KIYMETİ BİLİNMEYEN BİTKİ HAZİNEMİZ:ÖKSE OTUMeyve ağaçlarında asalak olarak yetişen ökse otunu Avrupalılar bizden hiç pahasına alarak ülkelerinde kemoterapi ilacı üretiyorlar. Bu aslında yeni bir şey değil. Ökse otunun faydaları eski inançlarda reçetelerde ilaç olarak kullanılmaktaydı. Şifası hiç de yeni bir şey değil yani…


Ama günümüzde ökse otunun faydaları henüz herkes tarafından tam olarak bilinmiyor.  Ökse otu, kanser, diyabet, sinir sistemi, restoratif anksiyete, kan basıncı, inflamasyon, bağışıklık, horlama ve menstrüasyon gibi birçok hastalığı tedavi edici özellikleri bulunuyor.Eski dönemlerde çeşitli hastalıklarda şifa niyetine kullanılan ökse otunun faydalarından henüz haberdar değilseniz sizler için hazırlamış olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Ökse otunun faydaları her ne kadar çok olsa da kullanırken bir takım püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü ökse otunun yaprakları ve sap kısmı zehirlidir.


Ve bu kısımların kesinlikle tüketilmemesi gerekir.  Aynı zamanda ökse otunun meyvelerinin de çiğ olarak tüketilmesi zehirlenmelere sebebiyet verebilmektedir.Ökse Otunun Faydaları 

Kanserle mücadele eder

Ökse otu kanser karşıtı aktiviteye sahiptir. Kemoterapi sonrasında hastalarının durumunu hafifletmek için yardımcı olur. Ayrıca, ökse otu kanser hücrelerinin ölümüne de neden olur. Ökse otunun kanser tedavisinde etkili olmasının nedenlerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun hastalıklara karşı korumasıdır.Tansiyonu dengeler

Ökse otu, insanları etkileyen hipertansiyon üzerinde ölçülebilir bir etkisi vardır. Hipertansiyonu azaltarak felç, kalp krizi ve koroner kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Tansiyonun yükselmesini de düşmesini de engeller.
Diyabete iyi gelir

Günde 2-3 bardak içilen ökse otu çayı kandaki şeker seviyelerini düşürür. Ayrıca, insülin üretimini yönetir.


İltihaplanmalarla mücadele eder

Ökse otunun doğal bir anti inflamatuardır.  Artrit ve diğer eklem ağrılarına neden olan enflamasyonu hem iç hem de dıştan tedavi eder.  Anti inflamatuar yeteneği sayesinde ökse otu, sindirim ve mide ağrılarının da hafifletilmesine yardımcı olur.Üst solunum yollarına iyi gelir

Solunum sistemindeki tahrişi azaltır. Öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve göğüs sıkışmasını tedavi etmek için de kullanılır.
Strese iyi gelir

Ökse otu, uykusuzluk, anksiyete, stres ve depresyon gibi hastalıklara sahip olanların sinir sistemini rahatlatır, stres hormonlarını azaltır.


Kanamaları durdurur

Burun, akciğer ya da bağırsak kanamanız varsa, ökse otu çayı hemostatik etkisi sayesinde kanamayı durduracaktır. Günde 1 fincan ökse otu çayı içebilirsiniz.Uyku problemlerine iyi gelir

Uykusuzluk ve huzursuzluk probleminiz varsa, ökse otuyla hazırlanan çaylar bu duruma çözüm olacaktır. Ökse otu, sinir sisteminde yatıştırıcı bir etki göstererek dinlendirici bir uyku uyumanıza yardımcı olmaktadır.
Regl ağrılarına iyi gelir

Ağrılı ve kramplı regl dönemi geçiriyorsanız, ökse otu çayı regli döneminde yaşadığınız gerginliği ve krampları rahatlatacaktır.


Ökse Otunun Kullanım BiçimleriÖkse Otu Çayı Hazırlanması:

Yalnızca soğuk suda hazırlanan ökse otu çayı, incecik kıyılan ve yarım tatlı kaşığı ölçeğinde kullanılan yaprak ve sapların doğranması ile hazırlanmaya başlanır. Gece boyunca, bir bardak dolusu soğuk su içinde bekletilen bitki parçaları, ertesi sabah kısık ateşte ısıtılarak süzülür.


Hazırlanan çay, gün boyunca geniş bir zaman dilimi içinde tüketilir. Eğer çokça hazırlanırsa, termosta bekletilerek ara ara da tüketilebilmektedir.

Taze Ökse Otu Bitkisi Öz Suyu Hazırlanması:

Bitkinin taze yaprakları ve sapları yıkanır. Bitki henüz nemli iken mikserde sıkılır ve özsuyu hazır hale gelir.


Ökse Otu Merheminin Hazırlanması:

Ökse otunun taze beyaz meyveleri ezilir. Ardından iç yağı ya da tereyağı ile güzelce karıştırılır ve merhem elde edilir. Ancak merhem, sadece haricen kullanılır. Kesinlikle ağızdan alınmaz ve dahili olarak kullanılmaz. Ökse otu ve türevlerinden elde edilen tüm ürünlerde, ürünleri kullanmadan önce, bir uzmana danışılması tavsiye edilmektedir.Ökse Otunun Yan Etkileri

Ökse otu çiğ tüketilirse nöbetlere neden olabilir. Anafilaktik şokunda dâhil olduğu ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.Ökse otu tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Hamile ve emziren kadınların ökse otu tüketmesi önerilmez.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

  • https://www.youtube.com/watch?v=ruo9mRcCpME

İçerik Kaynakları :

  • https://www.youtube.com/watch?v=ruo9mRcCpME


Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com