Akşam Yemeğinde Patlıcan Yerseniz! Düzenli Tükettiğinizde…


Patlıcan sebzesi beden sağlığı için oldukça faydalı bir besin. Bu nedenle akşam yemeklerine bir miktar patlıcan eklemek sağlığınıza çeşitli faydalar sağlıyor.  Üstelik kalori miktarları da diğer sebzelere göre oldukça az. Bir gün salatanıza bir yemeğinize patlıcan ekleyerek hem yemeklerinizi lezzetlendirebilir hem de sağlığınıza çeşitli faydalar sağlamış olursunuz.

Patlıcanı düzenli tükettiğinizde sağlığınıza sağladığı faydalar şu şekildedir;

Karaciğer detoksu 

Patlıcan tükettiğinizde gece boyunca hayati işlevleri yerine getirmiş olursunuz. Aynı zamanda patlıcan vücudunuzun geceleri karaciğer detoksu yapmasını sağlar.

Kolesterol seviyesini dengeler 

Yüksek kolesterol teşhisi aldığımızda iyileşmeye nereden başlayacağımızı bilmeyiz. Bu durumda izin verilen ve yasaklı gıdalar içeren bir yemek listemiz olur. Ama her zaman sanki en çok sevdiğimiz yemeği yiyemiyormuşuz gibi hissederiz.

Ancak patlıcanı haftada en az üç kez akşam yemeğinde yerseniz, kolesterol düzeyleriniz zaman geçtikçe azalacaktır.

Uzun süre tokluk hissi sağlar 

Patlıcanın içerisindeki zengin lifler hızlı bir şekilde kilo vermenize aynı zamanda tok tutmaya yardımcı olur.

Kalbinize gece bakımı yapar 

Patlıcan kalbiniz için bulunmaz bir nimettir. İçeriğindeki zengin potasyum, B6 vitaminİ gibi çeşitli vitamin ve mineraller sağlıklı kalp için olmazsa olmazlardandır.

Aynı zamanda patlıcandaki antioksidanlar, kan basıncınızı düşürmeye ve vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

Demir Üretimine ve Temizlenmesine Yardımcı Olur

Vücutta demir seviyesinin düşük olması birçok hastalığa ve sağlık problemine neden olabilir. Bunun yanında vücutta demir miktarının çok fazla olması da sağlık sorunlarına neden olur.

İşte bu yüzden diğer birçok maddelerde olduğu gibi demir seviyesinin de sağlıklı seviyelerde olması gerekmektedir. Patlıcanın içerdiği nasunin vücutta fazla demirin emilimini sağlar. Bunun dışında serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayan patlıcan, birçok açıdan sağlığımızı korur.

Patlıcan Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Patlıcanın su düzeyi yüksek olduğu için kalorisinin düşük olduğu düşünülmektedir.  Özellikle kilolardan kurtulmak için harika bir tercih olabilir. Bunun dışında içerdiği lifler yardımıyla açlık hissini bastırabilir.

Patlıcanın Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları

Patlıcan aynı zamanda cilt ve saç sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği bol miktardaki diyet lifleri ve farklı vitaminler sayesinde cilt sağlığını korur.

Cildin temiz tutulmasını sağlar ve cildi serbest redikaller ve ölü hücrelerden temizler. Patlıcanın cilt kanserini önleyebildidği gibi, ciltde meydana gelen siyah lekeleri ortadan kaldırma özelliği vardır.

Patlıcanın Zararları

Patlıcan genel anlamda her yaş için güvenli bir besin kaynağıdır. Fakat aşırı ve yanlış tüketime dayalı olarak bazı yan etkileri bulunur.

Patlıcanın çiğ olarak tüketilmesi önerilmez bunun yanında aşırı tüketilmesi durumunda cilt de alerjiye neden olur.

Aşırı tüketime bağlı olarak baş ağrısı, karaciğerde ve dalaklarda sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çiğ patlıcan solanin olarak adlandırılan bir madde içermektedir. Palıcan çiğ olarak tüketildiğinde bu madde zehirlenmeye neden olabilir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/health-benefits-of-eggplant.html

İçerik Kaynakları :

  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/health-benefits-of-eggplant.html
  • https://www.healthline.com/nutrition/eggplant-benefits
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com