Bu Yöntemle Böcekler Kaçacak Delik Arıyor!


Evimizi basan haşerelere karşı kullandığımız böcek ilaçları kötü kokusunun yanı sıra sadece böceklere değil, bize ve ailemize de zarar vermektedir. Yapılan araştırmalar, böcek ilaçlarında bulunan kimyasalların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini göstermektedir.

Böcek ilaçlarına alternatif olarak, evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemler ile evinizi basan haşerelerden kurtulabilirsiniz.

Böcek ilaçları kadar etkili ve sağlığınıza hiç bir zararı bulunmayan yöntemlerden 10 tanesini sizler için derledik.

1. Hamamböceği

Hamamböcekleri genellikle yemeklerin ve suyun olduğu yerlere gelirler. Hamamböceklerinden kurtulmak için bir pet şişeyi resimdeki gibi keserek huni şekline getirin ve ağız kısmını bağlayın. Şişenin içini su ile doldurun.

Suyu gören hamamböcekleri şişenin içine girecek ancak banta yapışıp dışarı çıkamayacaklardır. Bu yöntem hamamböceklerini yakalamak konusunda oldukça etkili olacaktır.

2. Sirkesineği

Bu sinir bozucu sineklerden kurtulmak için bir cam kavanozu yarısına kadar elma sirkesi ile doldurun. Şişenin ağzını streç film ile kapatın ve streçin üzerinde delikler açın. Bu şekilde içeriye giren sinekler suya düşecekler ve dışarı çıkamayacaklardır.

3. Sivrisinekler

İdris otu ve limo otu sivrisinekleri kovma konusunda oldukça etkilidir. Bu otlardan elde edilen esansları resimdeki gibi bir cam kavanoza koyup mum fitili yardımıyla yakarak sivrisineklerin evinizin etrafına yaklaşmasını engelleyebilirsiniz.

4.Karasinek

Bilmeniz gereken en önemli şey; karasinekler lavantadan nefret ederler! Bir sünger parçasına lavanta yağı döküp bir cam kavanoza veya kaseye koyarsanız, lavanta kokusu bütün eve yayılacak ve karasinekleri evinizden uzak tutacaktır.

5. Karıncalar

Bir çay kaşığı tuvalet ispirtosu, bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ve bir bardak suyu karıştırın ve bir sprey şişesine dökün. Şişeyi iyice sallayın ve evinizde karınca izleri gördüğünüz yerlere sıkın. Bu şekilde karıncalar evinizden uzak duracaktır.

6. Odunarısı

Odunarıları polen taşıyıcı arılardır ve çiçeklerin üremesi için önemli böceklerdir. Eğer evinizin çevresinde odunarısı yuvası görürseniz onları öldürmek yerine bir arıcıya haber verin. Memnuniyetle gelip yuvayı evinizin çevresinden taşıyacaklardır. Ancak böyle bir seçeneğiniz yoksa herhangi bir turunçgilin yağını suyla karıştırıp sprey şişesine dökün. Arıların bulunduğu bölgeye bu suyu sıktığınızda arılar yok olacaktır.

7. Eşekarıları

Eğer evinizde eşekarısı yuvası görürseniz 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanını su ile karıştırın ve yuvanın olduğu bölgeye sıkın. Uzmanlar bu yöntemin arıları anında öldüreceğini belirtmektedir.

8. Örümcek

Örümcekler çay çiçeği yağından nefret ederler. Yarım bardak su, yarım bardak elma sirkesi ve bir kaç damla çay çiçeği yağını karıştırın evinizin köşelerine bu karışımı sıkın.

9. Tahtakurusu

10 damla okaliptüs yağını suyla karıştırın ve yatağınızın etrafına sıkın. Bu sayede tahta kurularını uzak tutabilirsiniz. Eğer çok sık seyahat eden biri iseniz çantanızda okaliptüs yağı taşımanız faydalı olacaktır.

10. Pis Kokulu Yeşil Böcek

Bu küçük ve kötü kokan böceklerden kurtulmanın en kolay yolu sarımsak spreyidir. 2 bardak su ile 4 çay kaşığı sarımsak tozunu karıştırın ve cam kenarlarına ve saksılarınıza spreyle sıkın.

Sizin de evinizi basan haşerelerden kurtulmak için kendi yöntemleriniz var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • BrightSide.me

İçerik Kaynakları :

  • BrightSide.me
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com