Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız –


Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre gün boyu zinde kalmamızın en önemli sırrı tükettiğimiz besinlerden de geçiyor. Peki, gün boyu zinde kalmamızı sağlayacak olan besinler hangileri? İşte Harvardlı araştırmacılara göre gün boyu zinde ve dinç kalmamızı sağlayacak o besinler…

Kahve: Zinde ve dinç kalmak için tüketebilirsiniz. Ama çok fazla ve sürekli tüketmeniz bağışıklık kazandıracağı için zinde kalmanız üzerinde artık aynı etkiyi yapmayacaktır.

Yeşil Çay: Kahveden alınan kafein yerine çaydan alınan kafein daha faydalıdır. Gün içerisinde kahve tüketmek yerine yeşil çay tüketebilirsiniz.

Uyumak: Uyku alımınızı yeterince tamamlamanıza rağmen yorgun hissediyorsanız demir eksikliğinden şüphelenmeniz gerekebilir.

Pekmez, Fasülye, Ispanak: Demir bakımından güçlü barbunya, fasulye, ıspanak veya bır kaşık pekmez tüketmek bu soruna çözüm olabilir.

Kuru Üzüm: Kuru üzümle bir avuç çerez ya da tam tahıllı ekmeğin üzerine sürülmüş fıstık ezmesi hem sağlıklı hem de vücudun enerji ihtıyacını karşılayan gıdalar arasında yer alıyor.

Lifli Gıdalar: Sabah kahvaltılarında tüketilen lifli gıdalar, sindirimi yavaş olduğundan vücudu daha uzun süre dinç tutuyor..

Zıpkın Gibi Yapan Kuşburnu Pekmezi

Kuşburnu pekmezi nasıl yapılır?

    Yaklaşık olarak 1 kilo kadar kuşburnu (Kurumamış olmasına özen göstermelisiniz.)

    Bir miktar kadar su,

    Biraz toz şeker

Yapılışı :

Oldukça az çeşitteki malzemeden yapılan kuşburnu pekmezi, bir o kadar da kolay bir şekilde yapılmaktadır.

İlk olarak olgunlaşmış olan kuşburnu bitkisini isterseniz toplayın isterseniz satın alın. Daha sonra bunları çok temiz bir şekilde yıkayın. Yıkama işleminden sonra çiçeklerini ve dip kısımlarını bıçakla keserek temizleyin. Derin bir tencere içerisine koyarak üzerine bir miktar su ekleyerek ocağa koyun. Bu şekilde belli bir süre kaynatın ve kaynamaya başlayınca ateş bir miktar kısın.

Bu durumda kuşburnu bitkisi yumuşamış olacaktır. İyice yumuşamış olan kuşburnunu süzgeçten geçirin ve çekirdeklerinden ayrılmasını sağlayın. Elde etmiş olduğumuz püreyi un eleğinden geçirerek tencereye alın. Yüksek ateşte sürekli karıştırarak pişirin.

Pişirme esnasında şekeri aktararak bol bol karıştırın. Bu şekilde pişirmeye devam edin. Hafif bir koyuluk oluşması gerekecektir. Bu şekilde ocaktan alın ve sıcakken kavanozlara koyun. Artık kuşburnu pekmezi hazır.

Kuşburnundan yapılan pekmez

Kış mevsiminin dayanılmaz besinleri durumda olan pekmez ve kuşburnunun çoğu faydasının olduğu bilinmektedir. Kış aylarında pekmez, kuşburnu marmeladı benzeri ürünlerin C vitamini içeren kuşburnunun soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği fark edildi.

Kuşburnunun sağladığı faydalar şöyle: “Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir, bununla birlikte bedende dirilik sağlıyor. 100 gram kuşburnunda 2 kg portakala eşit C vitamini var. Aynı zamanda etkin bir kan temizleyicisi. Mide kramplarına ve hazım zorluklarına karşın da çok faydalı bir gıdadır.”

Bu önemli bilgileri daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Görsel kaynaklar:

  • Harvard Üniversitesi

İçerik Kaynakları :

  • Harvard Üniversitesi
Content Protection by DMCA.com

HayatMutfakta

Yorumunu ekle

Content Protection by DMCA.com