Tehlike Halen Geçmiş Değil – Salgın


Bu günkü durumda etler ve sütler riskli. Çiğ sütler özellikle. Ancak Bacillus anthracisin en dirençli sporları 15 dakikadan az olmamak kaydıyla kaynatmaya dirençli.

Bu durumda şunlara dikkat etmemiz gerekiyor.

#Kıyma çiğ et olduğuna gòre, bakteri de eldeki sıyrîklardan kolayca bulaştığına göre ,(bir deri şarbonu ile karşılaşmamak için) eldivenle kıymayı yogurmak gerek. Çiğ hiç bir et ve sakatata çıplak elle dokunmamak gerek.

#Etleri..köfteleri cok iyi kaynatmak gerekiyor..Kaynamaya basladiktan sonra..15 dk en az.

kaynatmaya DUYARLI… dirençli değil..aklımdan başka sey gecerken..kaynamaya basladiktan sonra 15 dk sonra risk ortadan kalkıyor.

Sütlere gelince kutu sütlerin uzerinde UHT yazar.Ultra high temperature ile sterilize edildi demektir.Bunu kontrol edin..Bunlarda risk yok.Ama pastörize sutler,çig sutler ve gunluk sut çeşitleri en az 15 dk kaynatilip içilmeli

Bilindik süt, peynir ve yoğurt markalarinda risk olmaz Bunların Ari yani hastalıksız hayvan çiftlikleri vardır ihraç ediliyor cogu.. #Açık dondurma yemeyecegiz. En şıķ pastane ya da cofee bile olsa bu dondurmayı hangi sütle yaptîğını bilmediğimiz için..yemeyeceğiz.

Kapali paketli dondurmalarin uzerinde uretim tarihi yazar..Temmuzdan sonra uretilenler riskli olabilir ki bunlar da daha çok seneye satılır. Ama yine de dikkat edin.

Deri şarbonu tedavi ediliyor.Kotu ve oldurucu olan akciger sarbonu. Topraktan uçusan bakteri sporlari solunumla giriyor. Özellikle bahçeler icin gubreleme yaparken bitki ekerken..ozellikle temmuz ayindan sonra satilan gubreler çok riskli.

Cunku bakteri hasta hayvanın dîşkisiyla atıliyor ve sporlar toprakta canlı kalıyor.

Eldivenle ekip biçme işlerini yapmak ve mumkunse bahçe ya da saksılarımıza yeni gubreli toprak koyacaksak işlem sırasında eldiven yani sıra bir bezle agzimızı burnumuzu maskeleyip gizlerimiz icin de bir gozluk takip islemleri yapacağiz..Ya da boyle işler yapmayacagiz

Anlasilan diyete girecegiz hepimiz.. Dışardan hamburger, kofte, markasız açik sucuk (mangal için satilanlar) yememek lazim. Zira iyi pişmemis ici çig kalmış kısımlar olabilir. Cok bilindik marka olmak sartiyla şarküteri tuketilebilir .Ancak bunlar kaynatılmiyor..

Sporlar canli kalabilir.Simdi piyasada olanlarda risk yok..Eski uretim onlar.Asıl bundan sonraki uretimler riskli.

Konu ile ilgili olarak kaynakça bölümünde verdiğimiz makaleleri de ayrıca okumanızı tavsiye ederiz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • http://www.ttb.org.tr/STED/sted1001/potansiyel.pdf
  • Prof.Dr.Sergülen Dervişoğlu

İçerik Kaynakları :

  • http://www.ttb.org.tr/STED/sted1001/potansiyel.pdf
  • Prof.Dr.Sergülen Dervişoğlu
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com