İşte Kilo Verememenizin Gerçek Nedeni!…Sağlıklı yemeye ve spora başlamanıza rağmen kilo veremediniz mi? Egzersiz ve sağlıklı besinler sağlığınız için çok faydalı olsa bile bazen kilonuz değişmeden kalabilir. Siz de bunu yaşıyorsanız kilo vermenize engel olan bir alışkanlığı sürdürüyor olabilirsiniz.İsterseniz kilo vermenize engel olan bazı nedenlere bir göz atalım.

1. Yeterli su içmemek

Bol su içmek, susuzluğu gidermenin yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olur. Yemeğe oturmadan önce içilen bir bardak su doygunluk hissi verdiğinden yediğiniz miktar daha az olacaktır.
Ayrıca meyve ve sebze gibi su içeren gıdalar sizi daha çabuk doyuracaktır.2. Çok fazla sağlıklı gıda yemek

Fındıklar, avokadolar, tam buğday ürünleri, zeytin yağı, bitter çikolata, tüm bu gıdalar doğal ve sağlıklı olabilir ama kalori içermedikleri anlamına gelmez. Sağlıklı gıdaları yerken de kontrollü olmak önemlidir.
Örneğin avokado çok sağlıklı olmasına rağmen tek bir meyvede 200 kalori bulunmaktadır.3. Öğünler arasını uzun tutmak

Eğer öğünler arasında çok bekliyorsanız metabolizmanız yavaşlar ve bir sonraki öğünde yediklerinizi tam yakamayabilirsiniz. Bu ekstra kaloriler kiloya dönüşebilir.


Ayrıca uzun bir bekleyişten sonra bir sonraki öğünde fazla yiyebilirsiniz. Bu nedenle daha sık ve küçük porsiyonlarda yemek yemeye çalışın.4. Kilo almaya sebep olan bir rahatsızlığın olması

Bazı rahatsızlıklar kilo almanızı sağlayabilir ve kilo vermenizi zorlaştırabilir. Hipotiroid, polikistik over sendromu ve uyku apnesi bunlardan bazılarıdır.


Ayrıca kronik stres de kilo vermenizi güçleştirir. Eğer sürekli stresli veya üzgün iseniz beden kortizol hormonu üretir. Kortizol bedenin daha fazla yağ depolamasına neden olur.

Bazı ilaçlar da kilo vermeyi zorlaştırabilir. Eğer ilacınızdan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşup farklı bir çözüm bulmaya çalışabilirsiniz.5. Eşinizin kilo verme çabasının olmayışı

Kilo verme konusunda sizinle aynı fikirde olan bir eşin bu konuda size yardımı çok büyüktür.Maalesef bunun tam tersi de geçerlidir. Eşinizin bu konuda yanınızda olmaması aleyhinize olabilir. Sürekli dışarıdan yemek söyleyen, gecenin bir vakti canı kebap çeken, spor salonuna gitmek üzereyken favori diziniz ve patlamış mısırla aklınızı çelen birinin yanında kilo veremezsiniz. Böyle bir durumda onun desteğine ihtiyacınız olduğunu açıkça söylemeniz önemlidir.6. Tek yönlü egzersiz yapmak

Sadece rahatınıza gelen bir kaç egzersizi yaparak kilo vermeniz mümkün. Ama bir noktada kilo verme hızınız düşebilir. Sadece kardiyo egzersizleri mi yapıyorsunuz?


Eğer yanıtınız evet ise kilo veremenizin nedeni bu olabilir. Kardiyo egzersizleri genel sağlık için mükemmeldir. Ama kilo vermeye devam etmek için programınıza direnç egzersizleri eklemeniz gerekebilir. Örneğin ağırlık çalışması kaslarınızı harekete geçirecek, metabolizmanızı hızlandıracak ve bedeninizi şekle sokacaktır.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

  • http://lindseysreview.com/19-reasons-youre-not-losing-weight/

İçerik Kaynakları :

  • http://lindseysreview.com/19-reasons-youre-not-losing-weight/
  • https://www.healthline.com/nutrition/20-reasons-you-are-not-losing-weight#section11
  • http://www.stylecraze.com/articles/the-reasons-why-you-are-not-losing-weight/#gref
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com