Çay Demlerken Dikkat. Zararlı Hale Nasıl Gelebiliyor


UZMANLAR ACI ÇAYA KARŞI DA UYARIYOR! ÇAY ACI İSE KESİNLİKLE İÇMEYİN!

EVET, HER GÜN YAPTIĞIMIZ BU İŞİNDE YÖNTEMİ VAR! NASIL MI? 

İŞTE UZMANININ TAVSİYELERİ

Çay, hayatımız için olmazsa olmazların başında yer alıyor. Gün içerisinde sürekli olarak tüketmiş olduğumuz çayın doğru şekilde demlenmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde vücuda zarar verecek durumlarla karşı karşıya kalınması da kaçınılmaz olabilir.

Genelde pek çok insan çay demlerken yanlış yollara başvurabiliyor. Bu durum çay demlerken kendinizi zehirlemenize kadar bile sürükleyecek problemleri beraberinde ortaya çıkarabiliyor.

Yüksek ısı eşliğinde çayın demlenmesi kansere kadar bile sürükleyecek ciddi zararları beraberinde ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden çay demlerken nelere dikkat edilmeli mutlaka öğrenmeniz gerekiyor.

Uzmanlardan Uyarı: Yüksek Isıda Çay Demlemeyin 

Uzmanlar, çayların yüksek ısı eşliğinde demlenmemesi gerektiği konusunda uyarılar da bulunmaktadır. Özellikle acı ve bayat çaylar kesinlikle içilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu gibi çaylarda tanenler aktif hale gelmiş olduğunu vurguladı.

Alt çaydanlıkta su kaynarken üst demlikte kesinlikle kuru çayın yer almaması gerektiğini söyledi. Çay demleme yöntemi şu şekilde yapılması gerekir.

1.ÇAY DEMLEME YÖNTEMİ:

Su kaynadıktan sonra ocaktan alın, 1 -2 dakika kadar fokurdamanın ve aşırı sıcaklığın geçmesi bekleyin. Ardından üst demliğe kuru çayı koyarak tek noktadan kaynamış suyu döküyoruz. Çayı demlerken kuru çay kabarıp üst yüzeye çıkmıyorsa, suyu dökme aşamasında yanlışlık yapıyorsunuz demektir. Çayın kabararak üst yüze çıkması ve ortalama 15 dakika sonra kendiliğinden çökeren üst yüzeyin köpüklü ve sarı bir görünüm alması gerekiyor. Böyle bir görünüm aldığında çayınız hazır demektir.

Suyun kaynamasından sonra ocaktan alabilirsiniz. Kaynayan suyun bir iki dakika kadar fokurdamasını bekleyin.

2.YÖNTEM KURU ÇAYI KAYNAMIŞ SUYUN ÜZERİNE KOYMA TEKNİĞİ;

Suyu kaynatarak üst demliğe boşaltın. Suyun ocakta ateşte kaynamasına dikkat edin. Yani direk ketıldan alarak kullanmayın. Üst demliğe kaynamış suyu koyduktan 1 dakika sonra kuru çayı suyun üzerine döküyoruz. Demliğin kapağını kapatarak ortalama 20 dakika hiç kıpırdatmadan demlenmesini bekliyoruz.

Çay Demleme ile ilgili küçük bir püf nokta; Çayın alkali hale gelmesi ve aromasının artması, ayrıca bazı kaynaklara göre renginin daha kırmızı, yani tavşan kanı çay olması için kaynayan suya demlemeden önce çok az (yarım çay kaşığından da az) karbonat ilave edebilirsiniz. Ayrıca çaya kesinlikle şeker atmayın.

Onun yerine kuru meyve (incir, kayısı, yaban mersini vs.) ile birlikte için. Bir müddet sonra çayın gerçek lezzetini kesinlikle alacaksınız.

Üst demliğe su koyup kaynattıktan sonra kuru çayı da ilave ediyoruz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • http://www.rtb.org.tr/data/genel/haberresimleri/cay_demleme_yarismasi_h24538.jpg

İçerik Kaynakları :

  • http://www.lipton.com.tr/cay-hakkinda/kategori/963027/cay-tarifleri?gclid=COeK8LXR9NICFUUq0wodcj8Kag&gclsrc=aw.ds
  • http://www.ofcay.com.tr/iyi-cay-nasil-demlenir.aspx
  • http://www.rtb.org.tr/haber/lezetli-cay-demlemenin-yontemleri
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com