Sağlıklı diye avuç avuç yiyoruz ama…


Sağlıklı diye tükettiğimiz bazı yiyecekler tükettiğimizde sağlığımızı riske atabiliyor ve kilo almamıza neden olabiliyor. İşte severek tükettiğimiz kilo aldıran yiyecekler…

Kuru üzüm, kuru kayısı ve üzüm suyu içerisinde yüksek miktarda şeker barındırdığından aşırı tüketildiğinde kilo alımına neden olabilmektedir.

Fıstık ezmesi

100 gram fıstık ezmesinde yaklaşık 600 kalori vardır. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinde 100 kalori bulunur.

Tereyağı 

Balık ve et yağları yüksek miktarda kolesterol içerir fakat aynı zamanda kolesterol bakımından zengin olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Örneğin 100 gram tereyağı yaklaşık 900 kalori, 100 gram balık yağı 910 kalori içerir.

Muz

Yüksek enerji değerlerine sahip olmasına rağmen kilo almaya çok etki edebilecek yüksek kalorilere sahip değildir. Muzun sahip olduğu lifler ve potasyum oranları, kilo alma diyetinize sağlık katmaya yetebilecek ölçülerdedir. Sahip olduğu şeker oranları sayesinde güzel bir atıştırmalık özelliği gösterir.

Peynir

Protein ve kalsiyum içeren peynir kilo aldıran yiyecekler arasında sayılabilir. Yağ oranı yüksek olduğundan dikkatli tüketilmesi gereken besinlerden arasındadır.

Kuruyemişler 

Badem, fıstık gibi kuruyemişler sağlıklı yağ asitleri, protein ve kalori bakımından zengindir. 1 avuç badem (18 gr) 161 kaloridir ve bu kalorinin 25’i karbonhidrattan, 116’sı yağdan ve 21’i proteinden gelmektedir.

Tam Yağlı Süt 

Bir bardak süt ile kilolara davetiye çıkarmak mümkün. Bir bardak sütte 150 gr Kcal ve 8 gr protein bulunmaktadır. Bu değerleri sayesinde sütün kilo alma dönemindeki rolü büyüktür. Ayrıca sütün sindirim sistemine yararı dokunan bir besin olduğu biliniyor.

Salata 

Salata aslında çok sağlıklıdır ama aynen makarna gibidir, aynı hatayı yapmayın. Salata yemek, çok sos eklemediğiniz zaman iyidir. Sağlıklı bir öğün olarak salata yiyebilirsiniz ama eklediğiniz sos ve diğer malzemeler ile masum görünen salatanızın kalorisini çok yükseltebilirsiniz.

Soya Fasulyesi  

Soya fasulyesi değerleri bakımından tıpkı peyniri andırmaktadır. 100 gr soya fasulyesinde 400 Kcal bulunur. Bunların haricinde içerdiği protein ise şaşkınlık verici derecededir. 100 gr soya fasulyesinde tam 36 gr protein mevcuttur. Magnezyum, kalsiyum ve demir kaynağı olan soya fasulyesi, kırmızı et değerleriyle benzeşir. Fakat hem ağırlık hem de fiyat olarak kırmızı etten daha avantajlıdır. Tüketimine dikkat edilmelidir. Yoksa ciddi anlamda kilo aldırabilir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://www.healthline.com/nutrition/18-foods-to-gain-weight

İçerik Kaynakları :

  • https://www.healthline.com/nutrition/18-foods-to-gain-weight
  • http://www.stylecraze.com/articles/food-supplements-to-gain-weight/#gref
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com