• Ana Sayfa
  • Hayat Mutfakta
  • Asma Yaprağının Faydası – Bunları Bilmek Lazım kalsiyumun bitkisel deposu, sütten kat kat daha fazla kalsiyum

Asma Yaprağının Faydası – Bunları Bilmek Lazım kalsiyumun bitkisel deposu, sütten kat kat daha fazla kalsiyum


Asma yaprağı mutfağın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Neredeyse herkes tarafından sevilerek tüketilen sarmaları yapmamıza yardımcı olan asma yaprağı hakkında çeşitli soru işaretleri de bulunmaktadır. Asma yaprağının faydaları birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor.

Asma ağacı, ülkemizde neredeyse her bölgede yetişmeye elverişli olan bir ağaç türüdür. Çok sık şekilde tüketildiğini ve cilde faydalarının saymakla bitmeyeceğini görebilirsiniz. Aynı zamanda tırmanarak büyüdüğü için dekorasyon açısından da güzel bir görünüme sahiptir.

Asma Yaprağının Faydaları Nedir?Gelelim, asma yaprağının faydaları nedir? Sorusunun cevabına… Asma yaprağının faydaları şu şekildedir:

– Hafızayı güçlendirme özelliğiyle özellikle Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olur.– Vücudun direncinin artmasına yardımcı olur.

– Kişinin toplardamarlarının güçlenmesini sağlar. İshal gibi bağırsak sorunlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

– Mineral ve demir bakımından çok zengin olduğu için kan hücrelerinin üretilmesini sağlayarak aneminin önlenmesine yardımcı olur.

– Hemeroit ve varis gibi sorunların tedavisinde kullanılır.– Asma yaprağının içerisinde A vitamini bulunduğu için göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

– Çıban gibi iltihaplı yaraların geçmesine yardımcı olur.– Rahim kanamalarının dinmesinde kullanılmaktadır.– Eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

– Sarılık tedavisinde önemli bir yeri bulunmaktadır.– Bağırsaklarda meydana gelen yaraların tedavi edilmesinde kullanılır.

– Böbrek kumu ve böbrek taşı gibi böbrek sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Ağızda oluşan yaraları iyileştirir.

– Kanser hücrelerinin oluşmasının önüne geçer.

– Bağışıklık sisteminin daha fazla güçlenmesini sağlar.

– Sindirim sisteminin rahatlaması noktasında yardımcı olur.

– Cilt ve saç sağlığı bakımında kullanılabilmektedir.

Asma Yaprağının Zararları Nedir?

Asma yaprağının faydaları merak edildiği gibi zararı olup olmadığı da merak edilmektedir. Taze şekilde kullanılan asma yaprağının herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Fakat ülkemizde asma yaprağı genellikle salamura olarak tüketildiği için böbreklere zarar verebilir ve yüksek tansiyona sebep olabilir. Bu tarz bir sorunla karşılaşmama adına kullanımdan önce suda bekletilmesi çok büyük önem arz eder.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • https://www.livestrong.com/article/341296-what-are-the-health-benefits-of-grape-leaves/

İçerik Kaynakları :

  • https://www.livestrong.com/article/341296-what-are-the-health-benefits-of-grape-leaves/
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com