Timüs’ü Eşşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Lazım


Genç ve sağlıklı olmak ve kalmak için Timüs’ü eşşek sudan gelinceye kadar dövmek lazım. Mutlu olmak için de… Evet, neden mi böyle dedik?

Timüs bezi, tiroid bezinin altında, göğüs boşluğunda ve nefes borusunun önünde bulunur.Bu bez insanoğlunun bağışıklık sisteminin merkezidir.

Doğrusu bütün bağışıklık sistemi buradan yönetilir. Timüs bezi ne kadar çok titreşirse fert o denli sağlıklı ve bağışıklık sistemi sağlam olur.

Anadolu’da ağıt yakan hanımların göğüslerine vurduklarına hepiniz şahit olmuşsunuzdur.Bu refleks kaynaklı bayağı bir el hareketi değildir. Bu beynin otomatik gerçekleştirmiş olduği bir davranıştır. Kişi göğsüne vururken Timüs bezini titreştirir.

Bu sayede üzüntü kaynaklı bağışıklıkta meydana gelen direnç azalmasının önüne geçmeye çalışır.Bu bez ne kadar sıklıkla titreştirilirse birey o denli genç ve sağlıklı yaşar ayrıca geç yaşlanır.Sizde parmaklarınızla göğsünüzün ortasına yapacağınız minik vuruşlarla timüs bezini titreştirebilirsiniz.

Yada daha sıradan bir yolu kullanırsınız. “KAHKAHA” atabilirsiniz. Çünkü kahkaha da göğüs kafesini oynattığı için bu bezi harekete geçirir.

Hani yıllar geçerde aradan bir dostumıza rastlarız neşeli halleriyle tanımış olduğumız bu insanı görünce “hiç değişmemişsin, ne gamsızsın…” deriz ya, işte timüs bezinin gücü.

Sonuç olarak kahkaha bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve sizi genç tutar.

Mutluluk ve Timus Bezi

“Mutluluk bir seçimdir. Mutsuzluğumuz kadere, şansızlığa ve talihsizliğe inancımız ölçüsündedir.”

Mutlu duyguların hissedilmesinde hormonların rolü büyük.Bedenimizde o hormonları salgılayan salgı bezlerinden minnacık ama çok güçlü bir salgı bezi var: timus.

Timus ihtarldığında salgıladığı hormonlar kişide haz ve mutluluk duygusu yaratır.Çünkü timus aktive olduğunda bedenin kimyasının değişimine neden olur. Bu değişiklik sinir sistemini sakinleştirir ve beyin fonksiyonları nı hızlandırır. Bu da kişide rahatlama duygusu yaratır.

Avustralyalı Nobel ödüllü kanser araştırmacısı Sir MacFarlane Burnet, timus bezinin aktif hale getirilmesiyle insan bedeninin kendisini kanserden koruyabilme yeteneğine haiz olacağını savunuyordu.

Çocuklarda iri olan timus erişkinlik döneminde bir ceviz kadar irileşiyor. Ama yas ilerledikçe bir bezelye tanesi kadar küçülüyor, yaşlılıkta ise tamamen köreliyor. Fakat bazı insanlarda ileri yaslarda bile hala ceviz büyüklüğünü koruması, bilimin hemen hemen çözemediği alanlardan biri.

Timusun sağlığımız üzerindeki önemli yararlarından biri de T hücrelerini üretiyor olması. T hücreleri denilen lenfositler bedene zarar verebilecek zararlı hücreleri yok ederler. Bu minik T hücrelerine yaşamımızı borçluyuz. AIDS benzer biçimde bağışıklık sistemini çökerten hastalıkların ölümcül olması T hücrelerinin komünikasyon hatlarını öncelikle kesmelerinden kaynaklanıyor.

Timus göğüs kafesinin üst kısmının tam gerisinde, göğsün tam ortasında yer ediniyor. Timusu uyarmanın üç sıradan yolu var:

Timusu uyarmanın birinci yolu gülmek. Yani gerçek, içten, sıcak bir gülüş, bir kahkaha. Her gülündüğünde timus bezi aktive oluyor.

Her aktive olduğunda bedenimize kimyasal dalgalar göndererek kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. 1993 senesinde California Üniversitesi’ nde Dr.Paul Ekman tarafından yapılan araştırmada gülmenin timusu ve beynin değişik haz bölgeleriyle bağlantısı olan kasları harekete geçirdiği ve insanda haz duygusu yarattığı kanıtlanmış.

Timusu uyarmanın ikinci yoluiki parmakla timusun üzerine gelen noktaya vurulması, şu demek oluyor ki elle uyarmak.

Timusu uyarmanın üçüncü yolu ise dilin üst dişlerin arkasında damağa ve ağzın tavanına değdirilmesi. Dr. John Diamond ve ekibi dilin bu pozisyona getirilmesi ile sol ve sağ beyin küresi içinde denge oluşmasını sağladığını tespit etmiş. Bu da insanin daha iyi düşünmesi ve kendini daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor.

Sevdiklerini Mutlu etmek isteyen paylaşsın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Thymus

İçerik Kaynakları :

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Thymus
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com