Solan Saksı Çiçekleri Sadece 3 Malzemeyle Canlandıran KarışımSaksıda çiçek bakmayı seviyorsanız çiçeklerinizin solduğunu görmek sizin için oldukça üzücü olabilir. Solan çiçeğinizden ümide kesmek yerine sadece 3 malzemeyle hazırlanan bu karışımla çiçeğinizi canlandırabilirsiniz.


Birbirinden güzel, rengarenk çiçekler evlere ve iş yerlerine renk katar, sıcak ve samimi bir hava sağlarlar. Ne yazı ki, bu kıymetli çiçekler sararıp, hastalanıp ve solabiliyorlar. Peki çiçekler neden kurur?

Yaprakların sararması, dökülmesi gibi sorunlar bitkinin tümünü etkileyebileceğinden acil müdahale edilmesi gereken sorunlardır.


Susuzluk: Birçok çiçek insanlar ve hayvanlar gibi susuz yaşayamazlar. Her çiçeğin su ihtiyacı farklı olacağı için, alınan çiçek türünün ne kadar suya ihtiyacı olduğu öğrenilmeli ve buna dikkat edilmelidir.


Aşırı su: Susuz kalan çiçekler kuruyup öleceği gibi, aşırı su verilen çiçeklerin toprağından hava uzaklaşacağı için, bakterilere daha çok maruz kalırlar ve bu da çürümelerine sebep olur.

Aşırı soğuk: Kış aylarında gece ve gündüz ısı değişimi arasında farklılıklar olduğundan dolayı çiçeğin yaprakları büzüşür.


Aşırı güneş: Güneş önünde çok fazla tutulan bazı çiçek türlerinin yaprakları sararıp, yanabilir. Güneşi çok seven çiçeklerin bile aniden güneş önüne çıkarılmaması; yavaş ve alıştırarak çıkarılması tavsiye edilir.

Işık yetersizliği: Işığı seven çiçekler ışıktan maruz bırakıldığında yapraklarında kuruma, sararma ve dökülme meydana gelir. Bu nedenle, çiçekler düzenli bir şekilde güneş ışığına çıkarılmalı.


Kuru hava: genelde kış aylarında olan kuru hava nedeniyle ortamın nemi arttırılmaya çalışılır. Kuru hava çiçeklerin suyu emmeye başlar ve çiçekte yavaş yavaş kurumaya başlar. Bu nedenle kış aylarında çiçekleri sulamaya daha çok özen göstermek gerekir.

Hava akımı: hava akımına maruz kalan çiçeklerin yaprakları üşür ve sararmaya başlar. Bunun neticesinde yapraklar birer birer dökülür.Sevgisizlik: Bunun bitkilerin kurumasında ve hastalanmasında en büyük etkenlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Çiçekleri sadece dekoratif bir süs olarak görmemeliyiz ve onların da birer canlı olduğunu unutmamalıyız.

Solan çiçekleri canlandıran karışım


Bir adet muz kabuğunu blendera atın.


Üzerine kahve dökün.


Birkaç adet de yumurta kabuğu ekleyin.


Bir miktar su ekledikten sonra blendera çekin.


Bu karışımdan solan çiçeğinizin dibine dökün.


Kısa sürede çiçeğiniz canlanacak.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…Görsel kaynaklar:

  • https://brightside.me/creativity-home/3-ingredients-that-will-bring-your-favorite-plant-back-to-life-312660/

İçerik Kaynakları :

  • https://brightside.me/creativity-home/3-ingredients-that-will-bring-your-favorite-plant-back-to-life-312660/

Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com