Canan Karatay’dan çok önemli uyarı: İlaç alacağınıza onu yiyin“Türkiye’de ‘Sende osteoporoz var’ diye senelerce hanımlara hormonlar, ilaçlar verildi.” Ama bunlara gerek varmıydı. Onca ilaca, hormona. Hiç yoktu. Prof. Dr. Canan Karatay tüm bu sorunların çözümünü açıkladı. İşte efendim bu peynir hepsinin yerine geçer. Hanımlara da Beylere de kemik erimesini önlemek için bol bol yiyin diyorum.


Peynir aynı zamanda bağışıklık sistemini, hazmı güçlendirir. Eğer bir hazımsızlığınız varsa ilaç alacağınıza iki dilim Ezine peyniri yiyin hemen şişkinliğiniz geçer”‘


Prof. Dr. Karatay, Çanakkale’de yaptığı konuşmada, Ezine peynirinin “şirden maya” ile yapılan en sağlıklı beyaz peynir olduğunu belirterek, tam yağlı Ezine peynirinin, kaya tuzuyla yapıldığını ve mayalanmasının doğal olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Karatay, “Peyniri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ben avuç içi kadar diyorum. Niçin avucunuz içi kadar diyorum? Çünkü kibrit kutusuna savaş açmış insanım. ‘Kibrit kutusu kadar peynir yiyin’ demekten Türkiye’yi, Türk insanını besinsiz bıraktılar. Onu söylüyorum.


Onun için tam yağlı çok önemli. Çünkü tam yağlı demek, koyun ve keçi sütünden yapılıyor. Onların yağı da hayvansal yağ, en sağlıklı yağdır. İşlenmemiş olduğu zaman o yağda da 30 türlü yağ bulunur.Hayvansal yağın içinde de Omega-3, Omega-6, Omega-9 vardır. Bir hayvansal yağın içinde sayamadığımız kadar 30 türlü yağ çeşidi vardır.” diye konuştu. Konuşmasını tamamlamasının ardından öğrencilerle beraber Ezine peynirinin tadına bakan Karatay, vatandaşlara peynir yemeleri yönünde çağrıda bulunarak, “Peynir, en sağlıklı protein, yağ ve kalsiyum kaynağıdır.” dedi. Prof. Dr. Karatay, peynir yiyen ülkede kemik erimesi olmaz.Kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmek, yaşınız kaç olursa olsun, kemikleri korumada yardımcı olur. Günde yaklaşık 3,5 bardak (su bardağı) süte ihtiyacınız vardır. Somon ve ton balıkları kalsiyumun emilmesini kolaylaştıran D vitamini içerir. Yeşil sebzeler kemik kalitesinin korunmasına yardımcı olan magnezyum içerir. Bazı gıdalar ve içecekler kalsiyum ve D vitamini ilavesi ile desteklenmiştir.Bazı besinler vücuttaki kalsiyumu olumsuz etkileyebilir. Kafein kalsiyum emilimini azaltır, ancak günde üç bardaktan fazla kahve içmiyorsanız olumsuz etkisi azdır. Konserve çorba ve işlenmiş et gibi tuzlu gıdaları en az düzeyde tüketiniz. Alkol tüketiminin yüksek olması da kemik kaybına yol açabilir. Alkol sakın kullanmayın.D vitamini ile desteklenmiş bir bardak süt kalsiyum almanın en iyi yollarından biridir. Diğer süt ürünlerinin kalsiyum içeriği değişkendir. Yoğurt ve peynir, kalsiyum açısından dondurmaya göre daha iyi seçimlerdir. Sardalya ve somon gibi balıklar kalsiyum açısından iyi kaynaklardır.


Kalsiyum desteği içeren tahıllı gevrekler ya da portakal suyunda da kalsiyum içeriği yüksektir. Ama portakalı her zaman meyve olarak tüketin. Direk meyve suyunun size faydadan çok zararı olur.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

  • Prof. Dr. Karatay

İçerik Kaynakları :

  • Prof. Dr. Karatay
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com