Keşke Önceden Bilseydik: Evimizde Sakladığımız Sirke…


Günümüzde sirke, yemeklerden tutun temizleğe kadar kullanılmaktadır. Bu mucizevi sirke ayrıca eski zamanlardan günümüze kadar hastalık tedavisinde de kullanılmaktadır.

Sirkenin içeriğinde doğal antibiyotik bulunmaktadır. Antibiyotik özelliği ile kalmayıp bol miktarda  C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum içermektedir.

Bu özellikleri sayesinde vücudun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca kan şekerini normale döndürür ve hazmı kolaylaştırır.

Önümüz kış olduğundan dolayı vücudumuzun kapısı soğuk algınlığına açık. Soğuk algınlığına karşı ılık suya 1 yemek kaşığı sirke dökün ve bu karışımı tüketin. Bu karışım öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.

Eğer kilo vermek istiyorsanız da sirke tüketebilirsiniz. Çünkü sirkenin içerisinde asetik asit bulunmaktadır. Asetik asit yağları yapma özelliği taşımaktadır.

Yemek yemeden önce 2 tatlı kaşığı sirke ile 1 bardak suyu karıştırıp için. Bu yöntemi günde 3 defa uygulamalısınız.

Kolestrol seviyenizi düzenlemek, kalp sağlığınızı korumak ve kansere karşı korunmak istiyorsanız düzenli olarak sabahları aç karnına 1 defa suya karıştırarak elma sirkesini tüketin.

Yalnızca vücut içine değil, dışada yani cildede iyi gelmektedir.  Akne, iltihap ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanabilirsiniz.

Kullanım: Sorunlu olan bölgeye pamuk yardımı ile sirkeyi sürün ve bir süre bekletin.

Sirke kullanımı saçlarınızdaki yağ ve kepek sorununuda ortadan kaldırır. Böylelikle saçlarınız daha gür ve uzun olur.

Kullanım: 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 4 yemek kaşık su eşit miktarda karıştırılır. Banyoda saçınızı yıkayıp duruladıktan sonra bu hazırlamış olduğunuz karışımı saçınıza sürün ve iyice dağıtın.

Sürdükten sonra 5-10 dakika bekleyin sonra soğuk su ile saçlarınızı güzelce durulayın. Bu uygulamış olduğunuz formülün anında yararını göreceksiniz. Sirke kokusu saçınızda kalacak diye korkuyorsanız, merak etmeyin saçlarınızda sirke kokusu kalmayacaktır.

Dişlerinizde sarı lekeler varsa bunların giderilmesinde de sirke kullanabilirsiniz. Kullanım: 1 su bardağı suyun içerisinde 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Karışımdan bir miktar alıp 10 saniye gargara yapın. Bu işlemi 5 defa tekrarlayın.

Bu yapmış olduğunuz uygulama hem dişlerinizi beyazlatacak hem de ağız sağlığınızı da koruyacaktır. Bu karışımı yatmadan önce 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • http://www.angelfire.com/cantina/homemaking/vinegar.html

İçerik Kaynakları :

  • https://tr.newsner.com/faydali-bilgiler/evinizde-surekli-sirke-bulundurmaniz-icin-15-neden/
  • https://www.rd.com/home/cleaning-organizing/150-household-uses-for-vinegar/
  • http://www.allyou.com/budget-home/organizing-cleaning/uses-for-vinegar
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com