudur.


Bol bol çay ya da kahve! Bunun yanında çay da çok önemli. Bol bol çay içeceksiniz. Şekersiz olmak kaydı ile. Bol bol çay içebilirsiniz. Çay dinç tutar. En güçlü antioksidan vardır içerisinde. Onun için bol bol içmenizde fayda vardır. Çay da kahve de öneriyorum” dedi. 

Kuyruk yağını eritip yiyenler 95 yaşına kadar yaşardı!


Bütün Anadolu’da sabah öğlen kavurma yeme kültürünün olduğunu hatırlatan Karatay, şöyle dedi: “Kavurmayı yağı ile beraber yemelisiniz. Kuyruk yağı ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz. Yumurta sarı ile beraber bol köy yağı ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk yağı ile beraber yenecek.Bu Anadolu’da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar. ‘Yağ dokunuyor kalp hastalığı yapıyor’ deniyor. Hangi yağ? Trans yağlar ya da margarin dediğimiz yağlar tehlikelidir. Yoksa senelerdir asırlardır yediğimiz köy tereyağları neden tehlikeli olsun. Evvel yoktu, rivayet yeni çıktı.”


Kuyruk Yağının Faydaları

 • Genelde Türk mutfağındaki çoğu yemekte et kullanılır ve kuyruk yağı bu etlerin yumuşatılmasına yardımcı. Mangalda pişecek olan etlerin daha yumuşak olması için kuyruk yağı ile beraber pişirilir.
 • Eritilerek yemeklere eklenir, hem doğal yağ olarak hem de lezzet vermesi için kullanılır.

 • İçinde barındırdığı Omega 3 sayesinde vücuttaki zihinsel ve fiziksel faaliyetleri geliştirir.
 • Felç, romatizma ve kulunç gibi eklem ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Kemik erimesine karşı oldukça etkilidir. Aç karnına yenmesi tavsiye edilir.
 • Zeytin yağıyla beraber karıştırılıp krem olarak kullanılabilir. Ağrı yaşanan bölgelerin tedavisinde bu kremle masaj yapılabilir.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki gösterir.
 • Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Beyinsel rahatlama, ferahlık ve dinginlik verici özelliği vardır.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

 • İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay

İçerik Kaynakları :

 • İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay


Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com