B12 eksikliğini gideriyor – Şimdi tam mevsimi


Eylül sonu ekim başı gibi Karadeniz’de yumurtlayan balıklar İstanbul boğazından çıkmaya başlarlar, bu balıklardan biri de çinekoptur. Lüfer ailesinin en küçük üyelerinden bir tanesi olan çinekop, en fazla rağbet gören orta boy balıklar arasında yer alır.

Yaz aylarını Karadeniz’de geçiren çinekop kışın gelişi ile beraber boğazlara ve Marmara’ya göçerek yağlanır ve lezzet kazanır. Çinekop balığının sağlık açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır.

İşte severek tükettiğimiz çinekop balığını diğer balıklardan ayıran özellikleri ve sağlığımıza olan faydaları

B12 eksikliğini giderir

Çinekop balığı B12 vitamini içeriği açısından oldukça güçlüdür. Günlük B12 vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Kalp ve damar hastalıklarını önler

Çinekop balığı içerisinde bol miktarda A vitamini barındırmaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıkları üzerinde faydası bulunmaktadır. Kalp ritmini düzenleyerek kalp krizine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Sperm sayısını arttırır

Çinekop balığı, sperm sayısını ve kalitesini arttırma yönünden erkeklere de katkısı bulunmaktadır. Enerji üretimini sağlar, sinir ve sindirim sistemini korumaya yardımcıdır.

Çinekop nasıl pişirilir?

Çinekop gibi orta büyüklükteki balıkların lezzetlerini kaybetmemek için temizleme aşaması önemlidir. Bu nedenşe alt tarafından yukarı doğru bir kesik atılarak karnı yarılmalı, iç organları dışarı çıkarılmalı ve karın boşluğu kan pıhtıları ve siyah zarlardan arındırılmalıdır. Çinekopun solungaçlarının da çıkarılması gerekir.

Yanak ve beyin kısımları leziz olduğundan kafası koparılmadan pişirilmesi yararlıdır. Çinekopun besin değeri en fazla fırında buğulama yapılarak korunur. Bu sayede vitamin ve mineral değerlerinin kaybı asgari seviyede tutulur. Izgara yapılarak da tüketilmesi faydalı olan çinekopun, kızartılması halinde hem kalorisi artacak hem de besin değeri olumsuz yönde etkilenecektir.

Bu önemli bilgileri daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel Kaynaklar :

  • https://www.sharecare.com/health/health-value-of-foods/what-health-benefits-bluefish

İçerik kaynakları:

  • https://www.sharecare.com/health/health-value-of-foods/what-health-benefits-bluefish
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com